Ana içeriğe atla →

Engelsiz Destek Gönüllü Ağı

Ülkemizde görme engelli bireylere yönelik eğitim fırsatları her geçen gün artıyor. Ancak yine de öyle bir zaman geliyor ki, bir erişilebilirlik sorununun giderilmesi için anlık çözümler gerekiyor. İşte Engelsiz Destek Gönüllü Ağı Platformu, bir problemi gönüllü kişilerin desteğiyle çözmek istediğinizde yanınızda olmayı amaçlıyor.Platformun çalışma mantığı

-Görme engelliler ve gönüllüler platforma üye olabilecek,

-Görme engellilerin üyeliklerinin tamamlanması için engel durumlarını belgelemeleri gerekecek,

-Görme engelliler, ihtiyaç duydukları talebe ilişkin ilan oluşturabilecek,

-İlanı oluştururken yaşadığı ili, ihtiyaç duyduğu konuya dair destek vermek isteyen gönüllüde bulunması gereken özellikleri, faaliyetin hangi zaman aralıklarında gerçekleşeceğini ve diğer ayrıntıları belirtebilecek,

-Gönüllüler kendilerine ulaşan bildirimler doğrultusunda destek vermek istiyorlarsa ilana başvuru yapabilecek,

-Görme engelli ve gönüllü kişiler platform üzerinde iletişim kurarak birlikte çalışıp çalışmamaya karar verecek,

-Görme engelli kişi başvuru yapan gönüllülerden çalışmak istediklerine karar verecek ve ilan kapatılacak,

-Faaliyet gerçekleştikten sonra destek alan görme engelli ve destek veren gönüllü kişi geribildirimde bulunabilecek.

Görme engelliler bu platformdan nasıl yararlanabilir?

Notlara Erişim, Birebir Çalışma, Test&deneme seslendirilmesi, Kütüphane VB. Araştırma Ortamlarında Rehberlik Talebi, Sınav kağıtlarının okunması, Bir organizasyonda kolaylaştırıcılık ve bunlar dışında eğitimde erişilebilirlik kapsamına giren farklı konularda da destek taleplerinde bulunulabilir. Ancak bu platformda maddi destek talebi veya belli bir ücret karşılığında yapılabilecek faaliyetlere ilişkin ilan açılamaz.

Gönüllü olarak bu platforma nasıl destek olabilirim?

Ülkemizde her geçen gün artan bir gönüllülük bilincinin olduğunun farkındayız. Gönüllü olarak bir faaliyette bulunurken, yaptığımız işin sonucunda nelerin değişeceğini görmek isteriz. İşte bu platformda, gönüllü olarak bir konuda desteğe ihtiyaç duyan görme engelli kişilerle doğrudan temas kurabilecek; ilgi, beceri ve yetenekleriniz doğrultusunda açılan ilanlara destek olabileceksiniz.

Görüntüleme: 30
Play Store Bağlantısı

Yazar Hakkında

Gökhan Çapanoğlu

10 yıldır Android ve iOS kullanmaktadır. iOS cihazlardan, Android telefonlara geçiş konusundaki bütün sorularınıza cevap vermektedir.