Ana içeriğe atla →

Shazam

2018 yılı sonlarına kadar Shazam Entertainment Limited tarafından geliştirilen Shazam uygulaması, 2019’a yaklaşırken, 24 Eylülde Apple tarafından yaklaşık 400 Milyon dolar karşılığı satın alındı

Shazam uygulaması, herhangi bir ortamda duyduğunuz ve adını / kime ait olduğunu bilmediğiniz şarkıları tanımlamaya yardımcı olan bir uygulama. Mantığı çok basit olan Shazam uygulamasını açıp Shazam düğmesine bastıktan sonra, ortamda duyduğunuz şarkıyı uygulamaya dinletebilirsiniz. Saniyeler içinde, duyduğunuz şarkı ile ilgili bütün bilgilere ulaşabileceksiniz. Şarkının başarıyla tanımlandığını uzun bir titreşim sesiyle bildiren Shazam, TalkBack ve Jieshuo ile uyumlu bir şekilde çalışabiliyor.

Uygulamayı ilk açtığınızda üst tarafta, kütüphane ve listeler sekmeleri yer alıyor. Ekranın ortasında büyük bir Shazam düğmesi, alt tarafta da arama düğmesi yer alıyor.

Kütüphane sekmesi: daha önce Shazam’ladığınız parçaların yer aldığı bölümdür. Uygulama ayarları da burada yer alıyor. Tercihinize göre Shazam uygulamasını Spotify ya da Apple Music uygulamalarına bağlayıp; Shazam’ladığınız şarkıların otomatik olarak bir listeye eklenmesini sağlayabilirsiniz.

  • Listeler sekmesi: Bu sekmede ise en çok Shazam’lanan şarkıları, konum bazlı ve küresel çapta listeler şeklinde görebilirsiniz.
    Uygulamada tanımladığınız şarkıları cihazlarınız arasında senkronize etmek, ya da tanımladığınız şarkıların listesini korumak için; kütüphane sekmesi içindeki ayarlar altında basitçe bir hesap oluşturabilirsiniz. Bunun için Google hesabınızı kullanabilirsiniz.
Görüntüleme: 9
Play Store Bağlantısı

Yazar Hakkında

Salih Kunduz

2013 yılından beri Android kullanmaktadır. Sosyal medyayı ve küresel çaptaki erişilebilirlik gelişmelerini yakından takip etmekle birlikte; birçok Android geliştirici ile birlikte çalışarak, uygulama ve hizmetlerinin erişilebilir olması konusunda katkıda bulunmuştur.