Ana içeriğe atla →

Google Lookout

Lookout, az gören kişilerin veya görme engellilerin işlerini daha hızlı ve kolay şekilde yapmalarına yardımcı olmak için bilgisayar görüşünü kullanır. Lookout uygulaması, telefonunuzun kamerasını kullanarak etrafınızdakiler hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmanın yanı sıra postalarınızı düzenleme ve marketten aldıklarınızı yerleştirme gibi günlük işlerinizi yapmayı kolaylaştırır.

Görme engelli ve az gören kişilerin rehberliğinde geliştirilen Lookout, Google’ın dünyadaki bilgileri herkesin erişebileceği hâle getirme misyonunu destekler.

Lookout, çeşitli işlemlere yönelik beş mod içerir:

  •  Ambalajlı gıda ürünlerini etiketlerine göre hızlıca tanımak ve barkodlarını taramak için Gıda etiketleri modunu (beta) kullanın. 20’den fazla ülkede kullanılabilir.
  •  Belgeler modunda el yazısı desteğiyle bir sayfalık metnin tamamını okuyun. Bir belgenin fotoğrafını çektikten sonra Lookout metni tarar. Böylece metin ekran okuyucunuz tarafından sesli okunabilir veya telefonunuzda büyütülebilir.
  •  Postalarınızı düzenlemek gibi işlerinizde metne hızla göz atıp sesli okutmak için Metin modunu kullanın.
  •  ABD doları, avro ve Hindistan rupisi banknotlarını hızlı ve güvenilir şekilde tanımlamak için Para Birimi modunu kullanın.
  •  Keşif modu (beta), etrafınızdaki nesneler hakkında bilgiler sunar.

20’den fazla ülkede kullanılabilen Lookout, Android 6 ve üzeri cihazlarda çalışır. En az 2 GB RAM’i olan cihazların kullanılması önerilir.

Daha fazla bilgi için Google’un Yardım Merkez’ine 
Buradan

ulaşabilirsiniz.

 

Lookout hakkındaki Görüşlerim

Lookout, Android platformunda bir süredir beklenmekte olan uygulamalardandır. iOS üzerinde 

Microsoft Seeing AI

kullanılmaya başlandıktan sonra, Android kullanıcıları da böyle bir uygulama talep etmekteydiler. Ancak

Microsoft

bu uygulamayı Android için yayınlamadı.

O nedenle Lookout gibi bir uygulamanın 

Google LLC

tarafından yayınlanması büyük önem taşımaktadır.

Lookout oldukça güzel bir uygulama, öyle ki uzaktan da metin tanıyabilme özellikleri ile gayet başarılı. Arabada giderken etrafa tuttuğunuzda dükkan tabelalarını okuyabiliyorsunuz. Marketlerde ürün bilgilerini okutabiliyor, ilaç prospektüsleri veya faturaları kolayca okutarak dinleyebiliyorsunuz. Gıda barkodları henüz ülkemizde kullanıma sunulmamış olsa da, yakında sunulacağına inanıyorum.

Görüntüleme: 36
Google Lookout Play Store Bağlantısı

Yazar Hakkında

Ömer Yeşiltaş

2019'da Android dünyasına geçiş yaparak bugün birçok görme engelli tarafından beğeniyle kullanılan Jieshuo ekran okuyucu ve Advanced Braille Keyboard klavye uygulamalarını Türkçe'ye çevirmiştir.