Ana içeriğe atla →

Başlangıç Rehberi

Android işletim sistemi ve erişilebilirlik konusunda nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, bu bölüm size yardımcı olacak.

Aşağıda dilediğiniz kategorilerde sizler için cevapladığımız sorulara göz atabilirsiniz

Hızlı başlangıç soruları ve cevapları

Okumak istediğiniz PDF dosyasını Drive PDF görüntüleyicisiyle açabilirsiniz. Jieshuo ya da TalkBack fark etmeksizin dolaşım menüleri arasında bulunan satırlar seçeneğiyle belgeyi rahatça satır satır okuyabilirsiniz. Dolaşım menüsü seçenekleri arasında dolaşmak için ise parmağınızı hızlı bir şekilde yukarı aşağı kaydırarak seçenekler arasında gezinebilirsiniz.

Jieshuo Premium lisansı satın alabilmek için, geliştiriciye Paypal ya da Alipay üzerinden lisans ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Bir yıllık, iki yıllık ve üç yıllık lisans seçenekleri bulunmaktadır. Lisans, kullanmış olduğunuz telefona tanımlanacağı için, Jieshuo kullanıcı merkezinde bir adet hesap oluşturmuş olmanız ve bu hesapta oturum açmış olmanız gerekmektedir. Telegram ve Whatsapp gruplarımızdaki yöneticilerimizden lisans satın alma konusunda destek alabilirsiniz. Geliştiricinin, bize özel sağladığı indirimler için toplu lisans alımlarına katılabilirsiniz.

TalkBack özel eylemler ya da işlemler olarak adlandırabileceğimiz bu işlemin Jieshuo’daki karşılığı eylemlerdir.
Eğer bir öğe, eylemleri destekliyorsa ya da eylemler ile etkileşim kurulabilecek bir seçenek içeriyorsa, aşağı-sağa kaydırma hareketiyle açılan Jieshuo menüsünde eylemlere ulaşabilirsiniz. Bu işlem için dilerseniz bir kısayol hareketi atayabilir, Jieshuo ana menüsünü açmadan doğrudan eylemlere ulaşabilirsiniz.

Evet, Android cihazlarda da, internet üzerinden, sesli ve görüntülü iletişim kurabileceğiniz, Google Meet adlı bir uygulama vardır.

Alacağınız telefonda kulaklık girişi ve şarj girişi aynı switch üzerinden yapılıyor demektir. Ya Type-C bir kulaklığa, ya da type-c 3.5MM jak dönüştürücüye ihtiyacınız olacak.

Cihazınızın güç düğmesine bastıktan sonra ekran kilit açma penceresiyle karşılaşacaksınız. İki parmağınızı yukarıya doğru ittiğinizde ekran kilidinizi açmış olursunuz. Herhangi bir şifre kullanıyorsanız şifrenizi girmeniz gerekebilir; aksi takdirde ekranınızın açılışı gerkçekleşecektir.

Android bir telefon alırken: telefonun başka görme engelliler tarafından kullanılıp kullanılmadığını araştırın, bunu telegram ve whatsapp gruplarımızdan araştırabilirsiniz. Ayrıca eski bir cihaz yerine tavsiyemiz yeni cihaz almanızdır. Xiaomi, Samsung, gibi cihazları tercih edebilirsiniz. Alacağınız cihazın teknik özelliklerini adminlerimizle paylaşmanız durumunda daha doğru ve faydalı bilgilendirme yapabiliriz.

Eğer bir görme engelliyseniz, her alanda kısıtlanmak sizi de bazen bezdiriyor olabilir; Ama iş elektroniğe gelince, bu çok daha can sıkıcı boyutlara ulaşıyor. İşte Android cihazlarda bu iş başka bir boyuta bürünmekte. Kullanıcı, neredeyse her marka ve modelde, kendi bütçesine, kendi zevkine göre cihaz bulabilir. Tabii ki bir uzmana danışmak iyi bir seçim olacaktır. İşte tam bu anda, biz devreye girerek, kullanıcıya etkileyici çözümler sunuyoruz. Üstelik, gönüllülük esasına dayanan, tamamen ücretsiz bir hizmet anlayışıyla.

Android telefonunuzda Apple Music kullanabilirsiniz. Uygulamayı Google Play Store’dan İndir‘dikten sonra, Apple kimliğiniz ile uygulamada oturum açabilirsiniz. Eğer daha önceki iOS cihazınızda iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirdiyseniz, oturum açma kodunu SMS ile almayı seçmelisiniz.
Not: iTunes store, Apple Music’in Android sürümünde kullanılamamaktadır ancak daha önce satın aldığınız parçaları arşivinizde görebilirsiniz.

Evet, birçok Android cihaz NFC özelliği taşımaktadır. Banka kartınızı bu sisteme tanımlayarak kullanabilirsiniz. Yine de bu tanımlayacağınız kartın, bir sanal kart olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Açık kaynak kodlu demek, uygulamanın inşaası yapılmış; ama tamamlama konusu, son kullanıcıya bırakılmıştır. Buna göre, kullanılan birçok uygulama ve sistem özellikleri, kişilerin isteğine göre şekillendirilir. Beğenmediğiniz veya kullanmadığınız bir özelliği kapatabilir veya isteğinize göre uyarlayabilirsiniz.

Erişilebilir Android Telegram, WhatsApp, e-posta gruplarına katılabilir, buralarda edindiğiniz ön bilgi ile teknoloji marketlerinde alacağınız cihazı inceleyebilirsiniz. Adminlerimizin ve grup üyelerimizin tecrübeleri sizlere yol gösterecektir.

Eğer iOS’tan Android’e geçiş yapıyorsanız, iOS kullanırken satın aldığınız ücretli uygulamaları Android telefonunuzda kullanamayabilirsiniz. Ömür boyu abonelik sunan birtakım uygulamalar, aynı e-posta adresiyle Android’de de uygulamalarını ek bir ücret ödemeden kullanmanıza izin vermektedir.

Bir android telefondan başka bir Android telefona geçiş yapıyorsanız; Eski telefonunuzdaki Google hesabınızı yeni telefonunuzda kullanmanız yeterli olacaktır. Böylelikle ücret ödediğiniz bütün uygulamaları, yeni telefonunuzda hiçbir kısıtlama olmadan kullanmaya devam edebileceksiniz.

Evet, Android cihazlarda, ekran okuyucu ve medya seslerini birbirinden bağımsız arttırıp, azaltabilirsiniz. Bununla ilgili hangi ekran okuyucuyu kullandığınıza göre, farklı ayarlar vardır. Ekran okuyucular sayfamızdan, gerekli ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

İOS ve Android birbirine yakın bir kullanım deneyimine sahiptir. Yalnız, iOS ile Android arasında parmak hareketlerine dair farklılıklar bulunmaktadır. Android’e dair ekran okuyucularının parmak hareketlerine kısa zaman içinde sitemizden ulaşabilirsiniz.

Vocalizer’e ait Yelda ve Cem, Acapela’ya ait İpek, Google metin okuma içindeki 5 Türkçe ses, ESpeak ve Elnur TTS sentezleyicilerini kullanabilirsiniz.

Cihazınızda Legere Reader (eski Voice Dream) uygulamasını kullanabilirsiniz. Ayrıca sitemizdde incelemelerini bulabileceğiniz farklı kitap okuma uygulamalarının yanında @Voice Aloud Reader uygulamasını da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Evet, Android genelinde en yaygın olarak kullanılan dört ekran okuyucu var diyebiliriz.
1. TalkBack:
Google tarafından geliştirilen Talkback, hemen hemen tüm Android cihazların içinde gelir. Ayarlar+erişilebilirlik+görme yolunu takip ederek etkinleştirebilirsiniz. not: cihaz marka ve modeline göre farklılık gösterebilir.
2. Jieshuo Ekran Okuyucusu.
Çinli bir geliştirici tarafından geliştirilen bu ekran okuyucu bünyesinde oldukça farklı özellikler barındırmaktadır. Ömer Yeşiltaş tarafından Türkçeleştirilen ekran okuyucuya sitemizden ulaşabilirsiniz.
3. Samsung Ekran Okuyucu
Samsung tarafından Talkback üzerine geliştirilen bir ekran okuyucudur. Sadece samsung cihazlarda çalışmaktadır.
4. Huawei Ekran Okuyucu
Bilindiği gibi Google Huawei tarafından desteğini çekti ve Huawei de kendi uygulamalarını geliştirdi. Bu uygulamalardan biri de Huawei ekran okuyucu. Huawei cihazlarda ve harici olarak kurulan ekran okuyucu da farklı bir alternatif olarak karşımızda durmaktadır.

Evet, bu özelliği Android’de de kullanabilirsiniz. Google’ın ürettiği GBoard klavyede sesli yazdırma özelliğini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda üçüncü bir parti klavye olan Microsoft Swiftkey klavyede de sesli yazdırma özelliği bulunmaktadır. Üstelik sesli yazdırma özelliğini kullanırken noktalama işaretlerini de kullanabilirsiniz. Advanced Braille klavye kullanırken de sesli yazdırma yapabilirsiniz.

Genel kullanım konulu sıkça sorulan sorular ve cevapları

Anlatacağımız yöntemle sadece gruplardaki içeriklere değil, kişisel sohbetlerinizdeki medya içeriklerine de ulaşabilirsiniz. Üyesi olduğunuz grubun ya da işlem yapmak istediğiniz sohbetin mesaj penceresini açın. Ekranın en üst ortasındaki grup / sohbet adı ve üye sayısı yazan yere tıklayın. Örneğin Erişilebilir Android 1500 üye. Bu alanda sağa doğru fiske hareketleri yaparak, üyeler, medya, dosyalar, bağlantılar, müzik, ve ses listesine ulaşabilirsiniz. Buradan erişmek istediğiniz içerik türü seçeneğine tıklayın. Sağa doğru süpürme hareketi yaptığınızda grupta daha önce paylaşılmış ya da kişisel sohbetinizde daha önce paylaşılmış dosyalara erişebileceksiniz.

WhatsApp'ı açın. Sağ üst köşede yer alan diğer seçenekler öğesine tıklayın. Açılan ekranda ayarlara tıklayın.Depolama ve veriler Ağ kullanımı, otomatik indirme seçeneğine tıklayın. Buradan mobil veri kullanılırken seçeneğine girip etkinleştirmek ya da devre dışı bırakmak istediğiniz seçenekleri işaretleyebilirsiniz. İşaretleme işleminiz bittikten sonra tamamı tıklayıp bbir sonraki seçenek olan Wi-fi ağına bağlıyken seçeneğini tıklayarak da burada aynı işlemleri yapıp dilediğiniz seçenekleri işaretleyebilir ya da işaretlerini kaldırabilirsiniz. İşlem sonunda tamam düğmesine tıklayabilirsiniz.

Üyesi olduğunuz grubun mesaj listesini açtıktan sonra grup bilgisine dokunun seçeneğine tıklayın. Açılan pencerede sağa doğru süpürme hareketiyle medya, bağlantılar ve belgeler seçeneğine tıklayın. Buradan hangi tür veriye ulaşmak istiyorsanız (Medya, bağlantılar, belgeler) ilgili öğeye tıklayarak istediğiniz veriye ulaşabilirsiniz. Not: 1. Sık sık grup mesajlarını temizliyorsanız bu listeyi boş göreceksiniz. 2. Otomatik indirme seçenekleriniz kapalıysa ve paylaşılan dosyayı telefonunuza indirmediyseniz bu ekrandan daha önce paylaşılmış bir dosyayı göremezsiniz. Bunun için otomatik indirme özelliğini aktif etmelisiniz.

Evet, kullanabilirsiniz. Bunun için Ayarlar>hesaplar bölümünden hesap ekleyi tıklayarak hesap ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Menünün ismi cihazdan cihaza farklılık gösterebilmektedir. Hesap ayarları, Hesaplar ve senkronizasyon vs.

Telefonunuzun ekran okuyucusunun ekranı karart özelliğini devre dışı bırakıp deneyin....

Galaxy Store, Samsung'un Galaxy cihazları için Android uygulamalarının indirilebildiği çevrimiçi mağazasıdır. 2010 yılında Samsung Apps olarak tanıtılmıştır. Galaxy akıllı telefonlar ve tabletlerin yanı sıra akıllı saatler için çeşitli oyunlar ve uygulamalar Galaxy Store üzerinden indirilebilir. Ancak bu hizmet, Galaxy ürünlerini geliştirmek için tasarlanmıştır ve Android cihazlar için milyonlarca uygulamaya sahip Google Play ile rekabet etmesi amaçlanmamıştır. Samsung telefonlarda hem Galaxy Store, hem de Google Play Store yüklü gelmektedir.

Android'in önceki sürümlerinde çoğu telefonda telefonu kulağımızdan uzaklaştırdığımızda hoparlör direkt devreye giriyor, görüşme sesi hoparlörden geliyordu.
Şimdiki sürümlerde maalesef, öyle değil.
Çoğu arkadaşımızın kullandığı Jieshuo programında bu sorunu çözecek bir şansımız var.
nasıl mı yapacağız? Okuyalım ve uygulayarak yapalım.

 • 1: Telefon aramasıyla herhangibirini arayın
 • 2: Aradığınız kişiyle görüşme esnasında hoparlör aç yada hoparlör ifadesini Jieshuo pano menüsüne yukarı-sağ hareketi yapıp girerek kopyalayın.
 • 3: Jieshuo ayarlarına girin.
 • 4: Hareket ayarlarına girin. Özel hareketleri kullan işaretli değilse mutlaka işaretleyin.
 • 5: Özel hareket ayarlarına girin.
 • 6: Diyer seçeneklere girin.
 • 7: Yeni otomatik tıklama oluştur seçeneğine tıklayın.
 • 8: Burada bir yazım alanı açılır, açılan alana "hoparlör" yazın. Yazdıktan sonra tamamı tıklayın.
 • 9: Tamam dedikten sonra bir yazım alanı daha gelecek gelen yazım alanınada telefon görüşmesi esnasında kopyaladığımız hoparlör ifadesini yapıştırın.
 • 10: Tüm işlemleri tamamlamış olduk. Tüm ekranları kapatarak ana ekrana dönebilirsiniz.

not, bu yapılan işlem telefon görüşmesi sırasında yapıldığı için telefon görüşmesi sırasında geçerlidir.

oluşturduğunuz kısayolu silmek isterseniz.
hareket ayarları.
özel hareket ayarları.
diyer seçenekler.
işlev yöneticisi menüsü
içerisinden silebilirsiniz.

Bunun için 2 yöntem mevcut.
1. Home tuşu yada ana sayfa düğmesine uzun basıp Google Asista'nı açın.
Buradan Asistan menüsüne gidin ve aşağıya inerek asistan sesi düğmesini bulup tıklayın.
İstediğiniz sesin üzerine geldiğinizde ses örneği oynatılacak.
Sesi seçmek için sesin üzerine tıklayın.
2.
Google uygulamasını açın.
Hesabınızın isminin yazdığı yere dokunun ve ayarlara gidin.
buradan Asistan ayarlarına dokunun.
Yine aşağıya inerek asistan sesine dokunun ve istediğiniz sesi seçip tıklayın.
Artık Google Asistan'ınızın sesini bu şekilde değiştirebilirsiniz.

Bir arama başlattığınızda arama bağlandığında varsayılan olarak tuş takımı gizli olarak gelir. Tuş takımına çift dokunarak klavyeyi gösterdiğinizde, Ekran okuyucu olarak TalkBack ya da Jieshuo fark etmeksizin,

 • 1.tuşlamak istediğiniz numaraların üzerinde parmağınızı kaldırmadan dolaşın
 • 2.tuşlamak istediğiniz numarayı bulduğunuzda üzerinden parmağınızı kaldırın
 • 3. Bu şekilde sizden istenen bilgileri her bir numaranın üzerine gelip parmağınızı kaldırarak tuşlayabilirsiniz

Tuş takımını birkaç kez kullandığınızda, tuşların yerine aşina olacak ve hızlı bir şekilde tuşlama yapabileceksiniz. Yakınlık sensörünün devreye girmemesi adına, tuşlamayı yaparken telefonun kulağınızdan birkaç santim uzak olması gerekmektedir. Bir süre tuşlama yapmak için beklerseniz ekran kilitlenebilir. Bu durumda güç tuşuna basarak ekranı tekrar açabilirsiniz.

Honor, bir dönem Huawei'nin alt markası olarak orta seviye Android cihazlar üretmekteydi. Kasım 2020'de Honor, Huawei'den tamamen ayrılarak bağımsız bir üretici oldu. 2020'den sonra üretilen bütün Honor telefonlarda Google servisleri eksiksiz bir şekilde yüklü gelmektedir.

paylaş'a çift tıkladığınızda açılan pencerede aradığınız uygulamayı bulamıyorsanız, iki parmağınızı sola kaydırın. Sayfa değiştikçe ekranı kontrol edip aradığınız uygulamayı bulana kadar aynı hareketi yapmaya devam edin.

Cihazınızın ana ekran tuşuna veya cihazınız destekliyorsa cihazınızın güç düğmesine 1,5 saniye basarak Google Asistan uygulamasını açın. Asistan menüsüne ve ardından da Diller
Asistanınla konuşma seçeneğine tıklayın. AÇILAN sayfada görülen dil ismine tıklayın. Sayfada ilerleyerek Türkçe'yi bularak seçili hale getirin. Eğer bu sayfada birden fazla dil gözüküyorsa aynı işlemi diğer dil için de gerçekleştirin.

telegramda guruplara gönderdiğiniz mesajları kimlerin gördüğünü merak ediyorsanız, gönderdiğiniz mesajın üzerine çift dokunun, bir kez sola süpürdüğünüzde, mesajınızı kimlerin görüntülediğini göreceğiniz bir seçenekle karşılaşacaksınız. Görülme sayısına dokunduğunuzda, mesajınızı kimlerin gördüğünü öğrenebilirsiniz. Sesli mesajlarda da jieshuo eylemler menüsünden yine aynı şekilde mesaj seçeneklerini tıklayarak, mesajınızı kimlerin oynattığını görebilirsiniz.

Bunun için: eğer Google metin okuma kullanıyorsanız, dil algılama seçeneklerine göz atabilir, ses verilerini yükle içinden tercih ettiğiniz dillerin ses verilerini yükleyebilirsiniz. Acapela TTS ile Arapça metinleri de bir Arapça ses satın alarak dil algılaması yoluyla okuyabilirsiniz.

Ancak benim kullandığım ve önerdiğim yöntem, Auto TTS uygulamasıyla dil profili oluşturmanız yönünde olacaktır. Auto TTS uygulamasının ayarlarında, Türkçe için farklı, ingilizce ya da diğer diller için farklı ses motorlarını seçip bir profil oluşturabilirsiniz. Hız ayarlarınızı da yaptıktan sonra, varsayılan metin okuma motorunu Otomatik TTS yaparak anlık dil geçişini kullanmaya başlayabilirsiniz.

Aynı işi yapan Multilingual TTS adında bir uygulama daha bulunmaktadır ve çevirisi, yerelleştirme ekibimizden Ömer Yeşiltaş tarafından yapılmaktadır.

Bu sorunun cevabı kısmen olacaktır. Eğer telefonunuzda dokunsal geri bildiriminiz açıksa kullanmakta çok sorun yaşamazsınız. Ekran içi parmak izi sensörü şarj giriş hizasının hemen bir parmak üzerinde ekranın alt tarafına yakın sağ ve soldan ortalanmış bir şekilde konumlandırılmıştır. Eğer parmağınızı parmak izi sensörüne denk getirirseniz, ekrandan hafif bir dokunsal geri bildirim alacaksınız. Belki ilk zamanlar biraz zorlansanız da, alışınca çok kullanışlı olduğunu göreceksiniz.

Android cihazınızda PLS uzantılı çalma listesi dosyalarını açmak için, ücretsiz indirebileceğiniz VLC for Android uygulamasını indirebilirsiniz. Detaylar için Tıklayın

Dijital sistemlerde tabii ki hiçbir güvenlik önlemi kesin çözüm değildir; Ama Android sistemi de, diğer sistemler kadar güvenlidir. Bilinçli bir kullanıcı, basit önlemlerle olabildiğince sistem güvenliğini arttırabilir. Sonuçta Android açık kaynaklı bir yazılımdır. Kullanıcı güvenmediği kaynakta nherhangi bir veri alışverişi yapmazsa, sistemini dijital saldırılardan koruyabilir.

Teknik bilgiye ihtiyacınız minimum düzeydedir. Program kurma, kaldırma gibi pratik bilgiler sahibi iseniz, rahatça kullanabilirsiniz. Bu tarz teknik bilgilere sahip değilseniz gerekli yardıma Telegram ve Whatsap gruplarımızdan ulaşabilir, yöneticilerimiz ve diğer üyelerimizden yardım talep edebilirsiniz.

İş yerinin size verdiği Exchange hesabınızı, Gmail mail yönetici üzerinden rahatça kullanabilirsiniz. Sadece hesap ekle menüsünden Exchange hesabı ekle diyerek, adımları takip ederek sorunsuzca kullanabilirsiniz.

Evet, Android cihazlarda yerleşik bir ekran kaydedicisi vardır. Bunu kontrol merkezinden devreye alabilirsiniz. Bu özellik cihazdan cihaza yer anlamında farklılık gösterse de, ayarlara girip, arama alanına ekran kaydedicisi yazarak, bu uygulamaya erişebilirsiniz.

Envision, SuperSense, Lookout gibi uygulamalarla fotoğraftaki metinleri OCR yapabilir, anlık metin okuması gerçekleştirebilirsiniz.

Evet, Android cihazınızda, kullandığınız operatörü mobil ödeme yöntemi olarak belirleyebilirsiniz. Bunun için: Google Play uygulamasını açın.
Sağ üst taraftaki profil simgesine dokunun.
Ödemeler ve abonelikler Ödeme yöntemleri. Ödeme yöntemi ekle'ye dokunun.
Eklemek istediğiniz ödeme yöntemini seçin.
Ekranda gösterilen talimatları uygulayın.

Eğer varsa, güç tuşunun aramayı sonlandırması ile ilgili ayarı kapatıp bu şekilde görüşme yapmayı deneyebilirsiniz. Ekran tamamen kilitlendiğinde bu tarz bir sorun yaşamayacaksınız.

Acapela TTS uygulamasını açıp, Settings sekmesine girdikten sonra sırasıyla aşağıdaki ayarları uygulayabilirsiniz.

 

 • Always use default voice onay kutusunu işaretleyin.
 • Click to modify punctuation pauses seçeneğini seçip, açılan menüden, Very Short'u seçin.
 • Deactivate the slashpronunciation onay kutusunu işaretleyin

Bunu her iki ekran okuyucuyla da kolaylıkla yapabilirsiniz.
TalkBack 12 ve daha yeni bir sürümü telefonunuzda yüklüyse, link içeren bir mesajın üzerinde önce aşağı ve sonra sağa kaydırma hareketini yapın. Açılan ekranda bir kez sağa fiske hareketi yaptığınızda bağlantılar öğesini duyacaksınız. Bu seçeneğe tıklayın. Açılan pencerede bağlantıyı görebileceksiniz. Bağlantıya tıkladığınızda adrese gitmiş olacaksınız.

Jieshuo için

Jieshuo'nun son güncellemelerinden sonra, web sayfasını aç işlevi, Jieshuo ana menüsüne otomatik bir işlev olarak eklendi. Yine erişmek istediğiniz linki içeren mesajın üzerinde aşağı ve sağa kaydırarak Jieshuo ana menüsünü açın. Burada seçenekler arasına web adresini aç özelliği otomatik olarak eklenmektedir. Web adresini aç öğesine tıkladığınızda karşınıza açılan seçeneklerde gitmek istediğiniz bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Bu sorun, çeşitli şekillerde defalarca Google'a bildirilen bir sorun, ancak şimdiye kadar bir çözüm üretilemedi. Türkçe dahil bütün dillerde benzer gecikme sorunu yaşanıyor. Sorun çözüldüğünde yine sitemiz aracılığıyla bilgilendirme yapacağız.

Uçak modu, telefonunuzun mobil bağlantısı başta olmak üzere Wi-Fi, Bluetooth vb. bağlantıları devre dışı bırakır. Çoğu havayolu firması uçuş sırasında telefon görüşmesi yapılmasına ve mobil veri kullanımına izin vermediği için, bu modun adı, uçak modu olarak adlandırıldı. Uçak modu aynı zamanda belli oranda pil tasarrufu da sağlar. Çoğu cihazda, uçak modu açıldığında kablosuz ağ bağlantısı ve bluetooth yeniden etkinleştirilebilir.

Jieshuo ekran okuyucusu, Çinli geliştiricilerin Google servislerine erişmesinde yaşanan sorunlar nedeniyle Github üzerinden dağıtılmaktadır. Geliştiricinin izni ve desteği ile en güncel Jieshuo ekran okuyucusu, sitemiz üzerinden indirilebilmektedir. Jieshuo'yu indirmek için, sitemiz erisilebilirandroid.com'u açın. Yukarıdaki ana menü öğelerinden, Jieshuo indir'e tıklayın. Eğer sitemize mobil cihazınızdan ulaşıyorsanız, erisilebilirandroid.com sayfası açıldıktan sonra menüyü göster düğmesine basın. Ana sayfa bağlantısının hemen altında Jieshuo indir bağlantısını bulacaksınız. Tarayıcınız dosyayı indirecek ve dosya, indirilenler klasörüne kaydedilecektir.

Android'de bir fotoğrafı PDF formatına dönüştürebilmek için, Google Fotoğraflar uygulamasını kullanabilirsiniz. Bir resim dosyasını Google Fotoğraflar ile açtıktan sonra Sırasıyla aşağıdaki işlemleri uygulayın

 1. Sağ üstten Diğer seçeneklere basın
 2. Açılan menüde Bastır'ı seçin
 3. Açılan iletişim kutusunda PDF seçeneği seçili gelecektir
 4. Tamam butonuna basarak dosyayı kaydedin
 5. Dosyayı, dosya yöneticisi uygulamanızla indirilenler klasöründe bulabilirsiniz

Aşağıdaki adımları uygulyabilirsiniz:

 • Ekran kilidinizi açmadan güç düğmenize basın ve ekrandaki duvar kağıdı döngüsüne basın.
 • Ekrana duvar kağıdı döngüsü penceresi açıldıktan sonra ana sayfa tuşuna basın.
 • ekran kilidi açma sayfasına gelirsiniz, ve ekran kilidinizi açın.
 • Ekran kilidinizi açtığınızda Duvar Kağıdı Döngüsü uygulamasıyla karşılaşırsınız. Genel bakış tuşuna basın. Duvar Kağıdı Döngüsü uygulama bilgilerine tıklayın.
 • Uygulama yöneticisi açılacaktır. Ekranın en altından kaldır seçeneğine tıklayarak Duvar Kağıdı Döngüsü uygulamasını tıklayın.
 • Böylece ekran kilidinizde artık Duvar Kağıdı Döngüsü ile karşılaşmayacaksınız.

Evet, Jieshuo ekran okuyucusunu otomatik güncelleştirilecek şekilde ayarlayabilirsiniz.
Jieshuo'nun otomatik güncellemelerine izin verme adımları:

 • 1. Jieshuo ayarlarına girin. Burada gelişmiş ayarlar>diğer ayarlara girin.
 • 2. Otomatik güncelle seçeneğini seçili hale getirin.
 • 3. Yeni sürümün kullanılabilirliğini manuel olarak kontrol etmek istiyorsanız, bu menüde Jieshuo ekran okuyucuyu indir seçeneğine tıklayarak işlem yapabilirsiniz.
 • Burada, sürüm numaralarını, ilgili sürümün yenilikleri ve değişikliklerini Çince olarak bulabilirsiniz.
 • 4. Yeni güncelleme mevcut olduğunda, uygulamanın ana ayarlarına gidin. Yeni sürümle ilgili mesajı göreceksiniz.
 • 5. İndirmek için indir düğmesine tıklayın.
 • 6. Standart kurulum ekranı gelecektir, yükle düğmesine basın.
 • 7. Yükleme tamamlandıktan sonra Jieshuo kapanıp açılacak ve güncelleştirme uygulanmış olacaktır.

Ayarlar, ek ayarlar, diller ve giriş, klavye seçenekleri, gboard, sesli yazma yolunu izleyerek açabilirsiniz. ayrıca, ekranda yazma alanına girerek klavyeyi açtığınızda ayarlar tuşunu da kullanarak sesli yazdırma seçeneğini açabilirsiniz.

Öncelikle Google Fotoğraflar uygulamasını Buradan indirin. Ardından uygulamayı açarak sizden istenen gerekli bilgileri doldurarak ve izinleri vererek uygulamanın kurulumunu tamamlayın. Sonrasında metin içeren görselin bulunduğu uygulamaya giderek fotoğrafı açın. Paylaş düğmesi veya daha fazla seçeneklerden paylaş düğmesine basarak kaydet seçeneğine tıklayın. Böylece görsel Google Fotoğraflar içine kaydedilmiş olacaktır. Fotoğraflar uygulamasını açın ve biraz evvelinde kaydettiğiniz görseli bulun. İpucu: görseller kayıt tarih ve saat bilgisiyle kaydolur. İlgili görseli açınca ana ekran tuşunun biraz üzerinde Lens düğmesini bulacaksınız. Bu düğmeye basarak görselinizdeki metinleri öğrenebilirsiniz.

İnternet bağlantınızın, Wi-fi ya da mobil veri hızını test etmek için Speed Test uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamayı yükleyip gerekli izinleri verdikten sonra, ekranın ortasındaki "Start speed test" düğmesine basarak hız ölçümünü başlatabilirsiniz. Birkaç saniye içinde sırasıyla indirme ve karşıya yükleme hızlarınızın sonucunu ekranda takip etmeye başlayabileceksiniz. Sonuçları anlık takip edebilmek için parmağınızı, ekranın sol üst tarafına yakın bir yerde tutabilirsiniz. Yaklaşık 30 saniye sonra indirme, karşıya yükleme ve ping değerlerinin ölçümü tamamlanmış olacak. Ekranda fiske hareketleriyle sonuçları okuyabilirsiniz.

Android cihazınızda ekran görüntüsü almak için, ses kısma ve güç tuşlarına birlikte basabilirsiniz.

Youtube üzerinde bir video izlerken videodaki seslerin hızlı ya da yavaş olduğunu düşünüyorsanız izlediğiniz videoları hızlandırmak ya da yavaşlatmak mümkündür. Bunun için izlemek istediğiniz videoya tıklayın. Sol üstten sağa doğru süpürme hareketiyle dolaştığınızda “altyazı” ile “denetimleri gizle” düğmelerinin ortasındaki “diğer seçenekler” düğmesine tıklayın. Açılan pencereden “oynatma hızı (normal)” seçeneğine tıklayın. Açılan diyalog penceresinde en yavaştan en hızlıya doğru 0,25x, 0,50x, 0,75x, normal, 1,25x, 1,50x, 1,75x ve 2,00x şeklinde hız seçeneklerini göreceksiniz. İhtiyacınıza uygun hız seçeneğine tıkladığınızda videonun olduğu pencereye dönersiniz. Normal hız seviyesine dönmek için yukarıdaki adımları takip ederek “normal” seçeneğini belirleyin.

Türk Telekom'un geliştirdiği Erişilebilir Yaşam uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulama detayları ve indirme sayfası için Tıklayın

No Content

Cihaz yönetimi konusunda sıkça sorulan soruları ve cevapları

Samsung telefonlar, Android 11’den sonra, bu alana yanlışlıkla ulaşılmaması için, özel bir kilit sistemi kullanıyor. Bu ekrana ulaşmanın yolu, telefonu bir USB kablosuyla bilgisayara bağladığınızda, telefonu kapatıp tekrar açarken, ses açma ve güç tuşuna birlikte basın. Daha sonra telefon ilk titrediğinde, güç tuşunu bırakın, birkaç saniye sonra, sesi açma tuşunu da bırakın! telefonunuz recovery modunda açılmış olacak. Buradan hard format işlemini gerçekleştirebilirsiniz!

Telefonunuzda sürekli olarak son uygulamalar / genel bakış içinden bütün uygulamaları kapatmanın telefonunuzu hızlandırdığını düşünebilirsiniz ancak bu tam olarak doğru değil.
Telefonunuzda arka plan işlemlerini yöneten, bildirim almanızı sağlayan, veri iletişimini kontrol eden bir sürü küçük işlem sürekli olarak çalışmaktadır. Bu işlemler, uygulamaların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için arka planda çalışmaya devam etmek durumundadır. Siz bütün uygulamaları sonlandırmış olsanız bile bu hizmetler yeniden çalışmaya başlayacaktır. Bu işlemlerin de tetiklemesiyle örneğin Google, Facebook, WhatsApp gibi uygulamalar da bir süre sonra yeniden arka planda çalışmaya ve size bildirim göndermeye başlayacaktır.
Xiaomi, Oppo ve benzer birkaç markada ise uygulamalar kullanıcı tarafından tümüyle kapatıldığında, yukarıda bahsettiğimiz arka plan işlemleri de tümüyle sonlandırılır ve çoğunlukla bir uyhulamayı yeniden çalıştırmadıkça o uygulamadan bildirim alamazsınız, ya da bildirimlerde ciddi manada gecikme yaşarsınız.

hoparlör temizlik özelliği, teknik veya mekanik bir araç değildir. Cihaz içine yerleştirilen tiz bir ses aracılığıyla hoparlörün temizlenmesi sağlanır. Zira sesin de uyguladığı bir şiddet vardır ve bu şiddet vasıtasıyla hoparlöre yapışan çok hafif tozları üzerinden kaldırabilmektedir. Şöyle somutlaştırmak gerekirse; yüksek bir müziğin olduğu ortamda kıyafetiniz hareket ediyormuş gibi gelir, işte bu da ses şiddetinden kaynaklanır. Eğer bu özellik telefonunuzda bulunmuyorsa da youtube üzerinden bu tarz sesler bulabilirsiniz. İyi bir mhz şiddetine sahip polis veya ambulans siren sesi de ihtiyacınızı karşılayacaktır. Yurtdışında bu telefonların ahizelerine un dökerek hoparlör temizleme özelliğini kullanmışlar ve unun havaya kalkarak hoparlördden uzaklaştığını gözlemlemişler. Ancak bunu denememenizi tavsiye ederim.

Güç düğmesine basılı tutup cihazınızı yeniden başlatabilirsiniz. Eğer Samsung kullanıyorsanız ses kısma tuşu ile güç tuşuna birlikte basabilirsiniz.

Evet, ara kablosuyla bilgisayarınıza taktığınızda cihazınızı dbilgisayarınızda görebilirsiniz. Cihazınızı bilgisayara takTıktan sonra cihazınızdan dosyaları aktar seçeneğine tıklamanız gerekir.

Birçok Android cihazda, bir programa ihtiyaç duymadan, sadece cihazınızı bilgisayarınıza bağlayarak, rahatça veri alışverişi yapabilirsiniz. Böylelikle, en sevdiğiniz melodileri cihazınızda oynatabilir, favori müziklerinizi, zil sesiniz olarak atayabilirsiniz. En sevdiğiniz melodilerle, en sevdiğiniz kişileri eşleştirmek, sizin de kulağınıza çok cazip gelmiyor mu?

Braille ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları

Evet, Android cihazınızda, varsayılan klavye olarak bir Braille klavye kullanabilirsiniz. Hem TalkBack içindeki dahili klavye özelliğini, hem de üçüncü parti Braille klavye uygulamalarını varsayılan giriş yöntemi olarak belirleyebilirsiniz. İşlemi gerçekleştirdikten sonra, bir değişiklik yapmadığınız sürece, bütün yazma alanlarında, Braille klavye açılacaktır.

Android geliştiricileri için sıkça sorulan sorular ve cevapları

Öncelikle intent for result komutu göndererek bu veriye ulaşabilirsiniz
Intent intent = new Intent();
intent.setAction(TextToSpeech.Engine.ACTION_CHECK_TTS_DATA);
startActivityForResult(intent, 0);
Sonrasında, yüklü TTS olup olmadığını, onActivityResult metodu kullanarak doğrulayabilirsiniz:
@Override
protected void onActivityResult(int requestCode, int resultCode, Intent data) {
if(requestCode == 0){
if(resultCode == TextToSpeech.Engine.CHECK_VOICE_DATA_PASS){
Toast.makeText(getApplicationContext(),"Already Installed", Toast.LENGTH_LONG).show();
} else {
Intent installIntent = new Intent();
installIntent.setAction(TextToSpeech.Engine.ACTION_INSTALL_TTS_DATA);
startActivity(installIntent);
Toast.makeText(getApplicationContext(),"Installed Now", Toast.LENGTH_LONG).show();

ResetCached_AccessibilityEnabled_doonresume yöntemi, etkinliğiniz için onResume yönteminizden çağrılabilir.

isAccessibilityEnabled yöntemi kontrolü yapılacak ve ayrıca sonucu önbelleğe alacaktır, böylece tekrarlanan çağrılar hızlı olacaktır.

Bu şekilde yaparsanız uygulamanızın çalıştıktan sonra erişilebilirlik durumunu yalnızca bir kez kontrol edeceği ve ekran okuyucu kapatılmış olsa bile bu durumun değişmeyeceği anlamına gelir.

Bu önbelleğe alınmış kullanım, uygulamanız için yararlı olabilir, böylece reklam gösterip göstermemek isteyip istemediğinize tek seferde karar verebilirsiniz - ve bundan sonra reklam göstermek veya göstermemek için Admob kullanımınız değişmez.

Dilerseniz, onCreate() içinde Admob'u başlatmamayı seçebilirsiniz, ancak daha sonra kullanıcı Ekran okuyucuyu kapatırsa, başlatmamış olsanız bile daha sonra bir reklam göstermeyi seçebilirsiniz.

Uygulamanızda, kullanıcıların metin girmesine izin veren düzenlenebilir öğeler varsa, düzenlenebilir her öğenin amacını belirten açıklayıcı bir etiketi olmalıdır. Bunu şu şekilde uygulayabilirsiniz:

Uygulamanızdaki grafiklere, resimlere ya da diğer görsel nesnelere daha iyi bir erişilebilirlik deneyimi için etiket ekleyebilirsiniz. Bunun için, Google Android geliştiricileri sayfasında yer alan aşağıdaki videodaki adımları takip edebilirsiniz. Video

No Content