Ana içeriğe atla →

Sık sorulan sorular ve cevapları

 • Bu konu boş.
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1352
  Salih Kunduz
  Anahtar yönetici

  Eğer Android bir cihaz almak istiyorsanız ve öncesinde merak ettiğiniz hususlar varsa, sizin için en çok sorulan sorulara yönelik cevaplar hazırladık.

  Okumak istediğiniz PDF dosyasını Drive PDF görüntüleyicisiyle açabilirsiniz. Jieshuo ya da TalkBack fark etmeksizin dolaşım menüleri arasında bulunan satırlar seçeneğiyle belgeyi rahatça satır satır okuyabilirsiniz. Dolaşım menüsü seçenekleri arasında dolaşmak için ise parmağınızı hızlı bir şekilde yukarı aşağı kaydırarak seçenekler arasında gezinebilirsiniz.

  Jieshuo Premium lisansı satın alabilmek için, geliştiriciye Paypal ya da Alipay üzerinden lisans ücretinin ödenmesi gerekmektedir. Bir yıllık, iki yıllık ve üç yıllık lisans seçenekleri bulunmaktadır. Lisans, kullanmış olduğunuz telefona tanımlanacağı için, Jieshuo kullanıcı merkezinde bir adet hesap oluşturmuş olmanız ve bu hesapta oturum açmış olmanız gerekmektedir. Telegram ve Whatsapp gruplarımızdaki yöneticilerimizden lisans satın alma konusunda destek alabilirsiniz. Geliştiricinin, bize özel sağladığı indirimler için toplu lisans alımlarına katılabilirsiniz.

  TalkBack özel eylemler ya da işlemler olarak adlandırabileceğimiz bu işlemin Jieshuo’daki karşılığı eylemlerdir.
  Eğer bir öğe, eylemleri destekliyorsa ya da eylemler ile etkileşim kurulabilecek bir seçenek içeriyorsa, aşağı-sağa kaydırma hareketiyle açılan Jieshuo menüsünde eylemlere ulaşabilirsiniz. Bu işlem için dilerseniz bir kısayol hareketi atayabilir, Jieshuo ana menüsünü açmadan doğrudan eylemlere ulaşabilirsiniz.

  Evet, Android cihazlarda da, internet üzerinden, sesli ve görüntülü iletişim kurabileceğiniz, Google Meet adlı bir uygulama vardır.

  Alacağınız telefonda kulaklık girişi ve şarj girişi aynı switch üzerinden yapılıyor demektir. Ya Type-C bir kulaklığa, ya da type-c 3.5MM jak dönüştürücüye ihtiyacınız olacak.

  Cihazınızın güç düğmesine bastıktan sonra ekran kilit açma penceresiyle karşılaşacaksınız. İki parmağınızı yukarıya doğru ittiğinizde ekran kilidinizi açmış olursunuz. Herhangi bir şifre kullanıyorsanız şifrenizi girmeniz gerekebilir; aksi takdirde ekranınızın açılışı gerkçekleşecektir.

  Android bir telefon alırken: telefonun başka görme engelliler tarafından kullanılıp kullanılmadığını araştırın, bunu telegram ve whatsapp gruplarımızdan araştırabilirsiniz. Ayrıca eski bir cihaz yerine tavsiyemiz yeni cihaz almanızdır. Xiaomi, Samsung, gibi cihazları tercih edebilirsiniz. Alacağınız cihazın teknik özelliklerini adminlerimizle paylaşmanız durumunda daha doğru ve faydalı bilgilendirme yapabiliriz.

  Eğer bir görme engelliyseniz, her alanda kısıtlanmak sizi de bazen bezdiriyor olabilir; Ama iş elektroniğe gelince, bu çok daha can sıkıcı boyutlara ulaşıyor. İşte Android cihazlarda bu iş başka bir boyuta bürünmekte. Kullanıcı, neredeyse her marka ve modelde, kendi bütçesine, kendi zevkine göre cihaz bulabilir. Tabii ki bir uzmana danışmak iyi bir seçim olacaktır. İşte tam bu anda, biz devreye girerek, kullanıcıya etkileyici çözümler sunuyoruz. Üstelik, gönüllülük esasına dayanan, tamamen ücretsiz bir hizmet anlayışıyla.

  Android telefonunuzda Apple Music kullanabilirsiniz. Uygulamayı Google Play Store’dan İndir‘dikten sonra, Apple kimliğiniz ile uygulamada oturum açabilirsiniz. Eğer daha önceki iOS cihazınızda iki faktörlü doğrulamayı etkinleştirdiyseniz, oturum açma kodunu SMS ile almayı seçmelisiniz.
  Not: iTunes store, Apple Music’in Android sürümünde kullanılamamaktadır ancak daha önce satın aldığınız parçaları arşivinizde görebilirsiniz.

  Evet, birçok Android cihaz NFC özelliği taşımaktadır. Banka kartınızı bu sisteme tanımlayarak kullanabilirsiniz. Yine de bu tanımlayacağınız kartın, bir sanal kart olmasına özen göstermenizi tavsiye ederiz.

  Açık kaynak kodlu demek, uygulamanın inşaası yapılmış; ama tamamlama konusu, son kullanıcıya bırakılmıştır. Buna göre, kullanılan birçok uygulama ve sistem özellikleri, kişilerin isteğine göre şekillendirilir. Beğenmediğiniz veya kullanmadığınız bir özelliği kapatabilir veya isteğinize göre uyarlayabilirsiniz.

  Erişilebilir Android Telegram, WhatsApp, e-posta gruplarına katılabilir, buralarda edindiğiniz ön bilgi ile teknoloji marketlerinde alacağınız cihazı inceleyebilirsiniz. Adminlerimizin ve grup üyelerimizin tecrübeleri sizlere yol gösterecektir.

  Eğer iOS’tan Android’e geçiş yapıyorsanız, iOS kullanırken satın aldığınız ücretli uygulamaları Android telefonunuzda kullanamayabilirsiniz. Ömür boyu abonelik sunan birtakım uygulamalar, aynı e-posta adresiyle Android’de de uygulamalarını ek bir ücret ödemeden kullanmanıza izin vermektedir.

  Bir android telefondan başka bir Android telefona geçiş yapıyorsanız; Eski telefonunuzdaki Google hesabınızı yeni telefonunuzda kullanmanız yeterli olacaktır. Böylelikle ücret ödediğiniz bütün uygulamaları, yeni telefonunuzda hiçbir kısıtlama olmadan kullanmaya devam edebileceksiniz.

  Evet, Android cihazlarda, ekran okuyucu ve medya seslerini birbirinden bağımsız arttırıp, azaltabilirsiniz. Bununla ilgili hangi ekran okuyucuyu kullandığınıza göre, farklı ayarlar vardır. Ekran okuyucular sayfamızdan, gerekli ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

  İOS ve Android birbirine yakın bir kullanım deneyimine sahiptir. Yalnız, iOS ile Android arasında parmak hareketlerine dair farklılıklar bulunmaktadır. Android’e dair ekran okuyucularının parmak hareketlerine kısa zaman içinde sitemizden ulaşabilirsiniz.

  Vocalizer’e ait Yelda ve Cem, Acapela’ya ait İpek, Google metin okuma içindeki 5 Türkçe ses, ESpeak ve Elnur TTS sentezleyicilerini kullanabilirsiniz.

  Cihazınızda Legere Reader (eski Voice Dream) uygulamasını kullanabilirsiniz. Ayrıca sitemizdde incelemelerini bulabileceğiniz farklı kitap okuma uygulamalarının yanında @Voice Aloud Reader uygulamasını da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

  Evet, Android genelinde en yaygın olarak kullanılan dört ekran okuyucu var diyebiliriz.
  1. TalkBack:
  Google tarafından geliştirilen Talkback, hemen hemen tüm Android cihazların içinde gelir. Ayarlar+erişilebilirlik+görme yolunu takip ederek etkinleştirebilirsiniz. not: cihaz marka ve modeline göre farklılık gösterebilir.
  2. Jieshuo Ekran Okuyucusu.
  Çinli bir geliştirici tarafından geliştirilen bu ekran okuyucu bünyesinde oldukça farklı özellikler barındırmaktadır. Ömer Yeşiltaş tarafından Türkçeleştirilen ekran okuyucuya sitemizden ulaşabilirsiniz.
  3. Samsung Ekran Okuyucu
  Samsung tarafından Talkback üzerine geliştirilen bir ekran okuyucudur. Sadece samsung cihazlarda çalışmaktadır.
  4. Huawei Ekran Okuyucu
  Bilindiği gibi Google Huawei tarafından desteğini çekti ve Huawei de kendi uygulamalarını geliştirdi. Bu uygulamalardan biri de Huawei ekran okuyucu. Huawei cihazlarda ve harici olarak kurulan ekran okuyucu da farklı bir alternatif olarak karşımızda durmaktadır.

  Evet, bu özelliği Android’de de kullanabilirsiniz. Google’ın ürettiği GBoard klavyede sesli yazdırma özelliğini kullanabilirsiniz. Aynı zamanda üçüncü bir parti klavye olan Microsoft Swiftkey klavyede de sesli yazdırma özelliği bulunmaktadır. Üstelik sesli yazdırma özelliğini kullanırken noktalama işaretlerini de kullanabilirsiniz. Advanced Braille klavye kullanırken de sesli yazdırma yapabilirsiniz.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.