Ana içeriğe atla →

Advanced Braille Keyboard – Liblouis Altyapısı Kullanılırken yaşanan metin kaybolması çözümü

Son Güncelleme 8 Ağustos 2022

Advanced Braille Keyboard, Android üzerinde braille yazı yazmamızı sağlayan en kullanışlı braille klavye uygulamasıdır. Klavyenin detaylı incelemesini sitemizde bulabileceksiniz. Bu yazıda Liblouis altyapısını kullanırken yazılan metinlerin kaybolmasına dair çözüm önerisi üzerinde duracağız…

Advanced Braille Keyboard, Android üzerinde Braille yazı yazmamızı sağlayan en kullanışlı braille klavye uygulamasıdır. Klavyenin kurulum, ayarlar ve kullanımına ilişkin anlatıma ulaşmak için  buraya, klavyenin kullanım kılavuzuna ulaşmak için de buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazıda Liblouis altyapısını kullanırken yazılan metinlerin kaybolmasına dair çözüm önerisi üzerinde duracağız. Bu çözüm için Android 11, Miui 12.5, 6.67 inch ve LCD Plus ekran kullanılmıştır. Aynı zamanda 60 ve 120 ekran tazeleme hızlarında test edilmiştir. Şimdi Braille yazarken Liblouis alt yapısı seçildiğinde metin silinmesine dair çözümümüzü aktarmaya çalışalım:

 

  • 1. Advanced Braille Keyboard uygulamasını açın.
  • 2. Ayarlara tıklayın.
  • 3. Diller seçeneğine tıklayın.
  • 4.Braille alt yapısına tıklayarak Liblouis seçeneğini seçili hale getirin.
  • 5. Geri gelerek Liblouis altyapı dillerini ayarla seçeneğine tıklayın.
  • 6. varsayılan dil seçeneğine tıklayın ve buradan eğer kısaltmalı seçeneğini kullanacaksanız Turkish-Grade-2, kısaltmasız seçeneğini kullanacaksanız da Turkish-grade-1 seçeneğini seçili hale getirerek geri gelebilir, diğer dil ve seçenekleri tercihinize göre seçebilirsiniz.
  • 7. Yine Advanced Braille Keyboard uygulamasının ayarlar sayfasından Braille seçeneğine girerek
  • Kısaltmayı genişletmek için boşluk tuşu Seçim kutusu Seçili değil
  • Kısaltmadan sonra otomatik boşluk ekle   Seçim kutusu Seçili değil şeklinde ayarlamalarınızı yapabilirsiniz.

Not: Boşluk bırakmak için 4. noktadan sağa, şarj girişine, doğru tek parmağınızı çekmeniz gerekecektir.

 Umarız bu yazımız Advanced Braille Keyboard üzerinde yaşadığınız soruna dair bir çözüm olmuştur. Sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne bırakabilir, diğer arkadaşlarınızın da bu bilgiye ulaşması için yazıyı sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Advanced Braille Keyboard Uygulamasını Satın Alın

 

 

Görüntüleme: 96

Yazar Hakkında

Gökhan Çapanoğlu

10 yıldır Android ve iOS kullanmaktadır. iOS cihazlardan, Android telefonlara geçiş konusundaki bütün sorularınıza cevap vermektedir.

Kategori: İpuçları