Ana içeriğe atla →

Erişilebilir Android Podcast 10. Bölüm: Jieshuo parmak hareketlerini düzenleme ve özel işlevler oluşturma, TalkBack ayarları, Oppo ColorOS erişilebilirlik değerlendirmesi

2023 yılının ilk bölümünden herkese merhaba! Podcast notları aracılığıyla sizlerle sohbet etmeyi çok seviyoruz. Bu vesileyle yeni yılın sizlere sağlık ve bol mutluluk getirmesini umuyoruz. Geçen bölümümüzde Samsung kullanıcıları için Jieshuo ve ABK kullanımında sorunlar olduğunu yazmıştık. 4 Ocakta yayınlanan güncellemeden sonra bu sorun çözüldü. Açılış sohbetimizde son zamanlardaki gelişmelerden bahsettik. Ardından Ömer Yeşiltaş, Jieshuo anlatımları serisine kaldığı yerden devam ederek hareket ayarlarında özel parmak hareketlerini düzenleme ve özel hareket oluşturmaktan bahsetti. Örnek bir alıştırma yaparak telefon görüşmeleri esnasında hoparlörü etkinleştirmeyi ve devre dışı bırakmayı, sonrasında ise tek hareketle WhatsApp’ta herhangi bir sohbetteki mesajları temizlemeyi gösterdi. Siz de bu alıştırmalardan yola çıkarak dilediğiniz uygulamadaki herhangi bir işlev için bir parmak hareketi oluşturabilirsiniz.

Android telefonlarda varsayılan olarak yüklü gelen ekran okuyucusu olan TalkBack’in ayarlarını yapmayı ise Semih Güven anlattı. Başlangıç ayarlarından başlayarak menüleri ve ayrıntı düzeylerini kişiselleştirmeye kadar oldukça kapsamlı bir TalkBack anlatımı oldu.

Erişilebilirlik yönünden Samsung ve Xiaomi marka cihazlar, diğer modellere göre bir adım öne çıkıyor ancak gruplarımızda hatırı sayılır bir Oppo kullanıcı kitlesi de var. Bu bölüme konuk olan Mithat Kurnaz ile, Oppo telefonlarda yer alan Android arayüzü ColorOS erişilebilirlik özelliklerini ve mevcutta yaşanan erişilebilirlik sorunlarını konuştuk. Oppo telefonlar erişilebilirlik yönünden tercih edilebilir mi sorusunun cevabı bu sohbetimizde. Siz de misafirimiz olmak isterseniz iletişim kanallarımızdan bize ulaşabilirsiniz. Artık sitemizde kullanıcı hesapları oluşturabilmeniz ve. bu hesaplarınız aracılığıyla soru sorabilmeniz mümkün. Üstelik Facebook, Google ya da Twitter hesaplarınızdan birini kullanarak kolayca sitemize kaydolabilirsiniz. Hemen sitemize gidin ve siz de kaydolun. Bir sonraki bölümde görüşmek üzere.

Görüntüleme: 45

Yazar Hakkında

Erişilebilir Android Ekibi

Erişilebilir Android ekibi olarak, erişilebilir uygulamalar, ipuçları ve püf noktaları, cihaz incelemeleri ve Android ve erişilebilirlik hakkında haberler yayınlıyoruz.

Kategori: Podcast Bölümleri

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir