Ana içeriğe atla →

JİESHUO EKRAN OKUYUCU BÖLÜM 3 DEVAMI: GERİ BİLDİRİM AYARLARI

Son Güncelleme 15 Ağustos 2022

3.4.Geri Bildirim ayarları

Geri bildirim ayarlarında, ekran okuyucu kullanılırak ekranda dolaşırken ekranın sesli efekt veya titreşimle tepki vermesini sağlayan özelliklerin seçenekleri yer almaktadır. Bu ayar grubunda, şu seçenekler yer almaktadır:

3.4.1.Sesli geri bildirim, seçim kutusu

Bu seçim kutusu, ekranda dolaşırken yaptığımız kaydırma, tıklama, geri gitme vs gibi işlemlerin belirli ses efektleriyle belirtilmesini sağlamak için kullanılır. İşaretlendiğinde, ekranda yaptığımız her işleme bir ses tonu atanır ve ilgili işlem esnasında söz konusu ses efekti çalınır. Jieshuo ekran okuyucu, varsayılan olarak bir ses efekti paketi içerirken, çok çeşitli efekt paketleri sonraki bölümlerde anlatacağımız şekilde ilgili bölümlerden indirilebilir. Bu özelliği kullanmak istiyorsanız, bu seçim kutusunu işaretleyin.

3.4.2.Ses efekti ses yüksekliği

Tıklandığında yukarıda belirttiğimiz ses efektlerinin ses yüksekliğini ayarlamamızı sağlayan rakamsal düzey içeren bu menü, seçim kutuları şeklinde rakamsal değerleri barındırır. Ses seviyesini belirlemek için istediğiniz rakamı çift tıklayarak seçili hale getirin.

3.4.3.Ses paketleri

Bu ayar grubunda, ekran okuyucu ile kullanabileceğimiz ses efekti paketleri bulunmaktadır. Herhangibir ses paketi indirmediyseniz, burada yalnızca varsayılan ses paketi bulunur. Bu öğeyi tıkladıktan sonra yine seçim kutuları halinde sunulan ses paketlerinden birini seçin. Seçiminizi yaptıktan sonra bir önceki ayar grubu olan geri bildirim ayarlarına dönersiniz.

3.4.4.İlgili ses paketi ayarları

Bu ayarın adı, aslında seçmiş olduğumuz ses paketi tarafından belirlenmektedir. Örneğin eğer seçmiş olduğumuz ses paketimizin ismi “Voice Over” ise, bu ayarın adı, “Voice Over ses ayarları” şeklinde olacaktır. Varsayılan ses paketini kullanıyorsak, paketin adı “Varsayılan ses ayarları” olup, varsayılan ses paketi düzenlenemeyeceği için, bu öğe tıklanamayacaktır. Ancak farklı bir ses paketi seçtiysek, bu ayar ilgili ses paketinin adını alır ve onu düzenleyebiliriz.

       Kullanacağımız ses efektlerini düzenlemek için seçmiş olduğumuz ses paketinin adını taşıyan bu öğeyi çift tıklayın. Açılan ekranda, ekran okuyucu eylemleri ve onlara atanmış olan ses dosyalarının adlarının bulunduğu bir liste karşımıza çıkacaktır. Bu listede değiştirmek istediğiniz işlevi çift tıklayın. Ses paketinde bulunan ses dosyalarının seçim kutuları şeklinde sunulduğu bir ekran açılacaktır. Eylem için istediğiniz ses dosyasını seçin ve çift tıklayın. Tekrar işlevlerin bulunduğu ekrana döneceksiniz. Seslerini değiştirmek istediğiniz diğer eylemlere de çift tıklayarak ses dosyalarını belirleyin. Tüm değişiklikleri tamamladıktan sonra ekranın sol en üst köşesindeki “Çıkış” düğmesini tıklayın. Tekrar geri bildirim ayarları ana ekranına döneceksiniz.

3.4.5.Ses paketlerini yönet

Bu ayar grubu, indirmiş olduğumuz ses paketlerini içermektedir. “Ses paketlerini yönet” seçeneğini çift tıkladığımızda, ekran okuyucu ile kullanmak için yüklediğimiz ses paketlerinin bir listesi karşımıza çıkacaktır. Bu bölümde ses paketlerini silebilir, adlarını değiştirebilir veya paylaşabiliriz. Dilediğiniz ses paketinin üzerinde çift tıklayıp basılı tutun. İçerisinde “Sil”, “Adlandır”, “Paylaş” ve “Gönder” seçeneklerinin bulunduğu bir açılır menü görüntülenecektir. “Sil” seçeneği seçildiğinde, ses paketini silme isteğimizi onaylamamızı isteyen bir iletişim kutusu açılır. Silmek için “Tamam” düğmesine, silmeden geri dönmek için “İptal” düğmesine tıklayın. “Tamam” düğmesini tıkladıysanız, ilgili ses paketi silinir ve artık kullanılamaz olur. Aynı paketi kullanabilmek için tekrar indirmeniz gerekmektedir.

       “Adlandır” seçeneği, ses paketinin ismini değiştirmemizi sağlamaktadır. Ses paketinin adını değiştirmek için “Adlandır” öğesini çift tıklayın. Açılacak ekranda mevcut ses paketi isminin bulunduğu yazma alanına ilerleyip çift tıklayın, paket adını silin ve dilediğiniz adı yazdıktan sonra “Tamam” düğmesini tıklayın. “Tamam” düğmesini tıklayarak ses paketleri listesine geri döndüğümüzde, adını değiştirdiğimiz ses paketinin yeni adıyla listelendiğini görebiliriz.

       Paylaş seçeneği, isminden anlaşıldığı gibi ses paketini başka bir kullanıcı ile paylaşmayı ifade etmemektedir. Daha sonra ayrıntılı olarak anlatacağımız üzere, ses paketi, ses paketlerinin indirilebildiği, Jieshuo ekran okuyucu bulut sunucularına gönderilerek diğer kullanıcıların indirmesi için uygun hale getirilmektedir. Hazırlamış olduğunuz bir ses paketi varsa, bu yolla Jieshuo sunucularına aktarabilir, diğer kullanıcıların da ses paketinizi kullanmasını sağlamış olursunuz. Paylaşmak için, “Ses paketlerini yönet” seçeneğine girdikten sonra ilgili ses paketini çift tıklayıp basılı tutun. “Paylaş” öğesini tıklayın, açılan iletişim kutusunda “Tamam” düğmesini tıklayın. “Başarıyla paylaşıldı” mesajını duyduğunuzda ses paketiniz paylaşılmış demektir.

“Gönder” seçeneği, ses paketini başka bir kullanıcıya telefonda bulunan paylaşma seçeneklerinden birini kullanarak gönderebileceğiniz bir seçenektir. Ses paketinin üzerinde çift tıklayıp uzun bastıktan sonra “Gönder” seçeneğini çift tıklayın. Açılan ekranda paylaşmak istediğiniz yöntemi (;WhatsApp, Telegram, Bluetooth vb.) seçin. Göndereceğiniz kişi(ler) veya cihaz(lar)ı seçerek öğeyi gönderin.

3.4.6.Ses paketleri indir

Bu seçenek, normalde uygulama ayarları ana ekranında “Ek kaynaklar indir” seçeneğinde bulunmaktadır. Ancak birkaç sürüm önce geliştirici kolaylık olması adına geri bildirim ayarlarına da eklemiştir. “Ses paketleri indir” öğesini tıkladığınızda karşınıza kullanıcılar tarafından oluşturulmuş ve bulut sunucuya aktarılmış olan ses paketlerinin listesini içeren bir ekran açılacaktır. Buradan dilediğiniz paketi seçip çift tıklayın. Paketin indirilmesi için bir onay ekranı açıldığında “Tamam” düğmesini çift tıklayın. İndirmekten vazgeçmek istiyorsanız “İptal” düğmesini tıklayın. “Tamam” düğmesini tıkladığınızda, indirme işleminin devam ettiği yönünde mesajlar duyacaksınız. İndirme tamamlandıktan sonra dosyadan içe aktarma işlemini onaylamamız gereken bir pencere açılır. Burada “Tamam” düğmesini tıkladıktan sonra ses paketi içe aktarılacak, yani cihazımızdaki ses efektleri paketlerine eklenecektir. İçe aktarmayı onaylamamızın ardından tekrar geri bildirim ayarları ekranınadönmüş oluruz. İndirdiğimiz ses paketini varsayılan yapmak için “Ses paketleri” öğesini çift tıklayın ve indirilen ses paketini seçin. Ekran okuyucu efektlerinin yeni indirilen seslerle değiştirildiğini fark edeceksiniz.

3.4.7.Titreşimli geri bildirim, seçim kutusu

Titreşimli geri bildirim seçeneği, ekran okuyucuyu kullanırken ekranda yapmış olduğumuz eylemlerin cihazın hafifçe titremesiyle geri bildirim vermesini sağlayan bir ayardır. Ekranı kaydırmak, bir öğeyi çift tıklamak gibi eylemlerimiz ile birlikte cihazımızın hafifçe titreyerek tepki vermesini istiyorsak, bu seçeneği işaretleyebiliriz.

Not: titreşimli geri bildirim özelliğinin, ekran okuyucu tepkimelerini yavaşlattığı gözlenmiştir. Ayrıca, söz konusu özellik aşırı pil tüketimine neden olabilir.

3.4.8.Titreşim yoğunluğu

Geri bildirim ayarları grubunun en son seçeneği “Titreşim yoğunluğu” ayar grubudur. Bu kısımda titreşimli geri bildirim tepkimelerinin yoğunluğunu belirleyebiliriz. Burada “Hafif”, “Orta”, “Güçlü” ve “En güçlü” olmak üzere 4 farklı yoğunluk değeri bulunmaktadır. Tercihinize göre birini belirleyin ve seçmek için çift tıklayın.

Görüntüleme: 23

Yazar Hakkında

Ömer Yeşiltaş

2019'da Android dünyasına geçiş yaparak bugün birçok görme engelli tarafından beğeniyle kullanılan Jieshuo ekran okuyucu ve Advanced Braille Keyboard klavye uygulamalarını Türkçe'ye çevirmiştir.

Kategori: Kılavuzlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir