Ana içeriğe atla →

Mektep SMS uygulama incelemesi

Merhaba arkadaşlar! Bu yazımızda sizlerle Mektep sms adlı okullarda öğretmenlerin ve idarecilerin kullanabileceği, e-okul ile anlık uyumlu ders, kurs yoklamalarını alabileceğiniz, akılı tahta şifresini açabileceğiniz, idareci olarak devamsızlık yapan öğrencilerin velilerine bilgilendirme mesajı ya da tüm velilere duyuru mesajı atabileceğiniz erişilebilir yoklama alma uygulamasını tanıyacağız.

Uygulama ücretli olup, okulumuzun ilgili firma ile anlaşma yapması gerekmektedir.

Bu tarz protokollerin aşıldığını kabul edip uygulamamızı incelemeye başlayalım.

Uygulamayı playstore üzerinden indirip kuruyoruz.

Okul idarecilerimizden alacağımız kullanıcı adı ve şifre ile uygulamada oturum açıyoruz, kullanıcı adı ve şifremizi doldurup giriş butonuna bastıktan sonra karşımıza güvenlik kodu alanı geliyor, güvenlik kodu sisteme tanımlanmış cep telefonu numaramıza geliyor ve bu şifreyi üç dakika içerisinde yazıp doğrula butonuna tıklamalıyız.

Güvenlik aşamasını da geçtikten sonra karşımıza:

  • Akıllı tahta güvenlik kilidini açma,
  • Devamsızlık kontrolü yapma,
  • Sms gönderme,
  • Ders yoklaması alma,
  • Kurs yoklaması alma

Başlıkları karşımıza çıkıyor.

Uygulamanın üst kısımlarında ki etiketsiz düğmeler resim düğmesi olup herhangi bi işlevi ile karşılaşmadığımı belirtmeliyim..

Akıllı tahta:

Eğer çalıştığınız okul ilgili firma ile akıllı tahta güvenliği konusunda da anlaştı ise bu bölümden akıllı tahtaların mobil cihazlardan tek tıkla güvenlik şifrelerini açabiliyoruz.

Devamsızlık kontrolü:

Okul idarecilerinin ( müdür, müdür yardımcısı ),

öğrencilerin devamsızlıklarını kontrol edip, e-okul sistemine işleyebileceği menüdür.

Sms gönder:

Okul idarecilerinin devamsızlık yapan öğrencilerin velilerine bilgi mesajı göndermesine veya okul duyurularını yapmalarına imkan tanır.,.

Ders yoklaması alma:

Öğretmenlerin anlık derslerinin yoklamalarını almaya yarayan alandır.

Buradan anlık derse tıklıyoruz, karşımıza sınıf listesi çıkıyor.

Bu alanda: öğrencinin okul numarası, adı soyadı, var ibaresi ve açık bir onay kutusu yeralmaktadır.

İlk sırada öğrencinin okul numarası, adı, soyadı, bir sonraki satırda var ibaresi, daha sonraki satırda ise açık onay kutucuğu yer alıyor.

Öğrenci yoklaması alırken, numarasını ya da adını soy adını okuduğumuz öğrenci eğer sınıfta yoksa tek parmak fiske hareketiyle var ibaresinden sonraki açık onay kutusuna çift tıklayıp kapalı hale getiriyoruz, bir önceki var ibaresinin yok olarak değiştiğini göreceksiniz.

Bu yöntemle tüm listede derste olmayan öğrencilerin adlarından sonra gelen var ibaresinden sonraki açık onay kutularını kapalı hale getirerek derste olmayan öğrencileri işaretleyip, en aşağı da ekranın sağ alt köşesindeki kaydet butonuna tıklıyoruz ve yoklama ile ilgili bilgileri bize sunup tekrar bir onay istiyor, burada da kaydete tıklayıp yoklama işlevini sonlandırıyoruz.

Not1: listenin başında yer alan sınıf adı ve ders isminden sonra ki bir önceki ders içinde bu yoklamayı kabul et onay kutucuğunu işaretlersek ard arda iki saat dersimiz olan sınıfta bir önceki saatin yoklamasını da aynı şekilde kaydedecektir.

Not2: sadece sistem anlık ders programına göre sınıf listemizi karşımıza çıkarmaktadır.

Örneğim: üçüncü derste iken birinci dersteki farklı bir yoklamayı alamıyoruz.

Kurs yoklaması:

Derste alınan yoklama sistemi ile birebir aynıdır. Farklı bir günde kurs yoklama listenize ulaşamazsınız.

Mektep SMS uygulama sayfasına ulaşmak için
Tıklayın

Görüntüleme: 65

Yazar Hakkında

Ahmet Karacaer

2014 yılından beri Android kullanıyor. Samsung marka cihazların erişilebilirliği konusunda çalışmalar yapmaktadır. Uygulama keşifleri ve anlatımlarıyla birçok görme engelli Android kullanıcısına destek olmayı amaçlamaktadır.

Kategori: İncelemeler

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir