Ana içeriğe atla →

ANDROİD İÇİN TELEGRAM UYGULAMASI ŞEFFAF ARAYÜZ VE İNDİRME YÖNETİCİSİNE KAVUŞUYOR

Son Güncelleme 15 Ağustos 2022

Telegram, Android üzerinde çalışan en sevilen ve popüler mesajlaşma uygulamalarından biridir ve güncellemelerle daha kullanışlı hale gelmeye devam ediyor. Bugün yayınlanan yeni bir Telegram güncellemesi, indirmeleri kolaylaştıran ve nihayet uygulamaya şeffaf bir tasarım kazandıran bazı yenilikleri beraberinde getiriyor.
Play Store üzerinden kullanıma sunulan uygulamanın, en son sürümü bir dizi önemli yeni güncelleme ile birlikte sunuldu. Özellikle Telegram’ın iOS sürümünde neredeyse bir yıldır mevcut olan yarı şeffaf tasarım öğelerinin Android üzerinde de kullanıma sunulması, kullanıcıları memnun etti, ancak bu özellik şu anda yalnızca gece modunda çalışmaktadır. Sohbet mesajları ve sohbet listenizi kaydırırken, bu şeffaf efekti öncelikle Telegram Android uygulamasının üst çubuğunda görebilirsiniz.

Özellikle yapılan testlerden anlaşıldığı üzere, bu yarı şeffaf tasarım tüm cihazlarda desteklenmemektedir. Bir Pixel 6 Pro ile yapılan test ilginç bir şekilde başarılı olmazken, başka bir Pixel 6 Pro sahibinin yaptığı testin başarılı olduğu görülmüştür. Sonuçlar cihazdan cihaza ve Android sürümüne göre değişebilir, çünkü özelliğin çalışması noktasında bazı hatalar bulunduğu anlaşılmaktadır. Telegram’ın bu hataları zamanla gidereceğini düşünüyoruz.

Başka bir yenilik, Android’in yanı sıra diğer platformlarda da Telegram’a getirilen yeni indirme yöneticisi işlevidir. Bu güncelleme ile gelen işlev sayesinde devam eden tüm indirmeleri görebilir, önceliği ayarlayabilir, indirmeleri durdurabilir ve eski dosyaları da silebilirsiniz. Ek menüsünde, kullanıcıların göndermeden önce biçimlendirmeyi ayarlamasına olanak tanıyan bir ince ayar da bulunuyor.

Android için Telegram ayrıca güncellenmiş animasyonlar ve tasarımlarla yeni, sorunsuz bir görünüme kavuşuyor. t.me bağlantıları ayrıca kolay erişim için telefon numaralarının da kullanılabileceği şekilde  (önceden kullanıcı adları tarafından destekleniyordu) genişliyor ve bu bağlantılar ayrıca güncellenen web ve uygulama içi önizlemelerini de destekliyor.

Görüntüleme: 22

Yazar Hakkında

Ömer Yeşiltaş

2019'da Android dünyasına geçiş yaparak bugün birçok görme engelli tarafından beğeniyle kullanılan Jieshuo ekran okuyucu ve Advanced Braille Keyboard klavye uygulamalarını Türkçe'ye çevirmiştir.

Kategori: Haberler

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir