Ana içeriğe atla →

WhatsApp’a Yeni Arama Arayüzü Geliyor

Son Güncelleme 8 Ağustos 2022

Meta’nın sahibi olduğu popüler mesajlaşma platformu WhatsApp’a peş peşe yeni özellikler ekleniyor. Şirket kullanıcıların yararına sürekli olarak kendisini güncelliyor. WhatsApp’ın çeşitli özelliklerle kullanımının kolaylaşması, müşterilerin de uygulamaya olan ilgilerini artırıyor. WhatsApp bu kez de kullanıcılarının karşısına yeni bir arayüzle çıkıyor.
WhatsApp’ın çok yakında yeni bir çağrı içi kullanıcı arayüzünü açıklayacağı bildiriliyor.Bu yılın başlarında görüldüğü gibi, popüler anlık mesajlaşma platformuna yeni bir arama kullanıcı arabirimi veya kullanıcı arayüzü getirilmişti. 
Ancak, bu özellik yalnızca iOS kullanıcıları için yayınlanmıştı. Bu yeni arama arayüzünün Android kullanıcıları için de yayınlanması bekleniyor. Bu yeni arayüz, WhatsApp’taki aramalar sırasında görülebilecek. Bu özelliğe birçok değişiklik eklenecek.
WhatsApp durum izleyici WABTinfo tarafından açıklanan bir rapora göre, bundan sonra WhatsApp aramaları sırasında ekranın ortasında gri bir kare belirecek.
UI düğmeleri, hoparlörler (eller serbest), görüntülü aramalar, sessize alma ve aramaları sonlandırma arasında geçiş yapmayı sağlarken, daha önce olduğu gibi düğmeler ekranın hemen altında yer alıyor.
Ayrıca, bire bir aramalar sırasında gri kare, kullanıcının hangi kişiyle konuştuğunu gösteriyor. Bu kısımda kişinin adı ve hemen altında kullanıcının o kişiyle ne kadar süredir konuştuğu bilgisi yer alıyor. Bunun altında, kullanıcının profil resminin gösterildiği iki büyük daire daha bulunuyor. 
Gri karenin sağ alt kısmında küçük bir “mikrofonu sustur” düğmesi yer alıyor. Bunun altında Görüntülü arama, hoparlör ve arama düğmesi ile birlikte gelen başka bir “mikrofonu sustur” düğmesi görünüyor.
Ancak bu iki “mikrofonu sustur” butonu karıştırılmamalıdır. Çünkü yeni “mikrofonu sustur” butonu, büyük olasılıkla karşı taraftaki kullanıcının herhangi bir aramayı kesmeden sessize alınabilmesi için eklenmiş olmalıdır.
Gri kartın arka plan görüntüsü, varsayılan WhatsApp sohbet arka plan görüntüsünü gösteriyor. Ancak raporlar, arka plan görüntüsünün özelleştirilebileceğini ve kullanıcıların herhangi bir arama sırasında kendi sohbet arka planını ayarlayabileceğini belirtiyor.
Grup görüşme süreleri de arayüz ile birlikte değişiyor. Bu değişiklikle beraber eskisinden çok daha net oluyor. Daha önceki arayüzde Mosaic gibi bir kullanıcı arayüzü görülebiliyordu, yeni arayüzde her katılımcı için birer kartın bulunduğu birden fazla gri kart yer alıyor.
Kartların üst kısmında kişinin adı, alt kısmında ise profil resmi ve sesli web formu bulunuyor.
Ancak şimdilik bazı kullanıcılar WhatsApp’ın bu kullanıcı arayüzünün seçili olduğunu görebiliyor. Tüm beta test kullanıcıları bu kullanıcı arayüzünü görme şansına sahip olmayacak. Yalnızca WhatsApp beta 2.22.54 sürümünü kullananlar tarafından test edilebilir.
Kaynak:
NDTV Gadget.

Görüntüleme: 21

Yazar Hakkında

Ömer Yeşiltaş

2019'da Android dünyasına geçiş yaparak bugün birçok görme engelli tarafından beğeniyle kullanılan Jieshuo ekran okuyucu ve Advanced Braille Keyboard klavye uygulamalarını Türkçe'ye çevirmiştir.

Kategori: Haberler