Ana içeriğe atla →

iPhone’dan Android’e Geçerken, Ne Olacak Benim Kişilerim?

Son Güncelleme 15 Ağustos 2022

Merhabalar

 

Bu yazımda sizlere, iPhone’dan Android’e geçerken, caanım kişilerinizi nasıl aktaracağınızı anlatmaya çalışacağım. Bu geçişleri programlarla yaptırmaya çalışanlar var; fakat bu esnada, tüm rehberinizi, başka bir programa aktarmış oluyorsunuz. Bu adamlar bunu babasının hayrına yapmıyor. Daha sonra sizin masumca telefondan telefona aktarmaya çalıştığınız kişileriniz, hiç emek sarf etmemiş bir girişimcinin eline düşüyor. Ben burada gurupları, kişileri tenzih ederim; ama bu verilerin, parayla satıldığı aşikar. Neden her gün bizlere tuhaf tuhaf mesajlar geliyor. Yok bahis yapmak istermisin? Yok sana iş buldum, yok bu linki tıkla da sana gününü gösterelim. Masaj yaptıracan mı? Falan filan… Her neyse uzatmayalım, konumuza geçelim:

Öncelikle bu işlemler için, bize bir bilgisayar lazım. Şöyle içinde bir ekran okuyucu da olsun. Bilgisayarımızın web tarayıcısından: icloud.com adresine giriş yapalım. Daha sonra bizi, iCloud kullanıcı adı yazma alanı karşılayacak. Hemen bulamazsanız; e harfine basarak, ekran okuyucunun geçersiz yazınız diye duyurduğu bir alana geleceksiniz. Burada AppStore kullanıcı adınız, yani iPhone’da kullandığınız kullanıcı adınızla sayfaya giriş yapınız. Devam düğmesini tıkladıktan sonra, bu kez de şifre ekranıyla karşılaşacaksınız. Şifrenizi de girdikten sonra, telefonunuza doğrulama kodu gelecek. Önce telefondan bu cihaza güven deyip, (tabi bilgisayarınızla aranızda bir güven sorunu yoksa) güvenin kendisine. Daha sonra da güvenlik kodunu gireceğiniz sayfada yazma alanı oto açıktır; siz o güvenlik kodunu yazdıkça odak oto ilerler. Doğru bir şekilde kodu girdiyseniz, icloud ekranına kavuşmuş olmanız gerekir.

Burada nedense Apple her linkin üç kez seslendireceği bir arayüz yapmış. Ya çok bonkör, ya tek seferde idrak edemeyeceğimizden dolayı fazla fazla koymuş, ya da web tasarımıyla ilgili bir konu. Ben pek web tasarımından anlamam. Bu işi bilenler, ne dalga geçerler benimle ha! Şu yazıyı yazarken kulaklarımda sesleri yankılanmadı desem yalan olur! Cahil! Vb. hakaretler. Hepsini aldım, kabul ettim. Bizim işimiz burada kişilerle.

Kişilere bir enter bastıktan sonra, yolumuza devam edelim. Burada iCloud kişilerimizin tamamı listelenecek. Listenin hemen başında, eylemler menüsünü göster diye bir buton var; bunu tıklayınca, karşımıza tümünü seç, içe aktar, dışa aktar, sil seçenekleri çıkar. Son seçenek, kişilerinden kurtulmak isteyen, münzevi bir hayat yaşamak isteyenler içindir. Abi, telefonu değiştirdim, tüm kişiler gitti? Bunu diyenler o butonu tıklasınlar. Şunu da hiç anlamış değilim: Bu adamların rehberindeki tüm kişiler gider; neden se karşı cins numaraları gitmez. Bu her iki cins için de aynıdır birçok durumda. Ben daha fazla kişinin gazabını almadan devam edeyim. Yoksa bu klavuzu okuyanların da gazabı başlayacak.

Burada tümünü seçe basalım. Bazen bu tümünü seç aktif olmuyor; ama iki tane eylemler butonu görünüyor, üsttekine basın. Bu kez tümünü seç aktif olacaktır. Tümünü seçtikten sonra, tekrar eylemler butonundan, kart vizitleri dışa aktar butonunu tıklayın. Tarayıcınız hemen indirecektir. İnen dosya: icloudkişileri.vcf’dir. Bu dosyayı yeni telefonunuza maille atın, WhatsApptan gönderin, dumanla yollayın… Nasıl gönderirseniz gönderin. Ben mail’i tercih ediyorum. Zaten bir android telefon alınca, giriş yaptığınız Gmail adresiniz, sizin mail adresiniz olacaktır. Telefonunuzdan Gmail’e girince, ya da başka bir mail yöneticisi; oradan gönderdiğiniz dosyaya çift tıklamanız yetecektir. Size bunları kaydetmek istermisiniz diye soru soracak. Buna olumlu cevap verdiğinizde, tüm kişileriniz Android cihazınıza gelecektir.

Burada etiketleme farkından dolayı; bir çok numara, Ahmet cep, Mehmet ev yerine ahmet santral, Mehmet santral gibi görünecek. Çok da önemli değil, isterseniz etiketlerden düzenlersiniz. Bütün bu uzun yazıyı okuduktan sonra, küçük bir ipucu:

Eğer iCloud hesabınız zaten bir Gmail hesabıysa, bu yazıyı boşa okudunuz ozaman. Zaten Google kişilerinizi kendisine de yedek alıyor. Aynı hesabı android telefonda da açarsanız, direkt kişiler gelmiş olur. Biraz açalım burayı isterseniz:

Şöyle ki; bunun çok basit yolu, Gmail hesabınızı kişiler sekmesine eklemeniz yetecektir; Ama burada bir sıkıntı var ki; eğer bu hesap daha önce bir android cihazda kullanılmışsa, o kişiler ile iPhone’daki kişileriniz karışacak ve ortaya karman çorman bir kişi tablosu çıkacaktır. Daha önce hiç android bir cihaz kullanmadıysanız ve Google hesabıyla kişilerinizi hiç eşleştirmediyseniz; o zaman bu anlatacaklarım tam size göre.

Burada yapmanız gerekenler: ayarlar, kişiler, hesaplar, sekmelerini takip ederek; hesap ekleyi tıklayacaksınız. Daha sonra oradan Google’ı seçip, yeni açmış olduğunuz Gmail mail adresinin kullanıcı adı ve şifresini gireceksiniz. Çok şahane! Şimdi hesabınızı eklemiş oldunuz. Hesaplar sekmesinde, Gmail’e çift dokunup, orada kişiler açık ibaresini duymanız gerekir. Eğer hala kişileriniz android cihazınızda senkronize olmamışsa, o zaman ayarlar, kişiler, hesaplar, Gmail’e çift dokunup, gelişmişe çift dokunun. Burada SSL kullanılsın açık olmalıdır. Bütün bunlara ramen olmuyorsa; iki seçeneğiniz var. Birincisi: yazımın başında anlattıklarımı yapacaksınız. İkincisi: bir uzman desteğine başvuracaksınız.

Sizlere mutlu günlerde, umutlu yarınlar diliyorum. Allah’a emanet olun.

Görüntüleme: 14

Yazar Hakkında

Semih Güven

17 yıldan beri bilgi teknolojileriyle ilgili. Bilgisayar, telefon ve tablet konusunda çalışmalar yapmaktadır.

Kategori: Kılavuzlar

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir