Ana içeriğe atla →

Android telefona nasıl yeni zil sesi eklenir?

Android telefonlarımızı kişiselleştirmek için pek çok seçeneğimiz var. Bunlardan biri de şüphesiz zil ve bildirim sesleri. Bu yazımızda sizinle özel zil sesi eklemenin kolay bir yolunu paylaşacağım. Bu yöntemi şimdiye kadar kullandığım telefonlarımda benzer şekilde uyguladım ve sonuç her zaman olumlu oldu.

Eğer farklı zil ve bildirim sesleri kullanmak istiyorsanız ve bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, adım adım rehberimiz sayesinde bunu kolayca başarabileceksiniz.

Özel Zil Sesi Dosyasını Hazırlayın

Öncelikle, telefonunuzda kullanmak istediğiniz özel zil sesini belirlemeniz gerekiyor. Bu, sevdiğiniz şarkının belirli bir kısmı, sevdiğiniz bir film müziği veya herhangi bir ses olabilir. Zil sesi dosyasını MP3, WAV veya M4A gibi desteklenen bir ses formatında hazırlamalısınız.

Zil Sesi Dosyasını Telefonunuza Kopyalayın

Zil sesi dosyanızı hazırladıktan sonra, dosyayı Android telefonunuza kopyalamak için birkaç seçeneğiniz bulunuyor. En yaygın yöntem, bir USB kablosu aracılığıyla telefonunuzu bilgisayara bağlamaktır. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladıktan sonra, bildirim çubuğundan dosya aktarımı seçeneğini seçin. “Bu Bilgisayar” içinden telefonunuzun adının yazılı olduğu sürücüye girebilirsiniz. Zil sesi dosyanızı telefonunuzun “Ringtones” (Zil Sesleri) veya “Notifications” (Bildirimler) klasörüne kopyalamanız gerekecektir.

Eğer zil sesi dosyası bilgisayarınızda değil de telefonunuzdaysa, Google Files ya ta telefonunuzun dosya yöneticisi uygulamasında ses dosyasını bulup Ringtones ya da Notifications klasörüne yapıştırabilirsiniz.

Zil Sesi Ayarını Yapın

Dosyayı başarıyla kopyaladıktan sonra, artık zil sesi olarak ayarlama adımına geçebiliriz. Ayarlar menünüzden “Ses ve Bildirimler” gibi bir seçeneği bulun ve buradan “Zil Sesi” seçeneğine tıklayın. Bu menüde, eklenen zil sesleri ya da özel zil sesleri altında eklediğiniz zil sesi dosyasını görmelisiniz. Dosyayı seçin ve ardından “Tamam” düğmesine basın.

Artık özel zil sesiniz ayarlandı! İsterseniz “Bildirimler” veya “Uygulamaya özgü bildirim sesleri” gibi diğer sesler için de aynı yöntemi kullanarak farklı zil sesleri ekleyebilirsiniz.

Notlar

Zedge gibi, özel sesleri indirerek kullanabileceğiniz uygulamalar da mevcut ancak bahsettiğim yöntem neredeyse bütün Android telefonlarda aynı şekilde çalışıyor. Elinizde bir ses dosyası var ve bu dosyayı zil sesi olarak kullanmak istiyorsanız siz de bu yöntemi uygulayabilirsiniz. İnşallah faydalı olur.

Görüntüleme: 107

Yazar Hakkında

Salih Kunduz

2013 yılından beri Android kullanmaktadır. Sosyal medyayı ve küresel çaptaki erişilebilirlik gelişmelerini yakından takip etmekle birlikte; birçok Android geliştirici ile birlikte çalışarak, uygulama ve hizmetlerinin erişilebilir olması konusunda katkıda bulunmuştur.

Kategori: İpuçları

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir