Ana içeriğe atla →

Youtube uygulamasındaki erişilebilirlik ayarları

Herkese Merhaba Değerli Takipçilerimiz

 

Bugün sizlere YouTube ayarları içerisinde yer alan “Erişilebilirlik” özelliğinden bahsetmek isterim. Peki nedir bu erişilebilirlik ayarı, ne işimize yarar dediğinizi duyar gibiyim. Sizleri daha fazla merakta bırakmadan hemen konuya giriş yapıyorum.

Youtube Erişilebilirlik Ayarları

Şöyle ki: YouTube üzerinde herhangi bir video izlerken yahut dinlerken adını artık siz koyun. Video ekranında beliren birkaç butondan ibaret olup,  sırasıyla;  Simge Durumuna Getir, Otomatik Oynatma, Yayınla, Altyazı, Diğer Seçenekler, Denetimleri Gizle, Önceki Video, On Saniye Geri Sar, Duraklat-Oynat, On Saniye İleri Sar, Sonraki Video, Tam Ekrana Geç ve Zaman başlangıç ve bitiş damgaları da dahil olmak üzere  ekran okuyucuların bize seslendirmiş olduğu , video üzerinde gerekli  kontrolleri sağlayabildiğimiz   düğmelerdir. Bu butonları  ekranda  görüntülenme sürelerini    kendi tercihimize göre   kişiselleştirebilir, denetimleri gizle düğmesiyle  manuel olarak,    hatta ufak bir ayar ile  tamamen görünmez yapabiliriz. Peki nasıl mı?

Youtube Erişilebilirlik ayarlarını kişiselleştirme

YouTube anasayfasındayken sağ üst kısımda “Hesap” seçeneğini tıklayarak açılan menüden, “Ayarlar” bölümüne gelip giriş yaparak seçenekler arasında ilerleyerek “Erişilebilirlik” öğesini bulup buraya da giriş yapalım. Bu kısımda bizi “Erişilebilirlik Oynatıcısı” ve “Oynatıcı Kontrollerini Gizle” adlı iki seçenek karşılamaktadır. Buradaki ilk seçenek, “Açık-Kapalı” olarak ayarlayabildiğimiz bölümdür. “Kapalı” konuma getirdiğimizde ikinci bölüm üzerinde ayarlama yapamıyoruz. Gelelim ikinci bölüme yani “oynatıcı Kontrollerini Gizle”. Burada “Oynatıcı Kontrollerinin Gizleneceği Zamanı Seçin” başlığı altında

  • Cihaz Ayarlarını Kullan

İşlem Yapma Sürenizi Cihaz Ayarları üzerinden Yönetebilirsiniz

* 3 Saniye Sonra

* 5 Saniye Sonra

* 10 Saniye Sonra

* 30 Saniye Sonra

* Hiçbir Zaman

olarak sıralanmış seçenekler yer almaktadır. Bu seçeneklerin amacı,    kontrol düğmelerinin  video üzerinde  ne kadar sürede görünüp görünemeyeceğini kişisel tercihimize göre ayarlama imkanı sağlamaktadır. Oysa ki bu denetimlerin ekranda olup olmaması total  bir görme engelli için pek bir anlam  ifade etmese de az görenler için seyir anlamında  kimi zaman sorun teşkil  edebilmektedir.

Görüntüleme: 107

Yazar Hakkında

Serdar Erkol

Android ile tanışma serüveni 2014 yılı Haziran ayı itibarıyla pek parlak başlamasa da her geçen gün teknolojik gelişmelere olan tutku ve merakı, onu yıldırmayıp aksine iyiden iyiye hırslandırarak ziyadesiyle deneyim kazanmasını ve bu doğrultuda edindiği birikimlerini paylaşmayı, öğretirken de yeni şeyler öğrenilebileceği anlayışını ilke olarak benimsemiştir.
Ayrıca 2 Ocak 2021 yılında YouTube üzerinden oluşturduğu "HARBİ TEKNOLOJİ" isimli Kanalında her ne kadar android ağırlıklı olsa da farklı alanlarda da içerikler üreterek geniş yelpazede daha fazla kitleye ulaşıp fayda sağlamayı hedeflemektedir.

Kategori: İpuçları

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir