Ana içeriğe atla →

Kiwi Browser incelemesi: Dahili reklam engelleyicili ve erişilebilir

Merhaba arkadaşlar. Telefonlarımızdaki Chrome veya diğer internet tarayıcılarıyla web sitelerinde gezinirken çıkan reklamlar hepimizin canını sıkmakla kalmayıp okuma keyfimizin bozulmasına ve ekran okuyucularımızın performansının düşmesine sebep oluyor. Reklam engelleyici özelliği olan tarayıcılar da pek erişilebilir değil. Bugün sizlere hem Chrome kadar erişilebilir, hem kullanımı kolay, hem reklam engelleme uzantısı, VPN gibi ek ayarlar ve uygulamalar gerektirmeyen güzel bir web tarayıcısından bahsetmek istiyorum. Uygulamamızın ismi KiWi Browser…

Kiwi Browser Özellikleri

KiWi Browser, Chromium tabanlı geliştirildiği için Google Chrome ile çok benzer bir deneyim sunuyor fakat dahili reklam engelleyicisi, az gören arkadaşlarımız için sunduğu okuma seçenekleri ve bilgisayarlarımızdaki Google Chrome’da masaüstü ortamında kullanabildiğimiz neredeyse bütün eklentileri Chrome Web Mağazası’ndan edinerek telefonlarımızda da kullanma imkanı vermesi özellikleriyle öne çıkıyor.

Uygulama ilk kurulduğu zaman varsayılan olarak bütün ayarları Google Chrome ile aynı oluyor. Fakat sağ üst taraftan erişebileceğimiz “Diğer Seçenekler” düğmesinden “Reklamları Gizle” seçeneğini seçtiğimizde artık bütün web sitelerinde hiçbir reklamı görmeden akıcı bir web deneyimi elde edebiliyoruz.

Özelleştirme

Web tarayıcımızın açılış sayfasından haberleri takip edebileceğimiz gibi daha sade bir açılış ekranı için bu özelliği kapatabiliyoruz. Sık eriştiğimiz web sitelerini açılış ekranına ekleyerek doğrudan erişim de sağlayabiliyoruz.

Ayarlar içerisindeki “Görünüş” başlığının altında adres çubuğunu ekranın altına alabilir, adres çubuğunun her zaman ekranda görünüp görünmeyeceğini ayarlayabilir, adres çubuğuna sesli arama düğmesi ve bazı işlevleri ekleyebilir, sekme değiştirici düğmesiyle ilgili kısayol ayarlarını yapabilirsiniz.

Erişilebilirlik

Yine “Görünüş” başlığı altında bulunan Erişilebilirlik menüsünde Chrome’de bulunan standart seçeneklerin yanı sıra Chrome’nin deneysel olarak gizli menülerinde sunduğu özellikler bizlere kolayca ve etkin olarak yararlanabileceğimiz şekilde sunuluyor. Burada rahat bir web deneyimi için basitleştirilmiş görünüm ayarlarını, yakınlaştırma ve metin konumlandırma ayarlarını, masaüstü görünümü ve uzantı ayarlarını tercihlerinize bağlı olarak yapabilirsiniz. Burada ayrıca web sayfalarındaki resimleri betimleme ayarı da mevcut fakat ben bunu etkin olarak kullanamadım.

Görünüş başlığı altındaki Gece Modu menüsünden web sayfalarını siyah arka plan üzerine beyaz metin, yüksek kontrast veya gri tonlama gibi ayarları az gören arkadaşlarımız tercihlerine göre yapabilirler.

Ayrıca Chrome web Mağazası’na giderek bilgisayarda kullanabildiğimiz bütün eklentiler KiWi Browser üzerinde de çalışıyor. Bilgisayarda en çok reklam engelleme uzantısı kullandığım ve bu özellik KiWi Browser’da zaten varsayılan olarak geldiği için tarayıcıya hiç uzantı eklemeye gerek duymadım.

Sonuç

Uygulamanın diğer menü ve özellikleri alışageldiğimiz Chrome ile çok benzer olması ve menülerin kendini açıklar niteliği sebebiyle uygulamanın tüm detaylarına girmiyorum. Uzun süreli deneyimlerimde web sayfalarında gezinirken hiç reklama rastlamadım ve bu sayede rahat bir deneyim elde ettim.

Kiwi Browser uygulamasına ulaşmak için Uygulamalar sayfamıza gidebilirsiniz.

Görüntüleme: 142

Yazar Hakkında

Hasan Çimen

Kategori: İncelemeler

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir