Ana içeriğe atla →

Google’dan yakındakilerle paylaş uygulaması ve android ile Windows bilgisayar arasında dosya paylaşımı

Başta çalışanlar ve öğrenciler olmak üzere neredeyse herkes artık telefon, tablet ve PC gibi birden fazla cihaz kullanıyor. Kişisel ya da mesleki hayatımızla ilgili bir şeyler yaparken bu cihazlar arasında dosya paylaşımı yapmamız gerekebiliyor. Ancak Apple gibi markaların ekosistemine dâhil cihazların dışına çıktığımızda, birbirinden farklı marka ve sistemlere sahip cihazlar kullandığımızda bu basit olması gereken iş zaman alıcı bir işe dönüyor.

Dosya paylaşımının daha pratik hâle gelmesi için bu ihtiyaca yönelik uygulamalar ve yöntemler mevcut durumda. Wi-Fi üzerinden dosya aktarımı, bilgisayardan telefona tarayıcı kullanarak bağlanma gibi daha önce bu sitede de tanıtılan yöntemler gerçekten de hızlı ve pratik yöntemler. Bunların yanında Bluetooth gibi eski yöntemler hâlâ varlığını koruyor. Mevcut yöntemlerin yanı sıra yeni uygulamalar da gelişiyor veya var olanların kapsamı genişliyor.

Bu yazıda bahsedeceğim uygulama ise yeni değil ancak yakın zamanda kapsamını, içerisine Windows PC’leri alacak şekilde genişleten, Google tarafından geliştirilen Yakındakilerle Paylaş (Nearby Share) isimli uygulama.

Android 6 ile kullanıma sunulan uygulama, artık beta sürümüyle Windows PC’lerde de kullanılabiliyor. Bluetooth ve Wi-Fi özelliklerine sahip, 64-bit Windows 10 veya 11 kullanan Intel veya AMD işlemcili bilgisayarlar için aşağıdaki adresten indirilip kurulabilir.

İndirmek için tıklayın

Bağlantıdan uygulamayı indirip kurulumunu tamamladıktan sonra ilk olarak Google hesabımızla giriş yapmamız gerekiyor. Bu aşamada Android telefonumuzda kullandığımız Google hesabıyla giriş yapmak önemli. Zira hem cihazlarımız arasında zahmetsizce paylaşım yapmak için Google hesabı temel alınıyor hem de paylaşımı yalnızca belirli kişilere açacaksak Google hesabında kayıtlı kişilerden seçim yapabiliyoruz.

Giriş yaptıktan sonra paylaşıma ilişkin ayarları yapacağız. Windows PC’mizin kimlere ve hangi isimle görüneceği, alınan dosyaların nereye kaydedileceği gibi ayarları yapabiliyoruz.

Bilgisayardan telefona dosya gönderirken dosyanın üzerinde bağlam menüsünü açıp “Yakındakilerle Paylaş ile Gönder” seçeneğini seçiyoruz. Uygulama, hem Windows 11’deki yeni bağlam menüsüne hem de standart bağlam menüsüne bu seçeneği ekliyor. Her ne kadar seçenek sadece uygulamanın adını içerse kulağa daha düzgün gelecek olacak olsa da Windows’taki Yakın Paylaşım ile karışmaması için böyle olması daha iyi.

Seçimin ardından dosyanın gönderileceği hedefi seçebileceğimiz bir pencere açılıyor. Burada görünür durumdaki cihazlar listeleniyor. Cihazın listede yer alması için kendi içerisindeki Yakındakilerle Paylaş uygulama ayarlarından görünürlüğün etkin olması gerekiyor.

Telefondan bilgisayara dosya göndermek için ise paylaşım menüsünden Yakındakilerle Paylaş uygulaması seçildikten sonra bilgisayarımız, uygulamanın kurulumu sonrasında belirlediğimiz ismiyle görünecektir.

Her iki senaryo için, Google hesabımızın açık olduğu bir cihazı seçersek dosya herhangi bir onay gerektirmeden gönderiliyor ve İndirilenler konumuna kaydediliyor. Başka bir cihaza göndermeye çalıştığımızda ise o cihazda paylaşımın kabul edilip edilmeyeceğine dair bir onay penceresi gösteriliyor. Her iki cihaz da aynı Wi-Fi ağına bağlıysa oldukça hızlı bir şekilde dosya aktarımı yapılabiliyor.

Android telefonda Yakındakilerle Paylaş ayarlarını yapmak için Ayarlar, Google, Cihazlar ve Paylaşım, Yakındakilerle Paylaş konumuna gidilmeli. Bu seçenekler Samsung telefon için geçerli olsa da diğer cihazlarda da benzer bir yol izlenebilir.

Ben bu uygulamayı beta denemeleri başladıktan hemen sonra kullanmaya başladım ve epey yararlandım. Sizler için de faydalı olmasını umuyorum.

Görüntüleme: 176

Yazar Hakkında

Ferhat Bakıroğlu

Kategori: İncelemeler

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir