Ana içeriğe atla →

Harici bir uygulama kullanmadan Android telefonunuzun ekranını Windows bilgisayarınıza yansıtın

Merhaba

Yeni bir yazımız ile daha tekrar birlikteyiz

Bugün Android cihazımızın ekranını dışarıdan harici bir uygulama yüklemeden kablosuz olarak    Windows 11 bilgisayara nasıl yansıtabiliriz hakkında kısaca bilgiler vermeye gayret göstereceğiz inşallah.

Videolu anlatım


Eğer videolu anlatımı takip etmek istemiyorsanız okumaya devam edin.

Bilgisayarda yapılması gerekenler

Öncelikle bilgisayarımızın Başlat menüsünü açarak “İSTEĞE BAĞLI” yazıp  enter’a basalım.

Açılan pencerede tab tuşu ile yüklü özelliklere gelip aşağı yön tuşu ile “EKRANI YANSIT” özelliğinin var olup olmadığını kontrol edelim.

Şayet bu özellik yüklü değilse tekrar Tab tuşu ile özellik  ekle seçeneğine gelip Enter tuşuna basıp açılan sayfada tab ile ekleyebileceğimiz özelliklerin üzerine gelip, aşağı yön tuşuyla “EKRANI YANSIT” öğesini bulup boşluk tuşuyla onaylayıp bir kez tab ile ilerleyip tekrar boşluk tuşuna basalım. Ardından son kez tab ile ekleye gelip enter tuşuna basalım.

Özelliğin eklenmesi bilgisayar ve internetinizin hızına bağlı olarak biraz uzun sürebilir. Yüklemenin bittiğine kanaat getirdikten sonra bulunduğumuz yerden Alt+F4 tuşlarına basarak çıkalım.

Tekrar başlat menüsünü açıp bu sefer “BAĞLAN” yazıp enter’a basalım. Gelen Ekran cihazımızı yansıtacağımız alandır. Şimdi sıra geldi telefonumuza.

Telefonda yapılması gerekenler

Genel olarak cihazımızın hızlı ayarlar bölümünde ekran yansıtma ile alakalı “Screen Mirror, Mirror Share, Smart View, EKRAN YANSITMA” vb.  gibi farklı isimlerde düğmeler  yer alsa da hepsinin ortak amacı ekran paylaşımına yönelik olduğundan bu seçeneklere cihazımızın ekran ayarları bölümünden de ulaşabiliriz.

Mağlum android sistemi çok geniş bir yelpazede olduğu için bazı ayar ve seçeneklerin yer ve işleyişi farklılık gösterebiliyor. Bir şekilde ekran yansıtma ile alakalı seçeneği bulduğumuzdan emin olduysak, artık yapılması gereken Etkinleştirip, yakınımızdaki bilgisayarımızın ismini aratmak olacak. Bu arada unutmadan şunu da belirtmeliyim ki: her iki cihazın aynı kablosuz ağa bağlı olması gerekiyor. Telefonumuzdan bilgisayarımızın adını görüp onayladıktan sonra artık tek yapmamız gereken,  android cihazımızın ekranının bilgisayara yansıtılmasını beklemek.

Ve işte beklenen an geldi! Cihazımız hem ses hem de görüntü olarak bilgisayarımızın ekranına   yansıtılmış  oldu.  Artık bu kertede telefonumuzda hangi işlemleri yaparsak anlık bir şekilde  hem görüntü hem de ses olarak bilgisayarımızdan takip edebiliriz. Ayrıca hem bu sayede  bilgisayarımız üzerinden de  fare ve klavye ile telefonumuzu kontrol etmiş oluyoruz.

Sonuç

Evet değerli dostlar:

Eksiğiyle gediğiyle bu yazımızda benden bu kadar. Sizler için faydalı bir içerik olur diye ümit ediyorum. Bir başka yazımızda görüşene dek, kendinize iyi bakın. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.

Görüntüleme: 44

Yazar Hakkında

Serdar Erkol

Android ile tanışma serüveni 2014 yılı Haziran ayı itibarıyla pek parlak başlamasa da her geçen gün teknolojik gelişmelere olan tutku ve merakı, onu yıldırmayıp aksine iyiden iyiye hırslandırarak ziyadesiyle deneyim kazanmasını ve bu doğrultuda edindiği birikimlerini paylaşmayı, öğretirken de yeni şeyler öğrenilebileceği anlayışını ilke olarak benimsemiştir.
Ayrıca 2 Ocak 2021 yılında YouTube üzerinden oluşturduğu "HARBİ TEKNOLOJİ" isimli Kanalında her ne kadar android ağırlıklı olsa da farklı alanlarda da içerikler üreterek geniş yelpazede daha fazla kitleye ulaşıp fayda sağlamayı hedeflemektedir.

Kategori: İpuçları

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir