Ana içeriğe atla →

MiUI bildirim ve hızlı ayarlar panellerine detaylı bakış

Bu yazımızda MiUI arayüzünü kullanan xiaomi, Redmi ve Poco telefonlardaki bildirim ve hızlı ayarlar panellerini kısaca açıklayıp; buradaki işlevleri nasıl yönetebileceğimizden bahsedeceğiz. MiUI 12 ve sonrasını çalıştıran bütün Xiaomi, Redmi ve Poco telefonlarda bildirim gölgesi iki bölüme ayrılmıştır

Bildirim Çubuğu

Burada uygulamalar ve hizmetlerden alınan bildirimler önem sırasına göre listelenmiştir. Ayrıca ekranın sağ üst köşesinde de ayarlara giden bir düğme yer alır. Buradan bildirim ayarlarına giderek önem sırası değiştirilebilir, uygulamaya özgü bildirimler tamamen devre dışı bırakılabilir, ses ve titreşim tercihleri belirlenebilir.

En son alınan bildirim, genişletilmiş bir şekilde gösterilir. Eğer WhatsApp, Telegram, Twitter vb. uygulamaların birinden bir bildirim aldıysanız, bildirimin yanında eylem düğmeleri yer alır. Diğer aldığınız bildirimler ise daraltılmış bir şekilde gösterilir. Her bildirimin yanında ise genişlet düğmesi yer alır. Bildirimin eylemleri varsa bu şekilde gösterilir.

Bir bildirimi kapatmak için. TalkBack ya da Jieshuo açıkken, bildirimin üzerine basılı tutup ekranın en sağ, ya da en sol köşesine sürükleyebilirsiniz. TalkBack kullanıyorsanız, TalkBack menüsündeki işlemlere girerek kapat öğesine çift dokunabilirsiniz. Bütün bildirimleri dolaştıktan sonra en altta ise bildirim çubuğunu temizleyen bir düğme yer alır. Bu düğmeye basarak, sabit bildirimler hariç bütün anlık bildirimleri temizleyebilirsiniz.

Hava durumu uygulamaları, aktif bir şekilde müzik çalma hizmetini kullanan uygulamalar, aktif bir şekilde konum kullanan uygulamalar ya da yaklaşan alarmlar, bildirim çubuğuna bir süreliğine sabitlenir. İlgili uygulamalar kapatılarak bildirim çubuğu tamamen temizlenir.

Bildirim çubuğu nasıl açılır?

Bildirim çubuğu, ekranın sol üst tarafından iki parmakla aşağı kaydırmak suretiyle açılır. TalkBack kullanıcıları, aşağı/sağa kaydırma hareketiyle, Jieshuo kullanıcıları ise sola/yukarı kaydırma hareketiyle bildirim çubuğunu açabilir. Her iki ekran okuyucuda da bu hareketler özelleştirilebilir.

Hızlı ayarlar paneli

Hızlı ayarlar paneli, telefondaki temel işlevleri ve bağlantı tercihlerini anlık bir şekilde açıp kapatmamıza yarayan bir paneldir.

Hızlı ayarlar paneli nasıl açılır?

Nasıl açılır?
Hızlı ayarlar panelini açmak için, ekranın sağ üst tarafından iki parmakla aşağı kaydırma hareketini kullanabilirsiniz. Jieshuo kullanıyorsanız, bu panele giden bir parmak hareketi tanımlayabilirsiniz. Hızlı ayarlar panelini açtığınızda durum çubuğunun hemen alt tarafında ayarlar düğmesi, hemen sağ tarafında ayarlar kısayolu, sol tarafta ise veri kullanım istatistiklerini gösteren bir sayaç yer alır. Hemen alt sırada ise Bluetooth, mobil veri, wifi açma kapama düğmeleri yer alır. Uçak modu, sessize al / sessizden çık geçişini sağlayan düğme, ekran görüntüsü alma düğmesi ve ekran parlaklığını değiştirme kaydırıcısı yer alır.

Birleşik panel

Eğer bildirim çubuğu ve hızlı ayarlar panelini tek panelde görmek isterseniz, Xiaomi bunu da mümkün hale getirmiş. Ayarlar>Bildirimler ve kontrol merkezi>kontrol merkezi>eski sürüm yolunu takip ederek, bildirim çubuğu ve hızlı ayarlar panelini birleştirebilirsiniz. Bu paneli açmak için ise ekranın üst bölümünden iki parmakla kaydırabilir; ya da TalkBack / Jieshuo ile kullandığınız bildirim çubuğunu açma hareketini kullanabilirsiniz.

Hızlı ayarlar paneli nasıl düzenlenir?

Yeni düzen görünümündeyken, bildirim çubuğu yahut hızlı ayarlar, o anda hangisi aktif ise iki panel arasında iki parmak ile sağa ve ya sola kaydırma yöntemiyle de geçiş yapılabilir.
Erişilebilir olarak öğe taşıma, ekleyip kaldırma gibi işlemler, en verimli eski sürüm hızlı ayar görünümündeyken, iki parmak ile sola kaydırarak sayfalar arası geçiş yapılırken sayfa sonundaki düzenle düğmesiyle gerçekleştirilebilir.
Bu işlemleride kısaca şöyle tarif edecek olursak:

Düzenle butonu tıklanıp örneğin: x konumundaki bir öğeyi y konumuna almak istediğimizde
ilgili öğeye çift tıkladığımızda ekranın alt kısmında açılan seçeneklerden taşı öğesini seçtikten sonra, hangi konuma bırakmak istiyorsak o kısıma gelip çift dokunarak taşıma işlemini uygulamış oluyoruz. Benzeri işlemi Ekle-Kaldır için de gerçekleştirebiliriz.

Göz atmayı unutmayın:
MiUI Arayüzünde Erişilebilir bir Şekilde Ekran düzenleme

Görüntüleme: 752

Yazar Hakkında

Erişilebilir Android Ekibi

Erişilebilir Android ekibi olarak, erişilebilir uygulamalar, ipuçları ve püf noktaları, cihaz incelemeleri ve Android ve erişilebilirlik hakkında haberler yayınlıyoruz.

Kategori: Kılavuzlar

Tek Yorum

  1. xeyaleazizli95@gmail.com xeyaleazizli95@gmail.com

    Harika yazı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir