Ana içeriğe atla →

JİESHUO EKRAN OKUYUCU KILAVUZU BÖLÜM 2: KURULUM

Son Güncelleme 15 Ağustos 2022

Bölüm 2: Kurulum

Jieshuo Ekran Okuyucu, Google Play Store’dan indirilemediği için, apk dosyasını farklı kaynaklardan elde ederek telefonunuza aktarmanız ve kurulumu o şekilde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Jieshuo uygulamasının apk dosyasını

Erişilebilir Android Telegram Grubumuzdan
WhatsApp grubumuzdan 

Elde edebilirsiniz.

1. •Dosyayı indirmeyi bitirdikten sonra, dosyanın bulunduğu konuma gidin ve çalıştırın

Uyarı! Çoğu Android cihazda, harici uygulamaların kurulmasını engelleyen güvenlik özelliğini devre dışı bırakmanız istenir. Söz konusu ekranda “Ayarlar” öğesini tıklayın ve “Bu kaynaktan izin ver” anahtarını açık hale getirin. Geri düğmesi ile veya varsa bir önceki ekrana dönmenizi sağlayan hareketi kullanarak bir önceki ekrana dönün. Yükle düğmesini tıklayın ve kurulum işleminin tamamlanmasını bekleyin.  

2. •Ekran okuyucunun ayarlarını açmak ve ayarları kişiselleştirmek istiyorsanız, “aç” düğmesini, yalnızca kurulumu bitirmek için “bitti” veya “tamam” düğmesini tıklayın.

2.1. Ayar sihirbazı:

Ayar sihirbazı, Jieshuo ekran okuyucunun temel ayarları ve izinlerini başlangıçta hızlıca yapmanızı sağlayan bir bölümdür.

Ekran Okuyucu ilk kurulum sonrası ayarlarını yapmak üzere açıldığında, karşımıza çıkan ilk kısım Ayar Sihirbazıdır.

Burada karşımıza 3 seçenek gelir:

 1. •Ayar Sihirbazı: Başlangıç ayarlarını yapacağımız kısım.
 2. •İzin Açıklamaları: Ekran okuyucunun istediği izinler hakkında açıklamaların bulunabileceği kısım.
 3. •Çıkış: İlgili bölümü kapatır ve çıkar.

2.1.1. Yapılması gereken Ayarlar:

 • 1. Bu Ekranda “Ayar Sihirbazı” öğesini tıklayın.
 • 2. Sonraki ekranda izinlerin verilmesi ve bu izinlere dair kısa bir açıklama yer almaktadır. “Sonraki Adım” düğmesini tıklayın.
 • 3. Açılan ekranda, Jieshuo Ekran okuyucunun gerektirdiği izinleri vermeniz istenecektir. Bu izinleri “İzin ver” veya Android 11 kullanıyorsanız “Her zaman İzin ver” öğelerini tıklayarak verebilirsiniz. Not: Bu izinlerden bazılarının verilmemesi, Ekran okuyucunun bazı işlevlerinin çalışmamasına yol açabilir. Konum, Mikrofon ve Kamera gibi izinleri, “Konum algılama”, “Sesli Yardımcı” ve “Nesne Tanıma” gibi özellikleri kullanmayacaksanız reddedebilirsiniz.
 • 4. İzinlerin verilmesi tamamlandıktan sonra, Ekran okuyucunun bazı temel ayarlarının yapılabilmesi için ilgili ekranlar açılır.
 • •Soldan sağa kaydırarak gezin: Jieshuo Ekran Okuyucunun varsayılan temel dolaşım hareketi, yukarı-aşağı kaydırma hareketidir. Ancak gerek iOS, gerekse Android Erişilebilirlik araçları (Google Talkback) kullanırken sağdan sola dolaşım hareketine alışkın kullanıcılar için, sağdan sola hareketlerini de desteklemektedir. Bu ekranda, kullanmak istediğiniz hareket türünü seçin. Soldan sağa hareket düzenini seçerseniz, ayrıntı düzeyi, çağrı yanıtlama/sonlandırma ve iki butonlu iletişim kutuları gibi durumlarda aşağı-yukarı parmak hareketlerini kullanmanız gerekecektir. Yukarı-aşağı parmak hareketi düzenini seçerseniz, söz konusu işlevleri sağdan sola hareketleriyle gerçekleştirmeniz gerekecektir.
 • •Kullanım ipuçlarını oku: Kullanım ipuçları, yeni kullanıcılar için yararlı olabilse de, gelişmiş kullanıcılar ekran okuyucunun her ekrana dokunulduğunda “Etkinleştirmek için çift tıklayın” gibi talimatlarını gereksiz bulabilmektedir. Bu ekranda tercihinize göre “Evet” veya “Hayır” seçeneklerinden birini seçerek sonraki ekrana ilerleyin.
 • •Listedeki öğe numaralarını oku: Listelerde dolaşırken, Jieshuo ekran okuyucu bilinen ekran okuyuculardan farklı olarak, liste öğelerine numara vererek seslendirmektedir. Bu durumu yararlı buluyorsanız, “Evet”, liste öğelerinin numaralandırılmasını istemiyorsanız, “Hayır” öğesini seçerek sonraki ekrana devam edin.
 • •Bildirim panelindeki bildirimleri oku: isminden de anlaşılacağı üzere, telefona gelen bildirimlerin otomatik seslendirilmesini sağlayan bu seçeneği etkinleştirmek için “Bildirimleri oku”, devre dışı bırakmak için “Bildirimleri okuma” öğesini seçerek bir sonraki ayar grubuna geçin.
 • •Tek sentezleyici kullan: Bu özelliğin de, adı işlevini açıklamaktadır. Ekranı seslendirme, mevcut odak ve temel okuma işlevleri için bir sentezleyici, bildirimler ve arka planda açılan baloncuklar için farklı bir sentezleyici kullanabilirsiniz. Herşeyin tek bir sesle okunmasını istiyorsanız “Tek sentezleyici kullan” öğesini, bildirimler ve baloncuklar gibi arka plan seslendirmeleri için farklı bir ses kullanmak istiyorsanız “Çift sentezleyici kullan” öğesini işaretleyin ve sonraki ekrana ilerleyin.
 • Bu ayarı da belirledikten sonra, ayar sihirbazı tamamlanır. Açılan ekranda “tamam” öğesini tıklayın.

2.1.2. Ek izin ayarları

Temel başlangıç ayarlarını tamamladık, Ancak bu bölümde ilgilenmemiz gereken birkaç durum daha olabilir. Öncelikle “tamam” düğmesini tıkladıktan sonra gelen ekranda “İzinleri kontrol et” öğesini tıklayın. Ayar sihirbazının başlangıcında bazı izinler görüntülenmemiş veya istenmemiş olabilir. Bu nedenle izinlerin verildiğinden emin olmak için, “İzinleri ayarla” öğesini tıklayarak bu kısmı kontrol edin. Eğer daha önce “Konum, Mikrofon ve Kamera” gibi izinler dışında “telefon aramaları, kişilere erişme, depolama ve çağrıları izleme” gibi izinleri vermeniz istenirse bu izinleri verin. Bu ve benzeri izinlerin verilmemesi, gelen çağrıların seslendirilmemesi gibi işlevlerin düzgün çalışmamasına neden olabilir.

İzinlerin tamamlanmasının ardından, tekrar Ayar sihirbazı ana penceresine gelirsiniz. Bu ekranda “Diğer uygulamalar üzerinde göster iznini kontrol et” öğesini tıklayın. Başka uygulama ekranlarındayken ekran okuyucu menülerini etkinleştirme ve ekranı karartma gibi işlevleri kullanabilmek için bu izni vermeniz gerekmektedir. “İzinleri ver” öğesini tıklayın. Açılan ekranda Eğer doğrudan izin verme ekranı geldiyse, “Diğer uygulamaların üzerinde görüntüleme izni ver” anahtarını açık hale getirin. Söz konusu ekranda önce uygulamaların bir listesi bulunuyorsa, Jieshuo’yu seçtikten sonra “Diğer uygulamaların üzerinde görüntüleme izni ver” öğesini işaretleyin. Not: Söz konusu izin isimleri ve ilgili buton ve kontrol isimleri, Xiaomi telefonlara göre belirtilmiştir. Farklı modeller ve markalar için bu izin veya ekran öğesi isimleri benzer fakat farklı adlarda karşınıza çıkabilir. O yüzden söz konusu izin isimleri veya buton ve kontrol isimlerinin, bu kılavuzda anlatılanlarla bire bir uymayacağını unutmayın. Jieshuo ekran okuyucu ayarları ve öğe isimleri her telefonda aynıdır. Ancak telefonların kendi menü, ayar, kontrol ve buton isimleri farklı olabilir. Söz konusu ayar ve öğeleri, kullandığınız marka veya modele göre saptayarak uygulayın.

Diğer uygulamalar üzerinde göster iznini verdikten sonra, “Uygulama işlevlerinin düzgün çalışabilmesi için, “pil optimizasyonunu yoksay iznini ayarla” öğesini seçin. Pil optimizasyonu, pil kullanım süresinin daha uzun olmasını sağlayabilir. Ancak ekranın kendi kendine kapanması, uygulamanın telefon tarafından uyku durumuna geçirilmesi gibi durumları önlemek için Jieshuo ekran okuyucu’yu pil optimizasyonu veya pil tasarrufu kısıtlamalarının dışında tutmak gerekebilir. Bu ekranda “Tamam” düğmesini tıklayın. Xiaomi telefon kullanıyorsanız, sonraki ekranda “Uygulamanın her zaman arka planda çalışmasına izin verilsin mi?” şeklindeki soruyu “izin ver” düğmesini tıklayarak yanıtlayın veya açılan ekranda “Kısıtlama yok” seçeneğini işaretleyin . Söz konusu izin, farklı marka ve modellerde değişiklik gösterebilir. İlgili izni, kullanmakta olduğunuz marka, model veya sistemin ekran talimatlarını izleyerek verin.

Bu ekrandaki son 2 öğe: “Bildirim görüntüleme izinlerini kontrol et” ve “Otomatik başlat ayarlarını aç” öğeleridir. Bildirim görüntüleme izinlerinden, “Ayar Sihirbazı”’ndaki öğeleri açıklarken bahsetmiştik. Eğer burada “Bildirimleri oku” seçeneğini seçtiysek, bildirim izinlerini zaten vermişiz demektir. İzinleri vermek istemiyorsanız, bu ayara hiç dokunmayın.

“Otomatik başlat ayarlarını aç”, Jieshuo ekran okuyucunun düzgün bir şekilde otomatik olarak başlatılmasını sağlamaktadır. Xiaomi telefonlarda Varsayılan olarak Jieshuo otomatik başlayacak şekilde ayarlanmaktadır. Bu seçeneği tıkladıktan sonra açılan ekranda Jieshuo’yu bulup otomatik başlatacak şekilde etkinleştirin. İlgili ayar, marka ve modele göre değişebilir. Bazı telefonlarda hiç bulunmayabilir. O nedenle, söz konusu izin ayarlarını kendi telefon arayüzünüze göre uygulayın.

Bu ayarları yaptıktan ve izinleri verdikten sonra, Jieshuo ekran okuyucuyu çalıştırmak isterseniz, etkinleştirme veya sonrasında kullanmakta olduğunuz ekran okuyucuyu kapatın. İkisini aynı anda kullanmaya çalışırsanız, hareket çakışması veya beklenmedik kullanım hatalarıyla karşılaşabilirsiniz.

Görüntüleme: 225

Yazar Hakkında

Ömer Yeşiltaş

2019'da Android dünyasına geçiş yaparak bugün birçok görme engelli tarafından beğeniyle kullanılan Jieshuo ekran okuyucu ve Advanced Braille Keyboard klavye uygulamalarını Türkçe'ye çevirmiştir.

Kategori: Kılavuzlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir