Ana içeriğe atla →

JİESHUO EKRAN OKUYUCU BÖLÜM 1: EKRAN OKUYUCUYA GENEL BAKIŞ VE ÖZELLİKLERİ

Son Güncelleme 15 Ağustos 2022

Bölüm 1: Giriş

 

1. Jieshuo nedir?

Jieshuo, Google’ın Android işletim sisteminde çalışmak üzere geliştirilmiş bir ekran okuyucudur. Jieshuo ekran okuyucu, Çinli bir geliştirici olan Nirenr Li tarafından geliştirilmekte olup, bilinen birçok dünya diline gönüllü kullanıcılar tarafından çevrilmektedir. Türkçe’ye çevirisi erisilebilirandroid.com sitesi adına Ömer Yeşiltaş tarafından yapılmaktadır. Jieshuo öncesinde Android işletim sisteminde yalnızca Talkback uygulaması bulunmaktaydı. Android için Spiel, Mobile Accessibility ve ShinePlus gibi ekran okuyucular da geliştirilmiş, ancak bu uygulamaların geliştirilmesi belirli nedenlerden dolayı bırakılmıştır. Jieshuo, 2018-2019 arası tarihlerde görme engelliler tarafından keşfedilmiş ve Jieshuo ile ilgili iletiler görme engellilerin üyesi oldukları Android e-posta gruplarında dolaşmaya başlamıştır. Bu tarihten itibaren çeşitli gönüllü kullanıcılar geliştirici ile iletişime geçerek uygulamanın yerelleştirilmesi sağlanmıştır.

1.1.Jieshuo Özellikleri

Jieshuo, tüm özelliklerinin yanında seri ve akıcı kullanımıyla dikkatleri çekmektedir. Talkback’in ağır ve hantal kullanımıyla karşılaştırıldığında, Jieshuo oldukça hızlı ve akıcı bir kullanım sağlamaktadır.

Hızlı ve akıcı olmasının yanında, Jieshuo bir dizi yenilikçi özellikle de karşımıza çıkmaktadır. Bunların birincisi, yerleşik OCR ile metin tanıma özelliğidir. Bu özellik sayesinde, birkaç parmak hareketi ile kullanıcı odaktaki resimde bulunan metni optik tanıma yöntemiyle taratarak içeriği dinleyebilir. Bu özelliğinTürkçe dilinde tam olarak desteklenmiyor olmasına karşın, okunan fotoğraf yazısı içeriği rahatlıkla anlaşılmaktadır. Bu özelliğin Premium bir paket halinde yani ücret karşılığı sunulması ise, birçok kullanıcı tarafından eleştirilmektedir. Ancak bununla birlikte sunulan diğer ek özellikleri de göz önüne alırsak, Jieshuo için ödenen Premium lisans ücretleri makul meblağlara tekabül etmektedir.

Metin tanıma özelliğine ek olarak, Jieshuo aynı zamanda web sayfalarındaki ve bazı uygulamalardaki “Captcha” yani güvenlik resimlerini de çözebilmesi açısından Android işletim sisteminde bunu yapan ilk ve tek ekran okuyucudur. Captcha çözümleme özelliği güvenlik resimlerinin çeşitliliği ve karmaşıklığı nedeniyle her zaman çalışmıyor olsa bile, bazı durumlarda kullanıcıyı büyük bir dertten kurtarmaktadır. Elbette bu güzel özellik de ücretsiz olarak sunulmamaktadır.

Jieshuo’nun üçüncü çığır açan özelliği, diller arası çeviri yapabilmesidir. Önceleri Çince ve belli başlı Avrupa dilini desteklerken, son güncellemelerle tüm dünya dilleri desteklenir hale getirilmiştir. Eski Yunanca, Sanskritçe ve Latince gibi konuşanı olmayan dillerin yanında hiç adını duymadığımız kabile dilleri bile desteklenen diller arasında yer almaktadır.

Sesli asistan, Jieshuo’nun bir başka önemli özelliğidir. Sesli Asistan ile kişi adları söylenerek arama yapılabilir, uygulamalar açılabilir, hava durumu ve konum bilgileri sorgulanabilir.

Sanal ekran, diğer öne çıkan Jieshuo özellikleri arasında yer almaktadır. Sanal ekran ile, kullanıcı ekran okuyucu tarafından okunamayan bir ekranda metin tanıma kullanarak ekranın metne dönüştürülmesini sağlayabilir, bu sayede tıklayamadığı kontrolleri rahatlıkla etkinleştirerek söz konusu uygulamayı kullanabilir.

Jieshuo aynı zamanda, nesne ve çevre tanıma gibi kamera ile ortam algılama özelliklerini de desteklemektedir. Ancak maalesef bu özellikler bölgemizde ve dilimizde henüz kullanılamamaktadır.

Jieshuo, tek parmaklı, çift parmaklı, 3 parmaklı ve 4 parmaklı bir dizi çoklu hareket kombinasyonunu desteklemektedir. Bu hareketlerin bir kısmı parmakları ekranda kaydırarak gerçekleştirilirken, bir kısmı da ekranı tıklayarak yapılmaktadır. Bazı işlevler Premium lisans sahipleri için kullanılabilir olsa da, birçok hareket özelleştirilebilmektedir.

Bunların yanı sıra, ekran kenarı hareketleri, Android 11 ve sonrasıyla desteklenen çoklu parmak hareketleri, parmak izi sensörü üzerinde uygulanabilen hareketler, ses tuşlarının işlev tuşu olarak kullanılabilmesi ve ses tuşlarını 2-3 tıklama ile kullanabilme, harici klavye desteği, uygulamaya özgü parmak hareketleri oluşturabilme, harici klavye paketleri oluşturabilme ve uygulamaya özgü klavye kısayolları oluşturabilme, parmak hareketlerine atanabilen yüze yakın eylem listesi, çift sentezleyici kullanabilme, tek tıklama gerektiren ekranlarda kullanmak üzere oluşturulan oyuncu modu, uygulamanın işlevlerini genişletebilmek için oluşturulabilen araçlar, eklenti ve uzantılar, indirilebilir ses paketleri, kendi ses paketlerinizi oluşturabilme, oluşturulan ses paketlerini, parmak hareketlerini, klavye kısayol paketlerini ve tüm ayarları yerele ve buluta yedekleyebilme, Jieshuo sunucularına yükleyerek diğer kullanıcılar için görünebilir yapma, tüm bunları diğer arkadaşlarımızla paylaşabilme, kendine özgü arayüzü ve Advanced Braille Keyboard uygulaması geliştiricisi ile ortak çalışması sonucu ekran okuyucu kapatılmadan Braille klavye ile yazı yazmayı destekleme gibi birçok özellik ve işlevi desteklemektedir. Bu özellikler, kılavuzumuz boyunca yeri geldikçe ayrıntılı olarak ele alınacaktır.

1.2. Sistem gereksinimleri

Jieshuo’yu kullanmadan önce, sisteminizin aşağıdaki gereksinimleri karşıladığından emin olun:

  1.  Cihazınız, ARM X86 veya ARM X64 uyumlu bir cihaz olmalıdır. (9 Ocak 2022 sürümünden itibaren yalnızca 64 bit sistemler desteklenmektedir) Ekran Okuyucunun Android X86 veya herhangi bir farklı CPU mimarisinde çalışma garantisi bulunmamaktadır.
  2.  Bellek: Jieshuo Ekran Okuyucunun cihazınızda sorunsuz çalışması için en az 50 MB ROM ve 1 GB RAM gerekir. Jieshuo daha az bellekle çalışabilir ancak bu garanti edilmez.
  3.  İşletim Sistemi: Jieshuo’nun çalışması için,  en az Android 4.4.2 gereklidir. Ancak bazı özellikler yalnızca Android 8 ve sonraki sürümlerde kullanılabilir.

1.3. İzinler

Programın tamamen kullanılabilir olması için bazı özel izinler gerekmektedir. Bunlar şunları içerir:

  1. ● Mikrofon: dahili sesli yardımcıyla etkileşim kurmak için kullanılır.
  2. ● Telefon aramalarını yönetme: Gelen aramaları, arama süresini ve çağrı ekranındaki öğeleri kullanıcıya bildirebilmesi için bu izne ihtiyaç duyar.
  3. ● Bellek izinleri: yüklü eklentileri, uzantıları, ses temalarını ve
  4. diğer üçüncü taraf bileşenleri okuma ve hafızaya kaydetme amacıyla kullanılır.
  5. ● Konum: Tümleşik GPS hizmeti ile etkileşim için kullanılır.
  6. ● Kamera: nesne tanıma, çevre tanıma ve optik metin tanıma özelliklerine ilişkin bazı hizmetler için kullanılır

Jieshuo’nun düzgün çalışması için diğer uygulamaların üzerinde görüntüleme, kalıcı bildirim gösterme, arka planda çalışabilme, pil optimizasyonunu yoksayma gibi diğer izinler gereklidir. Ekran okuyucunun optimum çalışması için bunları etkinleştirmeniz önerilir. Bunları reddetmek tavsiye edilmez.

1.4. Yardım almak

Destek ekibiyle iletişime geçmenin birkaç yolu vardır. En güvenilir olanı Jieshuo Ekran Okuyucu Resmi Telegram grubudur. Gruba katılmak için aşağıdaki katılım bağlantısını kullanın:

Jieshuo İngilizce Telegram Grubu için tıklayın

Ayrıca, Türkçe destek almak için aşağıdaki Erişilebilir Android Telegram grubumuza da katılabilirsiniz.

Telegram Grubumuza katılmak için tıklayın
Yazışmak için WhatsApp uygulamasını tercih ediyorsanız, Jieshuo ile ilgili yardım almak için Erişilebilir Android WhatsApp grubumuzdan da yardım alabilirsiniz. WhatsApp grubu için aşağıdaki bağlantıyı kullanın:

Erişilebilir Android WhatsApp Grubumuz için tıklayın

 

Bunların dışında, Jieshuo ayarlarından “Yardım ve Geri Bildirim” seçeneğine giderek listeden farklı dillerdeki Jieshuo WhatsApp veya Telegram gruplarından birini seçebilirsiniz.

Görüntüleme: 168

Yazar Hakkında

Ömer Yeşiltaş

2019'da Android dünyasına geçiş yaparak bugün birçok görme engelli tarafından beğeniyle kullanılan Jieshuo ekran okuyucu ve Advanced Braille Keyboard klavye uygulamalarını Türkçe'ye çevirmiştir.

Kategori: Kılavuzlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir