Ana içeriğe atla →

JİESHUO EKRAN OKUYUCU KILAVUZU BÖLÜM 3: UYGULAMA AYARLARI, GENEL AYARLAR

Son Güncelleme 15 Ağustos 2022

¦Bölüm 3: Uygulama ayarları:

3.1. Ayarlara genel bakış

Jieshuo Ekran okuyucu, birçok özelliği desteklediği ve farklı kullanıcı ve kullanım modellerine hitap ettiği için, nisbeten karmaşık ve oldukça kişiselleştirilebilir, esnek bir ayar düzenine sahiptir. Yeni kullanıcılar, ayarların diziliş ve kategorilendirilmesini, ilk bakışta karmaşık bulabilirler. Çok sayıda kişiselleştirilebilir, esnek ve son derece yenilikçi özellikleri bir arada sunan bir ekran okuyucu için bu aslında normaldir. Ekran okuyucunun nisbeten yeni bir uygulama olduğunu, geliştirilmesinin tek bir kişi tarafından sürdürüldüğünü, katkı ve destek veren kullanıcıların gönüllülük esasına göre çalıştıklarını ve uygulamanın farklı dillere çevirilerinin yine gönüllü çevirmenler tarafından gerçekleştirildiğini göz önünde bulundurursak, karşılaştığımız veya karşılaşacağımız sorunlara daha ılımlı tepkiler vereceğimize inanıyoruz.

Jieshuo Ekran okuyucu ayarları, birkaç farklı yöntemle açılabilmektedir:

 1. Telefonumuzun ana ekranında veya uygulamalar listesinde Jieshuo kısayolunu bulup çift tıklayarak.
 2. Jieshuo ekran okuyucu açıkken, tek parmağımızı önce yukarıdan aşağıya, sonra da sağa kaydırarak ana menüyü açtıktan sonra “Program ayarları” öğesini bulup çift tıklayarak.
 3. Mevcut parmak hareketleri listesinden, “Program ayarları” öğesi için bir kısayol hareketi atayarak (Parmak hareketlerini düzenleme ve atama özellikleri takip eden bölümlerde ayrıntılı olarak anlatılacaktır.)
 4. Telefonumuzun Ayarları içerisindeki Erişilebilirlik ayrlarına girdikten sonra Jieshuo’yu seçip Ayarları tıklayarak.

Ayarları açtığımızda, bizi farklı seçenek ve öğeleri içeren, çeşitli ayar gruplarının kategoriler halinde sıralandığı bir liste karşılayacaktır.

3.2.Genel Ayarlar

Jieshuo ayarlarındaki ilk öğemiz “Genel Ayarlar” öğesidir. “Genel ayarlar”, aşağıdaki ayarları içermektedir:

 1. Ayar sihirbazı (Ayrıntılı bilgi için önceki bölüme bakınız).
 2. Konuşma Hızı
 3. TTS ses seviyesi
 4. Kullanım ipuçlarını oku, seçim kutusu
 5. Liste öğelerini numaralandır, seçim kutusu
 6. Gelen Bildirimleri Otomatik Oku, seçim kutusu
 7. Soldan sağa kaydırarak gezin, seçim kutusu
 8. Özel hareketleri kullan, seçim kutusu
 9. Özel hareket ayarları

3.2.1.Ayar Sihirbazı

Ayar Sihirbazı, Ekran Okuyucunun temel başlangıç ayarlarını ve gerekli izinleri ayarlamamızı sağlayan bir kısımdır. Bu ayara, bir önceki bölümde ayrıntılı olarak değindiğimizden, burada aynı bilgileri tekrar kaydetmeyi uygun bulmuyoruz. Ayar Sihirbazı ile ayrıntılı bilgi için, ilgili bölüme müracaat edin.

3.2.2.Konuşma Hızı

Bu ayar, genel sentezleyici (TTS) ses düzeyini değiştirmektedir. Öğe türlerine göre dolaşım etkinleştirilerek parmak hareketleriyle de bulabileceğimiz “Konuşma Hızı”  buradaki ayarın değerini değiştirmektedir. Konuşma hızını bu kısımdan değiştirmek isterseniz, “Konuşma hızı” öğesini tıklayın ve 1-100 arasındaki hız değerleri arasından istediğinizi seçmek için çift tıklayın.

3.2.3.TTS ses seviyesi

Bu ayar, sentezleyici ses seviyesini değiştirmektedir. Ses düzeyini değiştirmek için “TTS ses seviyesi” öğesini tıklayın ve istediğiniz değeri çift tıklayın.

3.2.4.Kullanım ipuçlarını oku, seçim kutusu

Bu öğe, adından da anlaşılacağı üzere, telefonu kullanırken, ekran okuyucunun ekrandaki öğeyle ne şekilde etkileşimde bulunmamız gerektiğine dair kısa bilgilendirme ipuçlarını sağlayan bir seçenektir. Etkinleştirildiğinde, ekran okuyucu, bir öğe üzerindeyken: “Etkinleştirmek için çift tıklayın” gibi ipuçlarını seslendirir. Eğer “seçim kutusu seçili değil” ibaresini duyuyorsanız ve bu seçim kutusunu etkinleştirmek istiyorsanız, tek parmağınızla çift tıklayın. Bu seçim kutusu seçili hale geldiğinde ipuçları seslendirilecektir. Eğer ipuçlarının seslendirilmesini istemiyorsanız, bu seçim kutusu seçili değilse herhangi bir eylemde bulunmanıza gerek yoktur. Eğer seçili ise, tek parmağınızla çift tıklayarak seçim kutusunun işaretini kaldırın. Bu ayar ile, “Ayar sihirbazı”’nda karşılaştığımız ve o kısımda ayarladığımızdan, tekrar işlem yapmamıza ihtiyaç yoktur. Eğer söz konusu ayarı değiştirmek isterseniz, yukarıdaki talimatları takip edin.

3.2.5.Liste öğelerini numaralandır, seçim kutusu

Bu seçeneği de, “Ayar Sihirbazı”’nı tamamlarken incelemiştik. Bu öğe, ekran okuyucunun liste öğelerinin önlerine numaralar ekleyerek okumasını sağlayan bir ayardır. Eğer liste öğelerinin numaralandırılmasını istiyorsanız, bu seçim kutusunu işaretleyin. Liste öğelerinin okunmasını istemiyorsanız, bu seçim kutusu işaretli olmamalıdır.

3.2.6.Gelen bildirimleri otomatik oku, seçim kutusu

Yine “Ayar sihirbazı” ayarlarını tamamlarken karşımıza çıkmış olan bu ayar, aldığımız bildirimlerin sesli okunup okunmamasını değiştiren bir ayardır. Bu seçim kutusunun işaretli olması, bildirimlerin seslendirilmesini, işaretsiz olması, bildirimlerin okunmamasını sağlayacaktır.

3.2.7.Soldan sağa kaydırarak gezin, seçim kutusu

Bu öğeden de, “Ayar sihirbazı” öğeleri ve ayarlarından söz ederken bahsetmiştik. Ayar sihirbazındaki seçenekleri belirlerken bu ayarı yaptıysanız, bu ayarla tekrar ilgilenmenize gerek yoktur. Ancak ekranda dolaşım yöntemini aşağı-yukarı kaydırma hareketleri olarak değiştirmek istiyorsanız, bu seçim kutusunun işaretini kaldırın.

3.2.8.Özel hareketleri kullan, seçim kutusu

Jieshuo ekran okuyucu, parmak hareketlerinin düzenlenmesine, değiştirilmesine ve kişiselleştirilmesine olanak sağlamaktadır. Parmak hareketlerini kişiselleştirerek kendi isteğinize göre düzenlemek istiyorsanız, bu seçim kutusunu işaretleyin.

3.2.9.Özel hareket ayarları

Özel hareket ayarları, Jieshuo ekran okuyucu ile kullanmakta olduğumuz parmak hareketlerimizi kişiselleştirebileceğimiz, dilediğimiz parmak hareketini dilediğimiz fonksiyon, uygulama ya da özelliğe atayabileceğimiz bir kısımdır. Parmak hareketleri ve özelleştirme konusuna ayrı bir bölüm ayıracağımızdan, bu konuyu burada yalnızca başlık olarak alıp kısa bir açıklama ile yetindik.

Görüntüleme: 42

Yazar Hakkında

Ömer Yeşiltaş

2019'da Android dünyasına geçiş yaparak bugün birçok görme engelli tarafından beğeniyle kullanılan Jieshuo ekran okuyucu ve Advanced Braille Keyboard klavye uygulamalarını Türkçe'ye çevirmiştir.

Kategori: Kılavuzlar

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir