Ana içeriğe atla →

JİESHUO EKRAN OKUYUCU BÖLÜM 3: AYARLAR-DEVAMI: TIKLAMA AYARLARI ve ÇOK BÖLÜMLÜ HAREKETLER

Son Güncelleme 15 Ağustos 2022

3.5.12.    Tıklama ayarları, ayar grubu

Bu ayar grubunda, çeşitli ayar seçenekleri bulunmaktadır. Bir kısmı Premium özellik olan bu ayarları kısaca inceleyelim.

 

3.5.12.1. Tek tıklayarak etkinleştir, seçim kutusu.

Bu seçenek etkinleştirildiğinde, normalde çift tıklayarak gerçekleştirilebilen etkinleştirme eylemi tek tıklayarak yapılmaktadır. Cihaza ve arayüze pek hakim değilseniz, bu seçeneği etkinleştirmeyin. 

3.5.12.2. Etkinleştirmek için parmağı kaldır, seçim kutusu

Bu seçim kutusu işaretlendiğinde, ekranda parmağı kaldırmadan dolaşarak üzerinde bulunulan öğeyi etkinleştirmek için parmağı kaldırmak gerekir. İstenmeyen dokunmalara yol açmamak için, cihaza veya arayüze hakimiyetiniz yeterli değilse bu seçeneği de etkinleştirmemeniz önerilir.

3.5.12.3. Doğrudan tıklama kullan, seçim kutusu, Premium özellik

Bu seçim kutusunun açıklamasında, “Android 7 ve üzeri cihazlarda, dokunmalara geç tepki veren uygulamalardaki tepki sorununu düzeltebilir” şeklinde bir ayrıntı bulunmaktadır. Bu özellik Premium bir özelliktir. Doğrudan tıklama, ekran okuyucu açık olmadığında ekrana tıklama işlemi anlamına gelmektedir. Yani, gören bir kullanıcının tıklaması, doğrudan tıklama olarak adlandırılabilir. Ekran okuyucular, öğeleri kaydırarak ekranda dolaşılırken erişilebilirlik tıklaması olarak adlandırılan bir tıklama yöntemi kullanırlar. Doğrudan tıklama ile, ekrandaki ilgili noktaya doğrudan odaklanılarak bir tıklama gerçekleştirilebilir. Doğrudan tıklama, Jieshuo işlevleri arasında yer almakta olup bir parmak hareketine veya kısayol tuşuna da atanarak kullanılabilir.

3.5.12.4. Parmak uzun bekletildiğinde uzun tıklama gerçekleştir, seçim kutusu

Parmak belirli bir öğe üzerinde 1 saniyeden fazla bekletilirse, ekran okuyucu uzun tıklama gerçekleştirir. Uzun tıklama işlemlerine izin vermek için, bu seçim kutusunu işaretleyin.

3.5.12.5.    Uzun basıldığında eylem menüsünü görüntüle, seçim kutusu

Bazı öğelerin ek eylemlerinin uzun basılarak görüntülenmesini sağlayan bir özelliktir. Eğer öğeye ait ek eylem menüsü veya hareketler mevcutsa, bunlara erişmek için öğe üzerinde uzun basılır. Özellikle uygulamaya özgü parmak hareketleri atanmış bir uygulama içerisinde uzun basılırsa, atanmış hareketlerin bir listesi menü şeklinde karşımıza çıkar.

3.5.12.6.    Eylem menüsünde devre dışı eylemleri göster, seçim kutusu

Jieshuo ekran okuyucu, ücretsiz ve Premium olmak üzere iki farklı paket halinde sunulmaktadır. Bununla birlikte, bazı özellikler de bölgeye veya dile göre farklılık gösterebilmektedir. Özellikle Premium kullanıcılar için mevcut olan bazı işlevler, ücretsiz kullanıcılar tarafından kullanılamadıklarından, uygulama menülerinde geçersiz olarak görünmektedirler. Bu tür bir durum dolayısıyla geçersiz olan veya bölge veya dil kısıtlaması nedeniyle kullanılamayan işlevlerin eylem menülerinde görüntülenmesini istemiyorsanız, bu seçim kutusunu işaretleyin.

3.5.12.7.    Dokun ve beklet gecikmesi, uzunluk değerleri içeren ayar grubu

Bu seçenek uzun basma kullanılırken geçmesi gereken minimum süreyi milisaniye cinsinden seçebileceğimiz bir ayardır. Bu ayarın değerlerini fazla değiştirmemenizi öneririz. Bu seçenek altında kısa, orta ve uzun olmak üzere 3 değer bulunmaktadır.

3.5.12.8.    Menü seçeneklerini etkinleştirmek için parmağı kaldır, seçim kutusu

Jieshuo menülerinde dolaşırken, etkinleştirmek istediğimiz işlevin üzerinde parmağımızı kaldırdığımızda ilgili işlevin etkinleştirilmesi için bu seçeneği kullanabiliriz. Bu tür bir kullanımı istiyorsanız, bu seçeneği işaretleyin.

3.5.12.9.    Sanal tuşları tek tıkla etkinleştir, seçim kutusu

Bilindiği üzere, cihazların ekranlarında artık fiziksel düğmeler bulunmamaktadır. Ekranların en alt kısmındaki “ana ekran”, “geri” ve “genel bakış” (son uygulamalar) tuşları, diğer öğeleri etkinleştirdiğimiz gibi çift tıklayarak etkinleştirilmektedir. Bu seçim kutusu işaretlendiğinde, bu düğmeler tek tıklanarak etkinleştirilebilmektedir. Ana ekran, son uygulamalar ve geri tuşlarını tek tıklayarak etkinleştirmek istiyorsanız, bu seçim kutusunu işaretleyin.

3.5.13.    Çok Bölümlü Hareketler, Ayar grubu

Çok bölümlü hareketler, Android işletim sistemine Jieshuo ekran okuyucunun kazandırdığı ilginç ve bir o kadar da kullanışlı işlevlerden birisidir. Çok bölümlü hareketler, özellikle tek parmakla yapılan parmak hareketlerinin tek bir seferde değil de ayrı ayrı uygulanmasıyla gerçekleştirilmektedir. Normal tek parmaklı kaydırma ve açılı hareketler, genellikle tek parmağın ekrana koyulması ile hareket tamamlanıncaya dek kaldırılmadan uygulanan hareketlerdir. Örneğin ekranda l hareketi uygulamak istediğimizde, parmağımızı önce yukarıdan aşağı kaydırdıktan sonra parmağı ekrandan kaldırmadan sağa doğru yönelterek uygularız. Yani parmağın tek hareketiyle aşağı kaydırırken bir noktada sağa doğru kaydırmaya devam ederiz. Bu şekilde çeşitli hareketler uygulanmaktadır ve bu hareketlerin tamamı tek parçalı hareketlerdir. Tek parçalı hareketlerin yanı sıra, Jieshuo ile Android sisteminde kullanılmaya başlanan çok bölümlü hareketler, bu hareketleri uygularken ilk parça tamamlandıktan sonra parmak kaldırılır ve hareketin ikinci kısmı gerçekleştirilir. Bunu yukarıda izah etmeye çalıştığımız l hareketi üzerinden örneklendirecek olursak, l hareketini uyguladığımız gibi önce parmağımızı yukarıdan aşağı kaydırdıktan sonra parmağı kaldırarak tekrar hızlıca sağa kaydırdığımızda tek parçalı l hareketi yerine çok bölümlü bir hareket gerçekleştirmiş oluruz. Bu hareket, iki kısımdan oluşmaktadır. Parmağın aşağı kaydırılması ilk hareketi oluştururken, kaldırıldıktan sonra tekrar sağa kaydırılması ise hareketin ikinci bölümünü oluşturur. Bununla birlikte, ilk hareket tamamlandıktan sonra uygulama ikinci hareketin uygulanmasını bekleyeceği için, ekranda hızlı kaydırma ve sonraki veya önceki öğelerin hızlı bir biçimde seslendirilmesinde belirgin bir yavaşlamaya neden olmaktadır. O nedenle, çoklu parmak hareketlerini kullanmak isterseniz, önceki veya sonraki öğeleri dolaşmak için kullanılan sağa/sola kaydırma hareketlerini bu amaçla kullanmamanızı öneririz. 

Bu şekilde gerçekleştirilen hareketlerin dışında, önce sağa, sola, yukarı veya aşağı kaydırdıktan sonra parmağı kaldırmadan sağa, sola, yukarı veya aşağı kaydırıp parmağı kaldırarak hızlıca sağa, sola, yukarı veya aşağı kaydırma hareketi yapılarak uygulanabilen hareketler de bulunmaktadır. Bu hareketler ile ilgili ayrıntıları aşağıda bulabilirsiniz.
Çok bölümlü parmak hareketleri ayar grubunda, şu seçenekler bulunmaktadır.

3.5.13.1.    Çok Bölümlü Hareketleri Kullan, seçim kutusu

Bu seçim kutusu, çok bölümlü hareketleri etkinleştirip devre dışı bırakmak için kullanılmaktadır. Çok bölümlü hareketleri kullanmak istiyorsanız, bu seçim kutusunu işaretli hale getirin.

3.5.13.2.    Yukarı Çift Kaydır, ayar grubu

Yukarı çift kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Yukarı çift kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Yukarı çift kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareket, önce yukarı tek parmakla kaydırdıktan sonra parmağı kaldırarak aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırma hareketi yapılarak uygulanabilir.  
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 

 • Sola Çift Kaydır: Önce yukarı tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 •     Sağa Çift Kaydır: Önce yukarı tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 •     Yukarı Çift Kaydır: Önce yukarı tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca tekrar yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 •     Aşağı Çift Kaydır: Önce yukarı tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

 

Not: Bu hareketi kullandığınızda, yukarı hızlıca kaydırma esnasında ekran okuyucunun tepkimelerinde bir yavaşlama hissedebilirsiniz. Uygulama yukarı kaydırma hareketinden sonra bir çok bölümlü hareketin uygulanmasını bekleyeceğinden, uygulamanın tepkilerinde yavaşlamaya neden olacaktır. Bu nedenle bu hareketi kullanacaksanız bunları göz önünde bulundurmanızı öneririz.

3.5.13.3.    Aşağı Çift Kaydır, ayar grubu

Aşağı çift kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Aşağı  çift kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Aşağı çift kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareket, önce aşağı tek parmakla kaydırdıktan sonra parmağı kaldırarak aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırma hareketi yapılarak uygulanabilir.  
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 

 • Sola Çift Kaydır: Önce aşağı tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 • Sağa Çift Kaydır: Önce aşağı tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Önce aşağı tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Önce aşağı tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca tekrar aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

Not: Bu hareketi kullandığınızda, aşağı hızlıca kaydırma esnasında ekran okuyucunun tepkimelerinde bir yavaşlama hissedebilirsiniz. Uygulama aşağı kaydırma hareketinden sonra bir çok bölümlü hareketin uygulanmasını bekleyeceğinden, uygulamanın tepkilerinde yavaşlamaya neden olacaktır. Bu nedenle bu hareketi kullanacaksanız bunları göz önünde bulundurmanızı öneririz.

3.5.13.4.    Sola Çift Kaydır, ayar grubu

Sola çift kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Sola çift kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Sola çift kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareket, önce sola tek parmakla kaydırdıktan sonra parmağı kaldırarak aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırma hareketi yapılarak uygulanabilir.  
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 

 • Sola Çift Kaydır: Önce sola tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca tekrar sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 • Sağa Çift Kaydır: Önce sola tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Önce sola tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Önce sola tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

Not: Bu hareketi kullandığınızda, sola hızlıca kaydırma esnasında ekran okuyucunun tepkimelerinde bir yavaşlama hissedebilirsiniz. Uygulama sola kaydırma hareketinden sonra bir çok bölümlü hareketin uygulanmasını bekleyeceğinden, uygulamanın tepkilerinde yavaşlamaya neden olacaktır. Bu nedenle bu hareketi kullanacaksanız bunları göz önünde bulundurmanızı öneririz.

3.5.13.5.    Sağa Çift Kaydır, ayar grubu

Sağa çift kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Sağa çift kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Sağa çift kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareket, önce sağa tek parmakla kaydırdıktan sonra parmağı kaldırarak aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırma hareketi yapılarak uygulanabilir.  
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 

 • Sola Çift Kaydır: Önce sağa tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 • Sağa Çift Kaydır: Önce sağa tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca tekrar sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Önce sağa tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Önce sağa tek parmakla kaydırıp parmak kaldırılır, sonra hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

Not: Bu hareketi kullandığınızda, sağa hızlıca kaydırma esnasında ekran okuyucunun tepkimelerinde bir yavaşlama hissedebilirsiniz. Uygulama sağa kaydırma hareketinden sonra bir çok bölümlü hareketin uygulanmasını bekleyeceğinden, uygulamanın tepkilerinde yavaşlamaya neden olacaktır. Bu nedenle bu hareketi kullanacaksanız bunları göz önünde bulundurmanızı öneririz.

3.5.13.6.    Sola Sonra Sağa Kaydır, ayar grubu

Sola sonra sağa kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Sola sonra sağa kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Sola sonra sağa kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareketi uygulamak için, tek parmakla önce sola kaydırın, parmağı kaldırmadan sağa kaydırın ve parmağı kaldırın. Sonrasında hızlıca aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırın.
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 

 • Sola Çift Kaydır: Tek parmakla önce sola kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sağa kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 • Sağa Çift Kaydır: Tek parmakla önce sola kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sağa kaydırılır. Parmak kaldırılır ve  hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Tek parmakla önce sola kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sağa kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Tek parmakla önce sola kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sağa kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

 

3.5.13.7.    Sağa Sonra Sola Kaydır, ayar grubu

 

Sağa sonra sola kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Sağa sonra sola kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Sağa sonra sola kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 

Bu hareketi uygulamak için, tek parmakla önce sağa kaydırın, parmağı kaldırmadan sola kaydırın ve parmağı kaldırın. Sonrasında hızlıca aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırın.
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 • Sola Çift Kaydır: Tek parmakla önce sağa kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sola kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 • Sağa Çift Kaydır: Tek parmakla önce sağa kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sola kaydırılır. Parmak kaldırılır ve  hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Tek parmakla önce sağa kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sola kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Tek parmakla önce sağa kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sola kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

3.5.13.8.    Yukarı Sonra Aşağı Kaydır, ayar grubu

Yukarı sonra aşağı kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Yukarı sonra aşağı kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Yukarı sonra aşağı kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareketi uygulamak için, tek parmakla önce yukarı kaydırın, parmağı kaldırmadan aşağı kaydırın ve parmağı kaldırın. Sonrasında hızlıca aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırın.
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 • Sola Çift Kaydır: Tek parmakla önce yukarı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan aşağı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 • Sağa Çift Kaydır: Tek parmakla önce yukarı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan aşağı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve  hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Tek parmakla önce yukarı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan aşağı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Tek parmakla önce yukarı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan aşağı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

3.5.13.9.    Aşağı Sonra Yukarı Kaydır, ayar grubu

Aşağı sonra yukarı kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Aşağı sonra yukarı kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Aşağı sonra yukarı kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareketi uygulamak için, tek parmakla önce aşağı kaydırın, parmağı kaldırmadan yukarı kaydırın ve parmağı kaldırın. Sonrasında hızlıca aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırın.
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 • Sola Çift Kaydır: Tek parmakla önce aşağı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan yukarı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Sağa Çift Kaydır: Tek parmakla önce aşağı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan yukarı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve  hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Tek parmakla önce aşağı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan yukarı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Tek parmakla önce aşağı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan yukarı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

3.5.13.10.    Sola Sonra Yukarı Kaydır, ayar grubu

Sola sonra yukarı kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Sola sonra yukarı kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Sola sonra yukarı kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareketi uygulamak için, tek parmakla önce sola kaydırın, parmağı kaldırmadan yukarı kaydırın ve parmağı kaldırın. Sonrasında hızlıca aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırın.
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 • Sola Çift Kaydır: Tek parmakla önce sola kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan yukarı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 • Sağa Çift Kaydır: Tek parmakla önce sola kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan yukarı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve  hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Tek parmakla önce sola kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan yukarı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Tek parmakla önce sola kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan yukarı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

3.5.13.11.    Sola Sonra Aşağı Kaydır, ayar grubu

Sola sonra aşağı kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Sola sonra aşağı kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Sola sonra aşağı kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareketi uygulamak için, tek parmakla önce sola kaydırın, parmağı kaldırmadan aşağı kaydırın ve parmağı kaldırın. Sonrasında hızlıca aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırın.
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 • Sola Çift Kaydır: Tek parmakla önce sola kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan aşağı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 • Sağa Çift Kaydır: Tek parmakla önce sola kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan aşağı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve  hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Tek parmakla önce sola kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan aşağı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Tek parmakla önce sola kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan aşağı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

3.5.13.12.    Sağa Sonra Yukarı Kaydır, ayar grubu

Sağa sonra yukarı kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Sağa sonra yukarı kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Sağa sonra yukarı kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareketi uygulamak için, tek parmakla önce sağa kaydırın, parmağı kaldırmadan yukarı kaydırın ve parmağı kaldırın. Sonrasında hızlıca aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırın.
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 • Sola Çift Kaydır: Tek parmakla önce sağa kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan yukarı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 • Sağa Çift Kaydır: Tek parmakla önce sağa kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan yukarı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve  hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Tek parmakla önce sağa kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan yukarı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Tek parmakla önce sağa kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan yukarı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

3.5.13.13.    Sağa Sonra Aşağı Kaydır, ayar grubu

Sağa sonra aşağı kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Sağa sonra aşağı kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Sağa sonra aşağı kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareketi uygulamak için, tek parmakla önce sağa kaydırın, parmağı kaldırmadan aşağı kaydırın ve parmağı kaldırın. Sonrasında hızlıca aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırın.
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 • Sola Çift Kaydır: Tek parmakla önce sağa kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan aşağı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 • Sağa Çift Kaydır: Tek parmakla önce sağa kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan aşağı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve  hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Tek parmakla önce sağa kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan aşağı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Tek parmakla önce sağa kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan aşağı kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

3.5.13.14.    Yukarı Sonra Sola Kaydır, ayar grubu

Yukarı sonra sola kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Yukarı sonra sola kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Yukarı sonra sola kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareketi uygulamak için, tek parmakla önce yukarı kaydırın, parmağı kaldırmadan sola kaydırın ve parmağı kaldırın. Sonrasında hızlıca aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırın.
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 • Sola Çift Kaydır: Tek parmakla önce yukarı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sola kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 • Sağa Çift Kaydır: Tek parmakla önce yukarı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sola kaydırılır. Parmak kaldırılır ve  hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Tek parmakla önce yukarı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sola kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Tek parmakla önce yukarı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sola kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

3.5.13.15.    Yukarı Sonra Sağa Kaydır, ayar grubu

Yukarı sonra sağa kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Yukarı sonra sağa kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Yukarı sonra sağa kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareketi uygulamak için, tek parmakla önce yukarı kaydırın, parmağı kaldırmadan sağa kaydırın ve parmağı kaldırın. Sonrasında hızlıca aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırın.
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 • Sola Çift Kaydır: Tek parmakla önce yukarı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sağa kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 • Sağa Çift Kaydır: Tek parmakla önce yukarı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sağa kaydırılır. Parmak kaldırılır ve  hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Tek parmakla önce yukarı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sağa kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Tek parmakla önce yukarı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sağa kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

3.5.13.16.    Aşağı Sonra Sola Kaydır, ayar grubu,

Aşağı sonra sola kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Aşağı sonra sola kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Aşağı sonra sola kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareketi uygulamak için, tek parmakla önce aşağı kaydırın, parmağı kaldırmadan sola kaydırın ve parmağı kaldırın. Sonrasında hızlıca aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırın.
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 • Sola Çift Kaydır: Tek parmakla önce aşağı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sola kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 • Sağa Çift Kaydır: Tek parmakla önce aşağı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sola kaydırılır. Parmak kaldırılır ve  hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Tek parmakla önce aşağı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sola kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Tek parmakla önce yukarı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sola kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.

3.5.13.17.    Aşağı Sonra Sağa Kaydır, ayar grubu

Aşağı sonra sağa kaydır ayar grubu altında, hareketin etkinleştirilmesi için bir seçim kutusu ve kullanılabilecek alternatif hareketler bulunmaktadır. Aşağı sonra sağa kaydır hareketini kullanmak istiyorsanız, “Aşağı sonra sağa kaydır hareketini kullan” seçim kutusunu işaretleyin. 
Bu hareketi uygulamak için, tek parmakla önce aşağı kaydırın, parmağı kaldırmadan sağa kaydırın ve parmağı kaldırın. Sonrasında hızlıca aşağı, yukarı veya sağa doğru kaydırın.
Bu hareket grubu altında şu hareketler mevcuttur:

 • Sola Çift Kaydır: Tek parmakla önce aşağı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sağa kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca sola kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın..
 • Sağa Çift Kaydır: Tek parmakla önce aşağı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sağa kaydırılır. Parmak kaldırılır ve  hızlıca sağa kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
 • Yukarı Çift Kaydır: Tek parmakla önce aşağı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sağa kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca yukarı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.    
 • Aşağı Çift Kaydır: Tek parmakla önce aşağı kaydırılır sonra parmak kaldırılmadan sağa kaydırılır. Parmak kaldırılır ve hızlıca aşağı kaydırılır. Harekete yeni bir işlev veya uygulama atamak için çift tıklayın, açılan ekrandan uygulama, araçlar, özel sesli komut gibi seçeneklerden birini veya listeden bir işlevi seçerek çift tıklayın.
Görüntüleme: 37

Yazar Hakkında

Ömer Yeşiltaş

2019'da Android dünyasına geçiş yaparak bugün birçok görme engelli tarafından beğeniyle kullanılan Jieshuo ekran okuyucu ve Advanced Braille Keyboard klavye uygulamalarını Türkçe'ye çevirmiştir.

Kategori: Kılavuzlar

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir