Ana içeriğe atla →

JİESHUO EKRAN OKUYUCU KILAVUZU BÖLÜM 3 DEVAMI: KLAVYE KISAYOL AYARLARI

Son Güncelleme 15 Ağustos 2022

3.5.11.    Klavye kısayol ayarları

Bu ayar grubu, Jieshuo ekran okuyucu kullanılırken telefonu harici klavye ile kontrol etmek ve kullanmak için geçerli seçenekleri içermektedir. 

3.5.11.1. Kısayol paketi

Kısayol paketi, mevcut klavye kısayol ayarlarını içeren kısayol paketlerini seçebileceğimiz bir menüdür. Başka bir kısayol paketi eklememiş veya oluşturmamışsak, burada yalnızca varsayılan kısayol paketi bulunur.

3.5.11.2. (Paket adı) klavye kısayol paketi ayarları

Bu menü, seçili kısayol paketi ayarlarını düzenleyebileceğimiz, eklemeler ve değişiklikler yapabileceğimiz bir menüdür. Varsayılan kısayol paketi ayarları seçili iken düzenleme yapılamamaktadır. Düzenleme yapabilmek için bir harici klavye kısayol paketi eklemek gerekmektedir. 
Eklenmiş mevcut bir kısayol paketi varsa, “Kısayol Paketi” öğesinden paketimizi seçtiğimizde bu seçenek paketimizin adıyla adlandırılacaktır. Örneğin paketimizin ismi “Ömer” ise, “Ömer klavye kısayol paketi” şeklinde olacaktır.
Bu seçeneği tıkladığımızda, klavye kısayol paketimizi düzenleyebileceğimiz bir ekran açılacaktır.
Not: Bu seçenek altında anlatılacak olan ayarları, telefonunuza veya tabletinize bir harici klavye bağladıktan sonra uygulamayı deneyin. Çünkü klavye kısayolları eklememiz gerektiğinde klavyeden kısayol tuşlarına basmamız istenecektir.
Bu pencerede:

 • Ekle: Yeni klavye kısayol tuşu eklememizi sağlayan seçenek.
 • Paylaş: Klavye kısayol paketimizi Jieshuo sunucularıyla paylaşmamızı sağlayan seçenek.
 • Daha fazla seçenek: İşlev ekle, otomatik tıklama ekle gibi ek seçenekleri içeren seçenekler menüsü.
 • Çıkış: Bir önceki menüye dönebileceğimiz buton.

Yeni bir kısayol tuşu eklemek için:

 • Ekle öğesini tıklayın.
 • Açılan ekranda ayarlamak istediğiniz tuş kombinasyonuna basın (Örneğin Ctrl+ boşluk, shift+enter)
 • Bastığınız tuş kombinasyonu kullanılabilir bir kombinasyon ise, Jieshuo tarafından seslendirilecektir.
 • Varsayılan, komut yok, Pluginler, Özel sesli komutlar, Araçlar, uygulama veya işlev seçeneklerinden birine ilerleyin ve seçin.
 • Araçlar veya Pluginleri seçerseniz, cihazınızda Jieshuo için oluşturulmuş araç veya eklenti olmalıdır.
 • Uygulamayı seçtiğinizde, cihazınızdaki uygulamaların bir listesi açılır.
 • İstediğiniz uygulamayı bulun ve tıklayın.
 • Komut yok seçilirse, söz konusu tuş herhangibir işlev görmeyecektir.
 • İşlev seçerseniz, Jieshuo işlev listesi açılır. İşlev listesinden bir işlevi seçin ve tıklayın.

Örneğin CTRL+j tuş kombinasyonunu Jieshuo ayarlarına atamak istiyorsunuz. 

 • Ekle öğesini tıklayın.
 • Klavyenizde CTRL+J tuşlarına birlikte basın.
 • Aşağı inerek işlevi tıklayın.
 • Açılan ekranda Jieshuo ayarlarını tıklayın.

Klavye paketi kaydedildiğinde, CTRL+J tuşlarına bastığınızda Jieshuo ayarları açılacaktır.
Bu şekilde tüm tuş kısayollarınızı atadıktan sonra çıkış tuşuna basın veya yalnızca cihazınızın geri tuşunu kullanarak geri gidin.
Klavyenizin adı ve klavye kısayol paketini tıkladığınızda, eklemiş olduğunuz tüm tuş kısayollarıni görebilirsiniz. Bir tuş kısayolunu tıklarsanız, ilgili tuş kısayolunu düzenleme penceresi açılır. Buradan kısayola atanmış işlev, uygulama veya eklentiyi değiştirebilirsiniz. 
Not: Harfler veya rakamlar ( CTRL, Shift, Alt) gibi niteleme tuşları olmaksızın tek başlarına kısayol tuşu olarak ayarlanamamaktadır.

 

3.5.11.3.    Kısayol paketi açıklaması

Bu kısımda, mevcut klavye kısayol paketi kısayollarını ve atanmış oldukları işlevleri görüntülemek mümkündür. Bir tuşun işlevini veya tuş kombinasyonlarının hangi görevi gerçekleştirdiğini öğrenmek istiyorsanız, buraya başvurabilirsiniz.

 

3.5.11.4. Klavye kısayol paketi Ayarları

Bu bölümde, klavye kısayol paketleri oluşturabilir, düzenleyebilir ve işlevler ekleyebiliriz. Bu kısımda klavye paketi oluşturma ve uygulamaya özgü kısayollar oluşturmanın yanı sıra, daha önce oluşturduğumuz klavye kısayol paketlerimizin bir listesi de bulunur. 

3.5.11.4.1. kısayol oluştur 

Bir klavye kısayol paketi oluşturmak için kullanılır. Kısayol oluştur tıklandıktan sonra pakete bir isim vermemiz istenir. İstediğiniz ismi yazdıktan sonra “tamam” düğmesini tıklayın. Tamam düğmesi tıklandıktan sonra klavyemize kısayol tuşları ve işlevler ekleyebileceğimiz bir ekran açılır. Daha fazla bilgi için:

(3.5.11.2. (Paket adı) klavye kısayol paketi ayarları) adlı konu başlığına bakın.

 

3.5.11.4.2. Uygulamaya özgü kısayol hareket paketi oluştur

Uygulamaya özgü kısayol oluştur, uygulamalara özgü klavye kısayol paketleri ve tuş kombinasyonları oluşturabileceğimiz bir menüdür. 

 • Uygulamaya Özgü kısayol oluştur öğesini tıklayın.
 • Listeden kısayolu eklemek istediğiniz bir uygulama seçin.

Uygulamayı seçtiğinizde yeni bir klavye paketine kısayol tuşları ekleyebileceğimiz ekran ile aynı olan bir ekran açılır.
Tek farkı, paket adı yerinde seçtiğimiz uygulamanın görünmesidir. Bu ekranda 
Ekle, Paylaş ve diğer seçenekler öğeleri bulunmakta olup, yeni bir klavye paketi oluşturmakla aynı işlemleri içermektedir. Kısayol ekleme ve kısayolları düzenleme işlemlerini yukarıda anlatmış olduğumuz klavye paketi oluşturma ve tuş kısayolları konusundan inceleyebilir, buradaki işlemleri de orada açıklananları takip ederek uygulayabilirsiniz.
Burada yapacağınız işlemlerin ve ekleyeceğiniz tuş kısayollarının, yalnızca seçtiğiniz uygulama için geçerli olduğunu, yalnızca seçili uygulamada çalışacağını ve başka ekranlarda işlev görmeyeceklerini unutmayın.
Örneğin Youtube uygulamasında ctrl+yukarı yön tuşu ile videoları ileri sarmayı, yani kaydırıcıyı değiştirmek istiyorsunuz. Bunun için öncelikle cihazınıza bir harici klavye bağlı olmalıdır. Klavyenizi bağladıktan sonra:

 • Klavye kısayol paketini tıklayın.
 • Uygulamaya özgü kısayol oluştur öğesini tıklayın.
 • Listeden Youtube uygulamasını tıklayın.
 • Açılan ekranda Ekle öğesini tıklayın.
 • Ayarlanacak tuşlara, yani CTRL+Yukarı ok tuşlarına birlikte basın.
 • Tuş adlarının Jieshuo tarafından seslendirilmesini duyduktan sonra, İşlevi tıklayın.
 • Kaydırıcı değerini artır işlevini bulun ve tıklayın. 

Böylece CTRL+Yukarı ok tuşlarını, yalnızca Youtube uygulamasında çalışacak şekilde, kaydırıcı değerini artırma işlevine atamış oluyorsunuz. 
Bir kısayolu silmek isterseniz, kısayol adını tıkladıktan sonra sil düğmesini tıklayın. İlgili kısayol silinerek bir önceki ekrana döndürülürsünüz.

 

3.5.11.4.3. Klavye paketleri için ek işlemler

Yukarıda, klavye kısayol paketi seçeneği altında daha önce oluşturmuş olduğumuz klavye kısayol paketlerimizi görüntüleyebileceğimizi, düzenleyebileceğimizi veya silebileceğimizi belirtmiştik. Bir klavye paketini çift tıkladığınızda, paketi düzenleyebileceğimiz, yeni kısayol tuşları ekleyebileceğiniz veya işlevler oluşturabileceğiniz bir ekran açılır. Bu ekran, yeni bir paket oluşturduktan sonra kısayol tuşları eklediğimiz ekranla aynı olup, önceki başlıklarda açıklanan kısayol paketi oluşturma ve kısayol tuşları ekleme konularında ayrıntılı olarak anlatılmıştır.
Bir klavye kısayol paketine uzun basarak aşağıdaki işlevleri gerçekleştirebilirsiniz:

 • Sil: paketi siler. Çift tıklayın ve tamam düğmesini tıklayın.
 • Adlandır: Pakete yeni ad verir. Çift tıkladıktan sonra yeni paket adını yazın ve tamam düğmesini tıklayın.
 • Paylaş: paketi diğer kullanıcıların indirmeleri için Jieshuo sunucularına gönderir. Paylaş öğesini çift tıklayın, paket için bir isim yazın ve tamam düğmesini tıklayın.
 • Gönder: paketi bir arkadaşınıza veya başka bir cihaza cihazınızdaki mevcut paylaşma seçenekleri vasıtasıyla gönderir. Gönder öğesini çift tıklayın, bir paylaşma yöntemi seçin ve çift tıklayıp gönderme işlemini tamamlayın.

 

3.5.11.5.    Uygulamaya özgü kısayol ayarları

 

Bu bölümden, oluşturmuş olduğumuz uygulamaya özgü kısayol paketlerini etkinleştirip devre dışı bırakabiliriz. Tıkladığınızda, tüm uygulamaya özgü kısayol paketlerinin bir listesi karşınıza çıkacaktır. İstediğiniz paketi seçtikten sonra tamam düğmesini tıklayın. 

Not: Oluşturmuş olduğunuz uygulamaya özgü klavye kısayol paketlerinin kullanılabilmesi için, buradan etkinleştirilmeleri gerekmektedir. Etkinleştirilmemiş paketler devre dışı olacaklarından, o paket ile belirlediğiniz kısayol tuşları kullanılamayacaktır.

 

Görüntüleme: 30

Yazar Hakkında

Ömer Yeşiltaş

2019'da Android dünyasına geçiş yaparak bugün birçok görme engelli tarafından beğeniyle kullanılan Jieshuo ekran okuyucu ve Advanced Braille Keyboard klavye uygulamalarını Türkçe'ye çevirmiştir.

Kategori: Kılavuzlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir