Ana içeriğe atla →

JİESHUO EKRAN OKUYUCU KILAVUZU BÖLÜM 3 DEVAMI: PARMAK İZİ ÜZERİNDE UYGULANABİLECEK HAREKETLER ve DİĞER HAREKET AYARLARI

Son Güncelleme 15 Ağustos 2022

3.5.14.    Parmak İzi Okuyucu Hareketleri, ayar grubu

Parmak izi okuyucuları, artık telefonların olmazsa olmaz donanımları halini almış bulunuyor. Bu bağlamda, ekran okuyucular da, bu donanım üzerinde yapılabilecek bazı hareketleri ve işlevleri kullanıcılara sunmaya çalışıyorlar. İlk parmak izi sensörleri, cihazların arka kısmında bulunmaktaydı ve bir donanım ve ilgili yazılım vasıtasıyla parmak izi algılanabiliyordu. Üreticilerin bu konudaki çalışmaları sonucu, ekrana veya yan tarafta bulunan güç tuşuna yerleştirilen parmak izi okuyucuları popülerlik kazandı. Ekrandan parmak izi okuyucuların hız konusunda bekleneni verememesi sonucu, güç tuşu üzerinden parmak izi okutma işlevi tercih edilmeye başlandı. Bu bölümde anlatılacak ayarlar, daha çok cihazın arkasında parmak izi sensörü bulunan telefonlar için geçerlidir. Ekran altı parmak izi sensörü ve güç üzerindeki parmak izi sensörü ekran okuyucuların parmak izi okuyucu üzerinde uygulanmak üzere geliştirmiş oldukları hareket ve işlevleri desteklememektedir. Hatta arka kısımdaki parmak izi sensörü de her cihazda bu amaçla kullanılamamaktadır. Belki bazı eski modellerde bu tür bir kullanım mümkün olabilir. O nedenle, parmak izi üzerinde uygulanabilecek hareket ve işlevler  günümüzde geçerliliğini yitirmiş bulunmaktadır. Bununla beraber, Jieshuo ekran okuyucu ayarlarının bir parçası olması dolayısıyla, bu işlev ve ilgili ayarlarından kısaca söz etmek gerekmektedir. 
Parmak izi okuyucu hareketleri ayar grubu, aşağıdaki seçenekleri içermektedir:

3.5.14.1.    Parmak İzi Hareketlerini kullan, seçim kutusu: 

Adından da anlaşılacağı üzere, parmak izi sensörü üzerinde bir takım hareketleri gerçekleştirebileceğimiz parmak izi hareketlerini etkinleştirip devre dışı bırakabileceğimiz seçim kutusudur. Bunu işaretlemek, parmak izi hareketlerini etkinleştirmektedir.

3.5.14.2.    Sola Çift Kaydır, ayar grubu

Parmak izi sensörü üzerinde sola çift kaydırarak yapılabilecek hareketi temsil etmektedir. Harekete bir eylem, uygulama, eklenti veya işlev eklemek için çift tıklayın. İlgili eylem, uygulama, eklenti veya işlevi bularak çift tıklayın.

 

3.5.14.3.    Sağa Çift Kaydır, ayar grubu

Parmak izi sensörü üzerinde sağa çift kaydırarak yapılabilecek hareketi temsil etmektedir. Harekete bir eylem, uygulama, eklenti veya işlev eklemek için çift tıklayın. İlgili eylem, uygulama, eklenti veya işlevi bularak çift tıklayın.

3.5.14.4.    Yukarı Çift Kaydır, ayar grubu

Parmak izi sensörü üzerinde yukarı çift kaydırarak yapılabilecek hareketi temsil etmektedir. Harekete bir eylem, uygulama, eklenti veya işlev eklemek için çift tıklayın. İlgili eylem, uygulama, eklenti veya işlevi bularak çift tıklayın.

3.5.14.5.    Aşağı Çift Kaydır, ayar grubu

Parmak izi sensörü üzerinde aşağı çift kaydırarak yapılabilecek hareketi temsil etmektedir. Harekete bir eylem, uygulama, eklenti veya işlev eklemek için çift tıklayın. İlgili eylem, uygulama, eklenti veya işlevi bularak çift tıklayın.

3.5.15.    Diğer Ayarlar, ayar grubu

Hareket ayarları içerisindeki son ayar grubumuz olan “Diğer”, aşağıdaki seçenekleri içermektedir.

3.5.15.1.    Salla, ayar grubu

Ekran üzerinde, parmak izi sensöründe ve klavye ile uygulanabilecek hareket ve kısayollarla birlikte, telefonu sallayarak da belirli işlevlerin gerçekleştirilmesini sağlayabilmekteyiz. Bu seçeneği tıkladıktan sonra, bir eylem, eklenti, uygulama veya işlev seçerek çift tıklayın. Telefonu salladığınızda seçmiş olduğunuz özellik çalıştırılacaktır.

3.5.15.2.    Sallama Hassasiyeti, değerler içeren ayar grubu

Bu bölümde, telefonun sallanma şiddetini ayarlayabileceğimiz değerleri belirleyebiliriz. Hareket sensörü sayesinde, cihaz sallama şiddetini algılayabilmektedir. 1 ile 100 arasındaki rakamlardan oluşan değerler arasından birini seçin ve çift tıklayın. Değer arttıkça, sallama hassasiyeti yükselmektedir. Yani değeri 100 yaptığınızda telefonun azıcık bile sallanması ilgili işlevin çalıştırılmasıyla sonuçlanabilir. Bu nedenle yüksek hassasiyet tercih etmemenizi öneririz. Değer düştükçe sallama hassasiyeti de düşer, yani değeri ne kadar düşük belirlerseniz cihazı o kadar hızlı sallamanız gerekir. Bu seçeneğin varsayılan değeri 20 olarak belirlenmiştir.

3.5.15.3.    Sallayarak Yanıtla, seçim kutusu

Sallayarak yanıtla, aslında açıklamaya ihtiyaç duymayan bir işlevdir. Bu seçim kutusunu işaretlediğinizde, arama geldiğinde cihazı sallayarak yanıtlayabilirsiniz.

3.5.15.4.    Sözcük Tarama Modunda Özel Hareketleri devre Dışı Bırak, seçim kutusu

Bu seçenek, Jieshuo ekran okuyucunun ilk sürümlerinde sözcük tarama modu olarak bilinen ve metinleri sözcük sözcük, harf harf ve satır satır dolaşmaya izin veren sözcük tarama modu etkinleştirildiğinde özel hareketlerin kullanılıp kullanılmayacağını belirler. Sonraki sürümlerde öğe türlerine dolaşım işlevinin kullanılmaya başlanmasıyla, söz konusu sözcük tarama modu işlevini yitirmiştir. Yine de sözcük tarama modu ekran okuyucunun bir özelliği olarak varlığını devam ettirmektedir. Bu modu kullanıyorsanız ve özel parmak hareketlerini kullanmak istemiyorsanız, bu seçim kutusunu işaretleyin. 

3.5.15.5.    Düğüm Tarama Modunu Etkinleştir, seçim kutusu

Düğüm arabirimi, tüm Belge Nesne Modeli için birincil veri türüdür. Düğüm, tüm belge ağacında tek bir XML öğesini temsil etmek için kullanılır.

Bir düğüm, bir öznitelik düğümü, bir metin düğümü veya başka bir element türü olan bir düğüm herhangi bir tür olabilir. Düğüm ismi, düğüm değeri ve öznitelikler, belirli türetilmiş arabirime inmeden düğüm bilgisine ulaşmak için bir mekanizma olarak dahil edilir.
Düğüm modu, yukarıda söz edilen düğümler arasında ve onların alt düğümleri ve diğer nesneleri arasında gezinmeyi ve bu düğümlerin isim ve değerlerini ekran okuyucu ile öğrenmeyi sağlayan bir özelliktir. Aslında temel kullanıcının işini yarayacak bir özellik değildir. Bununla beraber, geliştiriciler bu mod vasıtasıyla düğümler hakkında bilgi alarak uygulamalarını geliştirebilirler. Düğüm modunu etkinleştir seçim kutusu işaretlendiğinde, ekrandaki arka plan öğeleri de seslendirilir. Ekranın kullanımı normal ekranda dolaşım tarzının dışına çıkar. Bu nedenle sağa/sola kaydırma hareketleri ilgili ekran öğesi yerine ekranda belirli bir düğümü aramak için atanmıştır. Bu tür konularla pek ilginiz yoksa, bu seçim kutusuna hiç dokunmamanızı öneririz.

3.5.15.6.    Çok Parmaklı Hareketleri Etkinleştir, seçim kutusu

Android işletim sistemi, normalde çok parmaklı hareketleri ilk sürümlerden itibaren desteklemektedir. Ancak Ekran okuyucuları etkinleştirildiğinde bu hareketlerin kullanımı mümkün olmamaktaydı. Android 11 sürümü ile, çok parmaklı hareketlerin kullanımı da mümkün hale gelmiştir. Çok parmaklı hareketler sayesinde, 2-3-4 parmakla tek/çift/3 tıklama, 2/3/4 parmakla sağa/sola/yukarı/aşağı kaydırma gibi hareket modelleri ekran okuyucularla kullanılabilmektedir. Android 11 ile bu hareketlerin bazıları sorun teşkil etse de, Android 12 ile bu sorunlar giderilmiştir. Jieshuo ekran okuyucu ile çok parmaklı hareketleri kullanmak istiyorsanız, bu seçim kutusunu işaretleyin.

3.5.15.7.    Hareketleri Etkinleştir, seçim kutusu

Hareketleri etkinleştir seçim kutusu, Jieshuo ekran okuyucu kullanırken ekranda parmak hareketleri ile kaydırma, tıklama gibi işlemleri yapıp yapamayacağımızı belirler. Bu seçim kutusunun işareti kaldırıldığında, sağa/sola/yukarı/aşağı kaydırma ve çift tıklama gibi tüm standart hareketler devre dışı bırakılır ve ekranda dolaşmanız imkansız hale gelir. Seçim kutusunun işaretini yanlışlıkla kaldırdıysanız, Jieshuo ekran okuyucuyu kapatıp tekrar açtığınızda hareketler tekrar kullanılabilir hale geliyor ancak bu seçim kutusunun işaretini tekrar elle koymanız gerekiyor. Bunun uygulamadaki bir hata olduğunu zannediyoruz. Advanced Braille Keyboard ile Braille kullanıyorsanız, bu seçim kutusu ile oynandığında sorunlar oluşabiliyor. Hareketler devre dışı bırakıldığında, dokunarak tarama işlevi de devre dışı kalır ve ekranda tek tıklama ile işlem yapılabilir. Cihazınızı sağllıklı bir şekilde kullanabilmek için bu seçim kutusu ile oynamamanızı öneririz.

3.5.15.8.    Ekran Okuyucuyu Yalnızca Bildirim Çubuğundan Etkinleştir, seçim kutusu

Bu seçim kutusu, ekran okuyucunun bildirim çubuğundan etkinleştirilmesine olanak sağlaması gerekmektedir. Fakat bu özellik beklendiği üzere çalışmamaktadır.
 

Görüntüleme: 28

Yazar Hakkında

Ömer Yeşiltaş

2019'da Android dünyasına geçiş yaparak bugün birçok görme engelli tarafından beğeniyle kullanılan Jieshuo ekran okuyucu ve Advanced Braille Keyboard klavye uygulamalarını Türkçe'ye çevirmiştir.

Kategori: Kılavuzlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir