Ana içeriğe atla →

JİESHUO EKRAN OKUYUCUDA KARAKTER KARAKTER DOLAŞIM MODU

Son Güncelleme 25 Temmuz 2023

Bu yazı, Ömer Yeşiltaş tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

 

Jieshuo ekran okuyucusu metin üzerinde dolaşmak ve seçmek için çeşitli yöntemler sunar. “Karakter karakter gezinme” modu bunlardan biridir. Bu mod kullanıcının ekran üzerindeki içeriği karakterler, kelimeler, satırlar veya paragraflar şeklinde kolayca gezinmesine, metni seçmesine ve kopyalamasına olanak tanır.

“Karakter Karakter Gezinme” modunun Kullanımı

Karakter karakter gezinme modunu açmak için varsayılan hareket sol ve sonra aşağı kaydırmadır. Bu hareketi değiştirmeniz mümkün olduğu gibi bu mod, Jieshuo ana menüsünde de bulunmaktadır. Gezinmek istediğiniz metne odaklandıktan sonra, örneğin bir mesaj veya ana ekran öğesinin adı gibi, Karakter karakter gezinme modunu başlatmanız gerekir. Bu mod etkinleştirildiğinde metin üzerinde gezinmek, bir bölümünü seçmek, seçimi kopyalamak veya eklemek veya tüm metni kopyalamak için hareketleri kullanmanız gerekmektedir.

Karakter karakter gezinme modundaki hareketlerin listesi (hepsi 1 parmakla gerçekleştirilir)

 • Aşağı kaydır: Sonraki karakter;
 • Yukarı kaydır: Önceki karakter;
 • Sağa kaydır: Sonraki satır;
 • Sola kaydır: Önceki satır;
 • Önce sağa sonra sola kaydır: Sonraki kelime;
 • Önce sola sonra sağa kaydır: Önceki kelime;
 • Önce sağa sonra aşağı kaydır: Sonraki paragraf;
 • Önce sola sonra yukarı kaydır: Önceki paragraf;
 • Önce yukarı sonra aşağı kaydır: Metnin başına git;
 • Önce aşağı sonra yukarı kaydır: Metnin sonuna git;
 • Önce sola sonra aşağı kaydır: Karakter karakter gezinme modundan çıkış;
 • Önce yukarı sonra sağa kaydır: Seçim moduna giriş/çıkış yap.

Seçim modu

Seçim modunda, karakter karakter gezinme modunda metni gezinmek için kullandığınız hareketlerin aynısını seçim modunda metni seçmek için de kullanırsınız. Örneğin, karakter karakter seçmek isterseniz aşağı ve yukarı kaydırma yaparsınız. Seçim, imlecin konumlandığı yerden başlar, bu yüzden seçim modunu başlatmadan önce imlecin nerede konumlandırıldığına dikkat edin. Yapacağınız ilk hareketin yönü, seçimin yönünü de belirler; örneğin bir karakter seçtiyseniz, önceki karakter hareketi ile bu seçimi kaldırabilirsiniz. Seçimi başlattığınızda veya kaldırdığınızda, metnin durumu hakkında herhangi bir bilgilendirme mesajı duymazsınız.             Seçilen metnin tamamını öğrenmek için 1 parmakla ekrana bir kez dokunmanız gerekir. İmleç konumundan metnin sonuna kadar olan her şeyi seçmek için “önce aşağı sonra yukarı kaydır” hareketini kullanırsınız. İmleç konumundan metnin başına kadar olan her şeyi seçmek için “önce yukarı sonra aşağı kaydır” hareketini kullanırsınız.

Seçim Modunda Farklı Olan Hareketlerin Listesi

 • 1 parmakla ekrana dokun: Seçilen metni oku;
 • Önce aşağı sonra sağa kaydır: Seçilen metni kopyala;
 • Önce yukarı sonra sola kaydır: Seçilen metni daha önce kopyalanan metnin sonuna ekle;

◦ Önce sağa sonra yukarı kaydır: Sadece seçilen metni değil, tüm metni kopyala.

Notlar

 1. Erişim modunu açmak için varsayılan hareketi kullanıyorsanız, “düzenleme modu” olarak da adlandırılan bu mod sayesinde aynı hareketler, düzenleme kutularındaki metinler üzerinde gezinmek için de aynı şekilde kullanılabilir. Bununla birlikte, şu anda, düzenleme kutularında metni güvenilir bir şekilde seçme olanağını etkileyen beklendiği gibi çalışmayan bir hata bulunmaktadır.
 2. Şu anda, bir düzenleme kutusundaki seçilen metni silme veya kesme şeklinde bir yol yoktur. Yalnızca kopyalamak mümkündür.
 3. Satır gezinmesi esnasında, bir virgül veya nokta gibi bir noktalama işareti ile karşılaşıldığında, ki burası satırın sonu olmasa bile kesintiye uğrama sorunları mevcuttur.

 

Sesli Anlatım

Karakter karakter dolaşım modu anlatımını Blind Android Users Youtube kanalında izlemek için tıklayın (İngilizce içerik).

Görüntüleme: 13

Yazar Hakkında

Kareen Kiwan

Kareen Kiwan 2013'ten beri Android kullanıyor. Teknolojiyi takip etmeyi ve yeni şeyleri test etmeyi seviyor.
Android ile ilk günlerinden beri Kareen, görme engelli insanlar arasında Android kullanılabilirliği hakkında önyargıların yanlış olduğunu her yerde söylüyor.

Kategori: Kılavuzlar Makaleler

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir