Ana içeriğe atla →

JİESHUO EKRAN OKUYUCU KILAVUZU BÖLÜM 3 DEVAMI: SES TUŞU AYARLARI

Son Güncelleme 15 Ağustos 2022

3.5.10.    Ses tuşu kısayolları, ayar grubu

Ses tuşu kısayolları, , cihazımızdaki ses açma ve kısma tuşlarının bazı fonksiyonlarını ve bu tuşları belirli fonksiyonlar için kısayol olarak ayarlayabileceğimiz bir ayar grubudur. 

3.5.10.1. Ses tuşlarını kısayol tuşu olarak kullan, seçim kutusu

Bu seçim kutusu, adından da belli olduğu üzere, ses tuşlarının kısayol tuşu olarak işlev görmessi için işaretlememiz gereken bir seçenektir. Bu işaretlemeyi yaptıktan sonra, bir kısmı Premium lisans gerektiren, ses tuşları kısayollarını kullanabiliriz. 

3.5.10.2. Sistem ses ayar panelini göster, seçim kutusu

Bilindiği üzere, Android işletim sisteminde farklı ses türleri için ayrı ayrı ses seviyesi ayarı yapılabilmektedir. Kullanıcı ses tuşlarından birine bastığında, ekranın sağ tarafında bu ses düzeylerini değiştirebileceğimiz kaydırma çubukları görüntülenmektedir. Ancak ekran okuyucular bu ses seviyesi çubuklarını gizleme özelliğine sahiptirler. Bu seçim kutusu, işaretlendiğinde ses tuşlarından birine her basıldığında ekranda ses ayarlama paneli görüntülenir. Tek parmakla ekranın sağ üst kısmına doğru dokunulduğunda bu panele ulaşılabilir ve buradan ilgili ses için düzey değiştirilebilir. Bu ses panelinin görüntülenmesini istemiyorsanız, ses tuşlarına bastığınızda cihazın aktif kullanımda olan sesi otomatik olarak algılayıp ilgili ses düzeyini değiştirmesi için bu seçim kutusunun işaretini kaldırın. Erişilebilirlik ses düzeyini kullanıyorsanız, ekrana tek parmağınızla dokunmaya devam ederken ses tuşlarını kullanın. Müzik/medya sesini değiştirmek istiyorsanız, yalnızca ses tuşlarını kullanın. 

3.5.10.3. İmleci hareket ettirmek için ses tuşlarını kullan, seçim kutusu

Bu seçim kutusu işaretlendiğinde, yazma alanlarında ses tuşlarını kullanarak metin içinde karakter karakter dolaşabiliriz. Ayrıca, parlaklık değeri ayarlama, ses seviyesi ve ileri/geri sarma gibi kaydırıcıların değerlerini de ses tuşlarını kullanarak değiştirebiliriz. 

3.5.10.4.    Klavye tuşlarını imleç tuşu olarak kullan, seçim kutusu

Harici klavye kullanırken klavyedeki yön tuşları ile imleci değiştirmek istiyorsanız, bu seçim kutusunu işaretleyin.

3.5.10.5.    Ekran okuyucuyu kulaklık tuşlarıyla kullan, seçim kutusu

Bu seçim kutusu işaretlendiğinde, ekrana dokunmadan ekrandaki öğeler arasında kulaklık tuşuna kısa basarak dolaşabiliriz. Uzun basıldığında da Google Asistan veya atanan ilgili sesli asistan uygulaması açılır. Ancak, dokunmatik Bluetooth kulaklıklarla bu özellik çalışmamaktadır. 

3.5.10.6.    Ses açma ve kısma tuşlarına birlikte bas

Bu seçenek, ses açma ve kısma tuşlarına aynı anda basarak bir işlevi gerçekleştirmeyi sağlar. Çift tıkladıktan sonra bir işlev seçin ve çift tıklayın. İlgili işlevi çağırmak için ses açma ve kısma tuşlarına aynı anda kısa basın.

3.5.10.7.    Ses açma tuşuna kısa bas

Ses açma tuşuna kısa basarak istediğimiz bir işlevi etkinleştirebilir veya kapatabiliriz. Bu özelliği kullanmak için Premium lisansa sahip olmamız gerekmektedir. Not: ses açma tuşuna kısa basma fonksiyonunu başka bir eyleme atadığımızda ses açma tuşuna kısa basarak sesi artırma işlevi devre dışı kalacaktır.

3.5.10.8.    Ses açma tuşuna uzun bas

Yine bir Premium işlev olan bu özellik sayesinde, ses açma tuşuna uzun basarak bir işlev gerçekleştirebiliyoruz. İşlev atamak için çift tıklayın, istediğiniz işlevi bulduktan sonra çift tıklayarak etkinleştirin. Artık seçili işlevi ses açma tuşuna uzun basarak gerçekleştirebileceksiniz.

3.5.10.9.    Kilit ekranında ses açma tuşunu basılı tut

Kilit ekranında ses açma tuşu basılı tutulduğunda varsayılan olarak zamanlayıcı açılmaktadır. Cihazımızın uyandırma tuşuna bastıktan sonra ekran kilidi açılmadan uzun basarak etkinleştireceğimiz bu özelliğin açacağı işlevi değiştirmek için “Kilit ekranında ses açma tuşunu basılı tut” öğesini çift tıklayın ve istediğiniz işlevi bularak çift tıklayın. 

3.5.10.10.    Ses kısma tuşuna kısa bas

Aynı ses açma tuşuna kısa basma seçeneğinde olduğu gibi, bu ayar sayesinde ses kısma tuşuna kısa basarak bir işlev gerçekleştirebiliriz. Bu özellik de bir Premium özellik olup, başka bir işleve atandığında tuşun varsayılan işlevi olan ses kısma fonksiyonu devre dışı kalacaktır.

3.5.10.11.    Ses kısma tuşuna uzun bas

Bu fonksiyon da yine ses açma tuşuna uzun basma seçeneği gibi, ses kısma tuşuna uzun basılarak gerçekleştirilen bir işlev eklemek için kullanılır. Bu özellik de Premium bir özelliktir. Ses kısma tuşuna uzun basarak gerçekleştirilecek bir işlevi eklemek ve kullanmak için bu seçeneği kullanın. Çift tıklayarak açtıktan sonra dilediğiniz işlevi seçin ve çift tıklayarak seçili hale getirin. Artık ses kısma tuşuna uzun basarak seçtiğiniz işlevi çalıştırabilirsiniz.

3.5.10.12.    Kilit ekranında ses kısma tuşunu basılı tut

Tıpkı kilit ekranında ses açma tuşunu basılı tutma özelliği gibi, bu kısayol tuşu da kilit ekranında ses kısma tuşunu basılı tutarak bir işlevi çalıştırmamızı sağlamaktadır. Değiştirmek için çift tıklayın, istediğiniz işlevi seçerek çift tıklayın.

3.5.10.13.    Ses tuşlarını çoklu tıklama ile kullan, seçim kutusu

Bu işlev sayesinde, ses tuşları çift veya 3 kez basılarak belirli işlevleri çalıştırabilmektedir. Premium bir özellik olan bu işlevleri kullanabilmek için bu seçim kutusunu işaretleyin.

3.5.10.14.    Ses açma tuşuna çift bas

Yukarıdaki seçim kutusunu işaretlediyseniz, ses açma tuşuna iki kez arka arkaya bastığınızda çalıştırmak istediğiniz işlevi buradan ayarlayabilirsiniz. Çift tıkladıktan sonra istediğiniz işlevi çift tıklayarak kısayola ekleyin.

3.5.10.15.    Ses açma tuşuna 3 kez bas

Ses açma tuşuna 3 kez arka arkaya hızlıca basarak bir işlev çalıştırmak istiyorsanız, bu öğeyi tıkladıktan sonra çalıştırmak istediğiniz işlevi çift tıklayın. 

3.5.10.16.    Ses kısma tuşuna çift bas

Yukarıdaki seçim kutusunu işaretlediyseniz, ses kısma tuşuna iki kez arka arkaya bastığınızda çalıştırmak istediğiniz işlevi buradan ayarlayabilirsiniz. Çift tıkladıktan sonra istediğiniz işlevi çift tıklayarak kısayola ekleyin.

3.5.10.17.    Ses kısma tuşuna 3 kez bas

Ses kısma tuşuna 3 kez arka arkaya hızlıca basarak bir işlev çalıştırmak istiyorsanız, bu öğeyi tıkladıktan sonra çalıştırmak istediğiniz işlevi çift tıklayın. 

3.5.10.18.    Uygulamaya özgü ses tuşu kısayolu

Bu bölümden, ses tuşlarına uygulamalara özgü işlevler atayabilirsiniz. Bu sayede, ilgili ses tuşu kısayolu, yalnızca belirlenmiş uygulamada belirlenen işlevi yerine getirecektir. Örneğin, Google Çeviri uygulamasında ses açma tuşuna uzun basarak çevrilmiş metni panoya kopyalamak istiyorsanız, bu işlevi atadığınızda söz konusu işlev yani ses açma tuşuna uzun bastığınızda kopyalama, yalnızca Çeviri uygulamasında çalışacak, diğer uygulamalarda varsayılan veya sistem genelinde standart olarak çalışması için belirlediğiniz işlevi yerine getirecektir.

 • Uygulamaya özgü ses tuşu kısayolu öğesini çift tıklayın
 • Oluştur seçeneğini seçin
 • Açılan uygulama listesinden bir uygulama seçin

Tekrar Uygulamaya özgü ses tuşu kısayolu menüsüne döndüğünüzde seçtiğiniz uygulama adının listeye eklenmiş olduğunu göreceksiniz.

 • Uygulamayı tıklayın
 • Açılan ekranda bir ses tuşu işlevi seçin, Örneğin (ses açma tuşuna uzun bas)
 • Açılan ekranda:
 • Varsayılan
 • Pluginler
 • Özel sesli komutlar
 • Araçlar
 • Uygulama ve
 • Diğer Jieshuo işlevlerinden birini (Listedeki ilk/son öğeye odaklan, çift tıkla, doğrudan tıkla, pano menüsü, ekranı karart, kopyala, yapıştır vb.) seçin.

Not: Bir uygulama içerisinde ses tuşu kısayolları ile araçları, eklentileri ve cihazınızdaki başka uygulamaları da açabileceğinizi unutmayın. Örneğin Telegram uygulamasında ses açma tuşuna uzun basarak WhatsApp uygulamasını açmak istiyorsanız “oluştur” seçeneğini tıkladıktan sonra önce Telegram’ı, sonra listeden tekrar Telegramı tıklayıp ses açma tuşuna uzun bas kısayolunu seçerek uygulamayı tıklayın ve son olarak WhatsApp ‘ı tıklayın. Bu şekilde Telegram’da iken ses açma tuşuna uzun bastığınızda doğrudan WhatsApp açılacaktır.
Bir uygulama için birden fazla ses tuşu kısayolu oluşturmanız da mümkün. Bunun için öncelikle “oluştur” tıkladıktan sonra kısayolu oluşturmak istediğiniz uygulamayı seçin. Bir önceki ekrana döneceksiniz. Burada eklemiş olduğunuz uygulamayı çift tıklayın. Açılan ekranda ses tuşları listesini göreceksiniz. Buradan dilediğiniz ses tuşunu tıklayın ve yukarıda anlatıldığı gibi tuş atamasını tamamlayın. Tekrar ses tuşları listesine döneceksiniz. Burada değiştirmek istediğiniz diğer ses tuşu kısayolunu seçip ona da kısayol işlevi atayın. Bu şekilde mevcut tüm ses tuşu kısayollarına bir uygulamada varsayılan işlevlerin dışında birer işlev atamış olacaksınız. Söz konusu işlevler, daha önce de belirtildiği üzere, sadece ilgili uygulamada geçerli olup, uygulama dışında ses tuşu kısayolları varsayılan işlevleri yerine getirecektir veya varsa belirlediğiniz genel işlevleri çalıştıracaktır.
Bir uygulama için belirlemiş olduğunuz ses tuşu kısayollarını temizlemek istiyorsanız, “Uygulamaya özgü ses tuşu kısayolu” öğesini tıklayın. Burada kısayol belirlemiş olduğunuz tüm uygulamaları göreceksiniz. Bir uygulamayı çift tıklarsanız, o uygulama için ses tuşu kısayollarını değiştirebilir, düzenleyebilirsiniz. Uygulamayı çift tıklayıp uzun basarsanız, silme penceresi açılacaktır. “Tamam” düğmesini bastığınızda, o uygulama için belirlenen tüm uygulamaya özgü ses tuşu kısayolları temizlenecektir. 
 

Görüntüleme: 38

Yazar Hakkında

Ömer Yeşiltaş

2019'da Android dünyasına geçiş yaparak bugün birçok görme engelli tarafından beğeniyle kullanılan Jieshuo ekran okuyucu ve Advanced Braille Keyboard klavye uygulamalarını Türkçe'ye çevirmiştir.

Kategori: Kılavuzlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir