Ana içeriğe atla →

Jieshuo ekran okuyucusunun anlık çeviri özelliği ve bu işlevin kullanımı

Son Güncelleme 5 Nisan 2023

Değerli Erişilebilir Android takipçileri, yeni Yazımıza Hoş Geldiniz. Bu yazımızda sizlere, Jieshuo Ekran Okuyucunun bize pratik bir kullanım sağlayan “Çeviri” özelliğini tarif etmeye çalışacağız. Bilindiği üzere Jieshuo ekran okuyucusu; içeriğinde barındırmış olduğu özellik ve kısayol alternatifleri ile android kullanıcısı bir çok görme engellinin işini kolaylaştırıcı, bir nevi zamandan tasarruf etme imkanı sağlayan fonksiyonlar barındırmaktadır. Kullanıcı cihaz üzerinde gerçekleştirmek istediği herhangi bir eylem için gerektiği zaman kısayol parmak hareketi yahut sesli komut özellikleri ile istediği uygulamaya veya işleve doğrudan erişim sağlayabilmektedir. Hani tabiri caizse istediğine ulaşabilmek için parmağını şıklatması yeter. Gak deyince su, guk deyince ekmek misali. Ciddi emek sarf edilerek oluşturulan ve biz görme engellilerin hizmetine sunulmuş bu uygulamanın geliştiricisini can-ı gönülden kutluyor, bu tarz uygulamaların Premium özelliklerinden faydalanabilmek için kaçak olarak kullanımını emeğe saygı anlayışı ve korsana hayır sloganı ile şahsım ve Erişilebilir Android ekibi olarak tavsiye etmiyoruz. Ücretsiz sürümde bile hemen hemen herkese, her keseye uygun zengin fonksiyonlar yer almaktadır.
Şimdi gelelim sırasıyla yapılması gereken ön ayarlara:

Çeviri işlevini etkinleştirme

* Jieshuo Ayarları.
* Gelişmiş Ayarlar.
* Sesli Yardımcı Ve Çeviri Ayarları.
* Kaynak Dil = Otomatik.
Hedef Dil = Türkçe yahut istediğiniz herhangi bir dil. Ayrıca kaynak ve hedef dillerden bir önceki “Çeviri Sonuçlarını Panoya Kopyala” seçeneğinin işaretli konuma getirilmesi de ek bir fayda sağlamakla beraber, çevrilmiş olan yazının arkaplanda otomatik olarak panoya kopyalanmış olması anlamına gelmektedir.
Bu ayarları sorunsuz bir şekilde uyguladıktan sonra sıra geldi bu işleve bir kısayol parmak hareketi atamaya. Bunun için özel parmak hareketlerinden istifade edeceğiz. Herhangi bir işlem için özel parmak hareketi oluşturmak için:
* Jieshuo Ayarları.
* Hareket Ayarları.
* Hareket Paketi “Özel” Seçili olacak Şekilde Ayarlıyoruz.
* Özel hareket Ayarları Seçeneğine girip karşımıza gelen parmak hareketi listesinden kendimize uygun olanı belirleyip bunun da içerisine giriş yaparak gelen ekranda “İşlev” bölümüne giriş yapıp, karşımıza gelen işlevlerden ister “Anahtar Sözcük Girin” adlı arama bölümünden ya da gezinerek “çeviri” adlı seçeneği bularak tıklayıp ardından “Kaydet” deyip çıkıyoruz.
Alternatif bir yöntem olarak da şöyle bir yol izlenebilir:
* Jieshuo Ayarları.
* Genel Ayarlar.
* Özel Hareketleri Kullan Seçim Kutusu Seçili.
* Özel hareketleri Düzenle.
yolunu izleyerek de bir sonraki ekranda karşımıza gelen Benzeri ayarları uygulayabiliriz.
Yukarıda bahsi geçen özelliği hem ücretsiz hem de premium sürümde kullanabiliyoruz.
Bu sayede istediğimiz tekli, çoklu ve ya açılı parmak hareketlerine “Çeviri” işlevini atayarak dil problemi yaşamadan istediğimiz sayfalarda özgürce gezinmiş oluyoruz.

Görüntüleme: 95

Yazar Hakkında

Serdar Erkol

Android ile tanışma serüveni 2014 yılı Haziran ayı itibarıyla pek parlak başlamasa da her geçen gün teknolojik gelişmelere olan tutku ve merakı, onu yıldırmayıp aksine iyiden iyiye hırslandırarak ziyadesiyle deneyim kazanmasını ve bu doğrultuda edindiği birikimlerini paylaşmayı, öğretirken de yeni şeyler öğrenilebileceği anlayışını ilke olarak benimsemiştir.
Ayrıca 2 Ocak 2021 yılında YouTube üzerinden oluşturduğu "HARBİ TEKNOLOJİ" isimli Kanalında her ne kadar android ağırlıklı olsa da farklı alanlarda da içerikler üreterek geniş yelpazede daha fazla kitleye ulaşıp fayda sağlamayı hedeflemektedir.

Kategori: İpuçları

3 Yorum

 1. Sungur Sungur

  adam gibi fiyatını düşürüp 300 dolar yerine daha da düşük bir fiyata bırakın, Millet de Kaçak kullanmak yerine adam gibi satın alsınlar. Çok zengin fonksiyonlar varmış öyle mi? Neden güzelim yüz tanıma çevre tanıma gibi özelliğini kullanamıyoruz o zaman Bunlar bizim ihtiyacımız olan en büyük şeylerden bir tanesi değil mi? Bence bir daha düşünün.

  • Salih Kunduz Salih Kunduz

   Yanlış bilgiyi düzelteyim. Fiyat 300 değil bir yıl için 18 dolar. Bu da gayet makul.

  • Ömer Yeşiltaş Ömer Yeşiltaş

   Eğer bu siteyi ve ekran okuyucu ile ilgili bilgileri takip ediyorsanız, bu fiyatları belirleyenin bizler olmadığımızı da biliyor olmalısınız. Ekran Okuyucuyu geliştiren Çinli geliştiricinin belirlediği fiyatlar bunlar ve bizim bu konuda yapabilecek birşeyimiz maalesef yok. Ayrıca Salih’in de belirttiği üzere 300 dolar değil, 18 dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir