Ana içeriğe atla →

Neden Android’de Braille?

Merhaba değerli kardeşlerim! Hepinize hayırlı, huzurlu vakitler dileyerek başlamak istiyorum yazıma. Bugün sizlerle neden Braille klavye sorusunun cevabını inceleyeceğiz. Öncelikle bir Android cihazda yazma yöntemlerimize bakalım.

1 sesli yazma dikte olayı. Yanlış anlamasıyla meşhurdur. Jieshuo gibi kelimeleri asla algılayamaz. İnsanı dosta düşmana mahçup eder, güldürür…

2. Çift dokunarak yazma. Bence bu sadece eline ilk defa dokunmatik telefon alanlar için gerekli olan bir yöntem, aksi taktirde bana göre zaman kaybı.

3. Tek dokunarak, daha doğrusu parmağı kaldırarak yazma. Şimdiye kadar yazdıklarımın en kullanılabilir olanı. Fakat burada da bir sorun var ki değerli kardeşlerim, Biz görmüyoruz ve istediğimizi duyana kadar saniyeler kaybediyoruz. Düzeni ezberede bilsek de görenler gibi yazamıyoruz, duymamız gerektiği için… öyleyse bu yazıyı kolay hale getirmenin bir yolu olmalı.

4. Esas konu başlığımız. Neden braille? Niçin braille?

Cevap özgür olmak için, rahat olmak için, görenler kadar serbest olmak için Braille klavye. Benim aklımda çok soru vardı. Bu yazıyı yazmamın nedeni, bir bakıma böyle bir yazı bulamamış olmam ve bunun kalıcı olarak İnternet ortamında olmasını istemem.

Dönelim nedenlere, soru işareti olan meselelere. Neden ben bir defa dokunup yazma yerine altı parmak kullanıyorum? Duymak zorunda kalmayıp istediğini özgürce sorunsuz yazabilmen için. Hızlı, pratik olmak için. Peki madem kabul ettim böyle yazmayı. Bu benim telefonumda sensör sorununa neden olur mu? Cevap: Hayır.
Peki elim yorulur mu? İlk başlarda evet. Ama zamanla alışıyoruz.

sonuç olarak bizim için en uygun yazma yöntemi Advanced Braille klavyeyle yazmadır. Bunu çokça denemiş, ve başta yapamayacağına inanmayan biri olarak yazıyorum. Bizim için en iyisi en hızlısı Android’de bu. Bir zamanlar bu konudaki tüm sorularımı yanıtlayan herkese teşekkür ederim. İyi ki destek oldunuz. Siz değerli okurlara ve paylaşan yöneticilere de çok teşekkür ederim.

NOT: sakın braille yazıyı TalkBack Braille klavye ile denemeyin. Güveninizi kaybedersiniz.

Görüntüleme: 74

Yazar Hakkında

Xeyale Azizli

Kategori: Benim Yöntemim

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir