Ana içeriğe atla →

Android telefonunuzda takip edici reklamları engelleyin

Kullandığınız uygulamaların sizi takip ettiğini düşündüğünüz oluyor mu?

 

Günlük hayatınızda bir ürüne ihtiyacınız olduğunda o ürüne ait reklamların söz gelimi haber okurken haber akışı uygulamanızda belirdiğini görüp şaşkınlığa düştüğünüz oluyordur. Ya da telefonumuza havanın soğuk olup olmayacağını sorunca alışveriş sitelerinde hemen mont reklamlarının belirmeye başlamasına ne demeli?

Kullandığımız cihazlar reklam kimliği diye adlandırabileceğimiz bir numaraya sahiptir. Mobil uygulamalarımız da cihazımızda gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerle bu numarayı eşleştirip kendi iş ortaklarına gönderirler ve bu sayede bize ait bir internet profili oluştururlar. Şirketler de ihtiyaçlarımızı ve ilgi alanlarımızı bildikleri için bizlere ilgi alanlarımıza dayalı, satın alma ihtimalimizin yüksek olduğu ürünlerin reklamlarını gönderirler. Çoğu uygulamanın ücretsiz olmasındaki amaç da bizi bir nevi reklam malzemesi olarak kullanmaktır.  Bu şekilde iznimiz olmadan takip edilmeyi kim ister ki? Neyse ki Android’in gizlilik özellikleri sayesinde bu takipten kurtulmak mümkün.

  • Telefonumuzun Ayarlar Uygulamasına gidiyoruz.
  • Gizlilik ayarlarına giriyoruz.
  • Burada kullandığımız cihaz üreticisinin kişiselleştirme servisi varsa onu kapatıyoruz. Bu sayede cihazımızı üreten firma üzerinden kişiselleştirilmiş reklamlara maruz kalmamış olacağız.
  • Yine Gizlilik menüsü altındaki Reklamlar bölümüne giriyoruz. Burada karşımıza bazı seçenekler çıkacak;
  • Reklam Gizliliği bölümünde uygulamaların bize hangi konularda reklam göstereceğini özelleştirebiliyoruz.
  • Reklam Kimliğini Sıfırla ayarında cihazımıza yeni bir reklam kimliği tanımlayarak uygulamalara yeni baştan bir reklam profili oluşturmalarını sağlıyoruz.
  • Asıl aradığımız bölüm ise Reklam Kimliğini Sil ayarı. Cihazımızın reklam kimliğini sildiğimiz zaman uygulamalar bizi takip edemeyeceğinden artık kişisel reklamlar gösteremeyecekler.

 

Tekrar hatırlatmakta fayda var. Reklam kimliğini silmek internetteki reklamları değil, reklamları kişiselleştirmeyi isteyen uygulamaların bizi takip etmesini engelleyecektir. Böylelikle büyük şirketlere reklam malzemesi olmaktan kurtulmuş olacağız.

Video

Görüntüleme: 14

Yazar Hakkında

Hasan Çimen

Kategori: İpuçları

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir