Ana içeriğe atla →

Acapela TTS İndirme ve Kurulum Ayarları

Son Güncelleme 15 Ağustos 2022

sizlere android telefonlarda kullanıcısı çok olmayan, çok da sevilmeyen; lakin tarafımdan yıllardır kullanılan Acapela sentezleyicisini kurup, ayarlarını nasıl yapacağınızı anlatayım

Merhabalar; sizlere Android telefonlarda kullanıcısı çok olmayan, çok da sevilmeyen; lakin tarafımdan yıllardır kullanılan acapela sentezleyicisini kurup ayarlarını nasıl yapacağınızı anlatayım.

Bu sentezleyici motorunun kullandığı Türkçe sesi İpek sesidir.

Kimi ağlayan bir kadın sesini hatırlattığı, kimi de çok duraklaması olduğu için pratik bulmayıp kullanmıyor.

Ben de iddia ediyorum ki bu ses Android erişilebilirliği tarafında en sorunsuz sentezleyicidir.

Uygulamanın ayarları İngilizce ve nedense her ayardan da üç tane satır var. Üsteki ve alttaki satırlar işe yaramaz, ortadaki düğme dediği ayar satırına basınca işe yarıyor, hatırlatayım.

Öncelikle, uygulamayı Play Store üzerinden ücretsiz indiriyorsunuz. Uygulama içi satın alma özelliğini kullanarak İpek sesini satın alıyorsunuz.

Uygulamayı ilk açtığınızda dil seçenekleri geliyor. Buradan Türkçe İpek female dediği yeri tıklayıp daha sonra da satın al butonuyla sesi satın alıyorsunuz.

Sanırım en son 39 Lira gibi bir fiyatı vardı.

Uygulamayı satın aldıysak en altta settings (ayarlar) sekmesini tıklıyoruz.

Buradan sonra sayfa tamamen değişiyor.

 • Birinci sırada: Click to access to Android TTS settings “Android sentezleyici ayarları” var. Buradan, Android metin okuma ayarlarına gidiyoruz.
 • İkinci sırada: Always use default voice var. Burada da “varsayılan sentezleyici sesini  kullan” diyor. Bu butona basarak “varsayılan sentezleyiciyi kullan” diyorsunuz.
 • Üçüncü sırada: Click to force voices speech rate var. Buradan, sentezleyicinin sesini hızlandırabilirsiniz.
 • Dördüncü sırada: Click to force voices pitch var. Bu da “ses perdesi”. Yani, sesi kalınlaştırıp, inceltme ayarı. Burayı pek kurcalamanızı tavsiye etmem, burayla oynayınca hiç de hoş sesler ortaya çıkmıyor.
 • Beşinci sırada: Click to force voices volüme var. Bu da ses miktarını ayarlayacağınız yer. Bu ayara da hiç ellemeyin. Burada sesi arttırıp azaltırsanız İpek’in sesi bozuk radyodan geliyormuş gibi oluyor ya da tuvalette kalmış, telsize cevap veren kadın sesine benziyor.
 • Altıncı sırada: Click to modify punctuation pauses var. İşte, bu en önemli ayarlardan biri.. “Noktalamalarda duraklama miktarını belirleyin ayarı”. Buna basıp en alttan wery short’u seçin. O zaman en az duraklamayı yapıyor
 • Yedinci sırada: Click to export voices dictionaries var. Bu uygulamaya yönelik bir sözlük yaptıysanız onu dışa aktarmak için kullanacağınız bir ayar.
 • Sekizinci sırada: Click to import voices dictionaries var. Burası da önceden kullandığınız sözlüğü içe aktarma ayarı.
 • Dokuzuncu sırada: Click to reset voices dictionaries var. Burası, yapmış olduğunuz sözlük dosyasını sıfırlamaya yarıyor.
 • Onuncu sırada: Activate full text analyserBetter phone, abbreviation, dates … detection(Thismightslow down voice reactivity) Var. Burası bayağı uzun uzun yazılmış. Türkçe meali: daha iyi telefon numaraları, daha iyi tarih, falan filan en sonunda da, burayı işaretlerseniz konuşma yavaşlar diyor. Ulan zaten yavaş! Bir de bunu işaretlerseniz hepten duraklıyor İpek abla.
 • On birinci sırada: Slash characters won’t be pronouncedDeactivate the slash pronunciation var. Bu ayar da “/” yani slash karakterini söylememesini sağlıyor. Gerçi slash değil de bazen eğik çizgi diyor.
 • On ikinci sırada: Show or hide the notification allowing to change the voice var. Bu ayar bildirim çubuğunda, ses değiştirme bildirimi görüntülensin mi? Diye soruyor. Eğer Acapela’dan başka dilde de ses aldıysanız bu bildirimi açarak kolayca diller arasında geçiş yapıyorsunuz.

Böylece Acapela’yı indirip ses ayarlarını da yaptınız. Güle güle kullanın.

 

Görüntüleme: 62

Yazar Hakkında

Semih Güven

17 yıldan beri bilgi teknolojileriyle ilgili. Bilgisayar, telefon ve tablet konusunda çalışmalar yapmaktadır.

Kategori: İpuçları

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir