Ana içeriğe atla →

ANDROİD YAZI DİZİSİ 4: ANDROİD 1.5 CUPCAKE VE ANDROİD PASTANESİ!

Son Güncelleme 15 Ağustos 2022

Herkese tekrar merhaba, Android işletim sisteminin tarihinde farklı bir dönemin kapısını açmış olan Android 1.5 Cupcake sürümüne gelmiş bulunuyoruz. Bu sürüm önemli özelliklerle geliyor olmasının yanında, bir şekerleme/tatlı kod adına sahip ilk Android sürümü olmasıyla da dikkat çekmektedir. Android sürümleri bu sürümden itibaren alfabetik sıraya göre olmak üzere bir şekerleme veya tatlı adından oluşan kod adları ile de bilinmektedir. 
Yazının adının “Android Pastanesi” olmasından, Google’un bir pastane açtığını zannetmeyin. Google, 2009 yılında çıkardığı Android 1.5 Cupcake sürümü ile Android sürümlerine şekerleme/tatlı adlarından oluşan kod adları vermeye karar verdi. Peki ama neden tatlı veya şekerleme isimleri? Neden hayvan isimleri, meyve/sebze isimleri veya başka birşey değil de tatlı veya şekerleme isimleri seçilmişti? Gelin birlikte bakalım…

Google Neden Tatlı İsimleri Kullanmaya Karar Verdi?

Konunun bu noktasında yine Android’in ilk geliştiricisi Andy Rubin ile ilgili söylentiler öne çıkmaktadır. Söylentilere göre, Rubin tatlıları çok sevmektedir, bu yüzden de tatlı veya şekerleme isimleri seçilmişti. Yani anlayacağınız, Android işletim sistemine robotları sevmesiyle Android ismini veren Rubin, tatlıları sevmesiyle de Android sürümlerine tatlı isimlerini vermişti. Tabi bu söylentinin doğru olup olmadığını bilmiyoruz. Ancak internette konu ile ilgili dolaşan söylentiler arasında yer alıyor.
Bir başka söylenti de, Google Proje Yöneticisi olarak görev yapmış olan Ryan Gibson’un tatlı adlarının kod adları olarak kullanılmasında etkili olduğudur. Ancak Gibson’un neden tatlı veya şekerleme adlarını tercih ettiği bilinmemektedir.
Android 4.4 KitKat sürümü piyasaya sürüldükten sonra, Google Android sürümleri için kullanılan tatlı isimleri ile ilgili bir açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre, bu konunun altında farklı sebepler aramamak gerekiyordu. Google’a göre Android hayatımıza tatlılık katmaktaydı ve bu yüzden tatlı isimleri vermeyi tercih etmişlerdi. 
Sebebi her ne olursa olsun, Google, Android sürümlerine 10 yıl boyunca tatlı isimlerinden oluşan kod adları vermeyi sürdürdü. Ancak Android 10Q ile bu duruma birdenbire son vermeye karar verdi. Android kod adlarının kaldırımasına ilişkin de bazı tartışmalar devam etmektedir. Ancak tatlı isimlerinin terk edilmesinin temel sebepleri arasında bunların insanların kafalarını karıştırdığı olarak belirtilmektedir. Tatlı isimlerinin küresel olarak her yerde aynı olmaması da bir başka sebep olsa gerek. Ayrıca Q harfine kadar bir şekilde tatlı isimleri bulunabilmişti, ancak Q harfiyle başlayan çok sınırlı kelime olduğundan, bir tatlı ismi bulmak da zorlaşmış olduğu kanısındayım. Q ile başlayan bazı tatlı isimleri var elbette, ancak bunların çoğu yöresel isimler ve herkesçe bilinmiyor. Android 10 çıkmadan önce, “Q ile başlayan tatlı isimleri” adlı bazı yazılar bile yayınlanmıştı. Hatta “Google tatlı isimlerini araştırıyor, gelecek Android sürümü Q ile başlayan hangi tatlı ismini kullanacak?” gibi başlıklara bile rastlamıştım. “Q harfiyle başlayan tatlılar” diye İngilizce olarak araştırma yapacak olursanız, bunların hepsinde Android’den söz edildiğini de göreceksiniz. Ancak bunlar Google tarafından dikkate alınmamış olmalı ki, Android 10Q bir tatlı kod adıyla birlikte piyasaya çıkmadı. 2019 yılında Google yazılım mühendisliği başkan yardımcısı Dave Burke, katıldığı bir Youtube yayınında kendisine sorulacak olsaydı, “Queen Cake” (Kraliçe Tatlısı) kod adını tercih edebileceğini söylemişti. Fakat anlaşılan bu karar Burke’e bırakılmamış, Android 10Q bir tatlı kod adına sahip olmadı. Ancak Android 10Q için şirket içinde “Quince Tart” (Ayva Turtası) kod adı kullanılmıştır. Dave Burke bu yayında Android sürümleri için şirket içinde kod adları kullanılmaya devam edileceğini de açıkladı. Bu konuyu Android 10Q ile ilgili yazımızda farklı yönleriyle tartışacağımızdan, şimdilik burada noktalıyoruz.

Android 1.5 Cupcake, İlk Android Tatlı Sürümü!

Android 1.5 Cupcake, 27 Nisan 2009 tarihinde yayınlandı. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu sürümle tatlı kod adları kullanılmaya başlandı, yani Google Android Pastanesi açıldı! Cupcake kelimesinin aslında Türkçe’de kesin bir anlamı yok. Sözlüklerde farklı anlamlar karşımıza çıkıyor. Cupcake, aslında fincan şeklinde kağıt veya folyo içinde pişirilen, tek kişilik ufak keklere verilen isimdir. 
Android 1.5 Cupcake, önemli değişiklikler ve güncellemelerle birlikte geldi. Önceki yazılarımızda değindiğimiz ilk Androidli cihaz HTC Dream’in yanı sıra, bu dönemde yeni cihazlar da piyasaya sürüldü. Samsung Galaxy Portal (GT-i5700), Motorola BackFlip (MB300), Samsung Galaxy Lite (GT-i5700L), LG GW620 InTouch Max, HTC Hero (CDMA) gibi cihazlar Android 1.5 yüklü olarak piyasaya çıkan cihazlar olmuştu. Elbette HTC Dream de bu sürüm güncellemesini aldı. 
Artık Android 1.5 sürümü ile birlikte gelen özelliklere bakmanın sırası geldi. Bu sürümle gelen en önemli özelliklerden bir tanesi, dokunmatik ekran klavyesinin eklenmesidir. Önceki Android sürümlerinde harici klavyeye ihtiyaç duyulurken, bu sürüm bu sorunu ortadan kaldırmıştır. 
Diğer önemli yenilik, Android arayüzüne Widgetlerin eklenmesidir. Bu sayede, uygulamaların çalışabilen ufak bir parçası, ana ekranda gösterilebilmeye başlanmıştır. Widget özelliği, Android’in ayırt edici bir özelliği halini almıştır. Bluetooth ADP2 desteği ve video kaydı yapabilme özellikleri de diğer önemli yenilikler arasında sayılabilir. Yazımızı, Android 1.5’in özelliklerinin tüm bir listesini vererek bitirelim:

Android 1.5 Cupcake Özellikleri Listesi

 • Metin tahmini ve özel sözcükler için kullanıcı sözlüğü destekleyen 3. parti sanal klavye desteği
 • Widget desteği, uygulamaların ana ekranda çalışabilen ufak eklentilerini çalıştırabilme ve güncellenmeleri desteği
 • MPEG-4 ve 3GP formatlarında video kaydedebilme ve oynatabilme desteği
 • Bluetooth cihazlara otomatik bağlanabilme desteği
 • Bluetooth A2DP ve AVRCP profilleri desteği ve Stereo Bluetooth kulaklık desteği
 • Web tarayıcısında kopyalama ve yapıştırma özellikleri desteği
 • Kişiler uygulamasında favori kişilerin resimlerinin gösterilebilmesi desteği
 • Arama kayıtlarında her çağrı için özel saat/tarih gösterebilme, çağrılara dokunarak kişi kartını görüntüleyebilme
 • Animasyonlu ekran geçişleri
 • Otomatik ekran döndürme seçeneği
 • Yeni boot animasyonu
 • Youtube’a video yükleyebilme
 • Picasa’ya fotoğrafları yükleyebilme
 • Telefon kullanım geçmişini kontrol edebilme

Böylece Android 1.5 Cupcake sürümünü incelemeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Görüntüleme: 11

Yazar Hakkında

Ömer Yeşiltaş

2019'da Android dünyasına geçiş yaparak bugün birçok görme engelli tarafından beğeniyle kullanılan Jieshuo ekran okuyucu ve Advanced Braille Keyboard klavye uygulamalarını Türkçe'ye çevirmiştir.

Kategori: İncelemeler

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir