Ana içeriğe atla →

ANDROİD YAZI DİZİSİ 3: ANDROİD 1.1

Son Güncelleme 15 Ağustos 2022

Android 1.1

Android işletim sisteminin tarihçesini kısaca incelediğimiz yazı dizimizin üçüncüsüne hoşgeldiniz. Hepinizin bildiği gibi, dün akşam itibariyle sitemizi resmi olarak hayata geçirdik ve güzel bir açılış etkinliği gerçekleştirdik. Öncelikle bu etkinlikte bizleri gerek etkinliği yayınlayarak gerekse de dinleyici ve katılımcı olarak yer alıp bizleri yalnız bırakmayan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Resmi açılış sonrası sitede yayınlanan ilk yazımız olan Android yazı dizimizin devamıyla sizleri başbaşa bırakıyorum.

İlk iki yazımızda Android’in geçmişinden, ilk geliştirilme sürecinden, ilk Android sürümünden, Android ismi ve logosundan ve ilk Androidli cihaz olan HTC Dream’den bahsetmiştik. Bugün Android’in zaman içindeki yolculuğunu anlatmaya devam edeceğiz.

Android 1.0, 23 Eylül 2008 tarihinde yayınlanmıştı. Bundan yaklaşık 4 ay sonra, 9 Şubat 2009 tarihinde, Google, Android 1.1 sürümünü bazı hata gidermeleri ve yeniliklerle birlikte yayınladı. Bu esnada piyasada HTC Dream dışında başka bir cihaz olmadığından, güncellemenin yalnızca bu cihaz için yayınlandığını söylemek yanlış olmaz.

Android 1.1, resmi olarak yayınlanan ikinci Android sürümüydü ve Android 1.1 sürümüyle API sürümü API 2 olarak yükseltilmiş ve Linux 2.6.25 üzerine bina edilmişti. Bu sürüm dahili betalarda “Petite 4” kod adıyla bilinmekteydi. Bu sürüm için resmi olarak kullanılmış olmasa da, bu sürüme “Banana Bread” kod adı verilmişti. Ancak yukarıda da belirttiğim üzere, bu kod adı hiçbir zaman kullanılmadı. Android sürümleri için kod adları, bir sonraki sürüm olan 1.5 “Cupcake” ile başladı ve bu da bir sonraki yazımızın konusu olacak.

Android 1.1 Özellikleri

Android 1.1 ile şu değişiklikler ve yenilikler getirilmişti:

  • Uygulama programlama arayüzü (API) değişiklikleri
  • Çağrı menüsüne tuş takımını göster ve gizle düğmeleri eklendi.
  • Mesajlarda fotoğraf ekleme ve kaydetme işlevi eklendi.
  • Haritalara ayrıntılar ve kullanıcı görüşleri eklendi.
  • Kamera ve fotoğraflara filtreleme özelliği eklendi.

Evet, görüldüğü üzere, Android 1.1 yalnızca tek bir cihaz için piyasaya sürülmüştü ve Android 1.0 “Apple Pie” (Gayrıresmi kod adı) sürümündeki bazı hataları gidermiş ve birkaç yenilik ile birlikte gelmişti. Dikkat ederseniz, bu noktaya kadar erişilebilirlikten hiç söz etmedik. Çünkü Android’in bu sürümlerinde erişilebilirlik adına herhangibir özellik bulunmamaktaydı. İlk erişilebilirlik özellikleri sonraki sürümlerle karşımıza çıkacak, biz de sırası geldikçe bunlardan bahsedeceğiz. Android 1.1, hem bir ara güncelleme olması, yalnızca tek bir cihaz için yayınlanmış olması nedeniyle onun hakkında yazacak pek de birşey yok aslında. O yüzden bu yazımızı burada sonlandırıyor, bir sonraki yazımıza kadar herkese kolaylıklar diliyorum.

Görüntüleme: 11

Yazar Hakkında

Ömer Yeşiltaş

2019'da Android dünyasına geçiş yaparak bugün birçok görme engelli tarafından beğeniyle kullanılan Jieshuo ekran okuyucu ve Advanced Braille Keyboard klavye uygulamalarını Türkçe'ye çevirmiştir.

Kategori: İncelemeler

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir