Ana içeriğe atla →

APK dosyasının içinde neler var?

APK, “Android Paketi” anlamına gelir. Uygulamaları Android cihazlara dağıtmak ve yüklemek için kullanılan dosya formatıdır. Google Play Store‘dan bir uygulama indirip yüklediyseniz, Farkında bile olmadan APK dosyalarıyla etkileşime girdiniz. Bu dosyalardan birinin içinde ne olduğuna bir göz atalım.

APK Dosyasının İçinde Neler Var?

Uygulama Kodu

Bir APK’nın en önemli kısmı uygulamanın çalışmasını sağlayan koddur. Bu kod, uygulama geliştiricileri tarafından Java veya Kotlin gibi programlama dillerinde yazılmıştır. Telefonunuza uygulamanın nasıl davranması gerektiğini söyleyen talimatlar dizisidir.

Resources (Kaynaklar)

APK dosyalarındaki Resources klasörü, uygulama tarafından kullanılan tüm görselleri, simgeleri, sesleri ve diğer medya dosyalarını içerir. Bu kaynaklar uygulamaya görünümünü ve hissini veren şeylerdir. Uygulamanın onları nerede bulacağını bilmesi için APK içinde düzgün bir şekilde organize edilmişlerdir.

Manifest Dosyası

Bu, APK’nın içindekiler tablosu gibidir. Android cihazınıza uygulamanın adı, sürümü, ihtiyaç duyduğu izinler ve hangi etkinlikleri gerçekleştirebileceği (kamerayı açma veya bildirim gönderme) gibi önemli bilgileri bildirir.

Libraries (kitaplıklar)

Bazı uygulamalar, belirli işlevleri gerçekleştirmek için libraries adı verilen hazır kod parçalarını kullanır. Bunlar, reklam görüntüleme, kullanıcı verilerini izleme veya sosyal medyaya bağlanma gibi şeyleri içerebilir. Bu kitaplıklar APK’nın içinde paketlenmiştir.

Sertifikalar

Her APK dosyası bir sertifikayla dijital olarak imzalanmıştır. Bu imza, uygulamanın kurcalanmamasını ve uygulamanın güvenilir bir kaynaktan gelmesini sağlar. Bu bir onay mührü gibidir.

Veritabanları

Birçok uygulama, bir oyundaki yüksek puanınız, bir haber uygulamasında kayıtlı makaleleriniz veya bir mesajlaşma uygulamasında kişileriniz gibi bilgileri depolamak için veritabanlarını kullanır. Bu veritabanları genellikle APK’ya dahil edilir.

Assets (Varlıklar)

Uygulamalar, kaynaklara ek olarak HTML dosyaları, CSS veya uygulamanın çalışması için gerekli olan diğer veriler gibi başka varlıklar da içerebilir. Bunlar aynı zamanda APK’nın içinde paketlenmiştir.

Meta veriler

APK dosyaları uygulamanın adı, açıklaması ve geliştirici bilgileri gibi meta verileri içerir. Google Play Store’da bir uygulamanın sayfasını ziyaret ettiğinizde bu bilgileri görürsünüz.

Yerelleştirme Dosyaları

Birçok uygulama birden fazla dili destekler ve APK her dil için dosyalar içerir. Bu, uygulamanın metin ve içeriği kullanıcının tercih ettiği dilde görüntülemesine olanak tanır.

Güncellemeler

Bir uygulamanın yeni bir sürümü yayınlandığında APK dosyası güncellenir. Bu, kullanıcıların en son özellikleri, hata düzeltmelerini ve iyileştirmeleri almasını sağlar.

Kurulum

Google Play Store gibi bir uygulama mağazasını kullanarak bir uygulama yüklediğinizde, uygulamanın indirilip yüklenmesi için “yükle” düğmesine basit bir dokunuş yeterlidir. Fakat,Uygulamayı bir web sitesinden alıyorsanız veya bir mesajlaşma uygulaması aracılığıyla sizinle paylaşılıyorsa süreç, dosyaya dokunmayı ve uygulama zaten cihazınızda mevcutsa “yükle” veya “güncelle”yi seçmeyi içerir. Güvenlik nedeniyle, harici kaynaklardan kuruluma varsayılan olarak izin verilmediğini unutmamak önemlidir. Bu gibi durumlarda, sizi bu konuda bilgilendiren bir mesaj alırsınız ve “ayarlar”a giderek bu seçeneği etkinleştirmeyi seçebilirsiniz.

İster resmi mağazadan bir uygulama, ister bir dosya yüklüyor olun, Android cihazınız teknik ayrıntılarla ilgilenir. APK dosyasını açar, kodu ve kaynakları uygun konumlarda düzenler ve uygulamayı kullanımınız için ayarlar. Bütün bunlar, perde arkasında sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

Bazen .apks biçimindeki dosyalarla karşılaşabilirsiniz. Bu dosyalar, her biri belirli cihaz yapılandırmaları ve özellikleri için uyarlanmış birden fazla APK içerir. Play Store’dan bir uygulama yüklediğinizde cihazınıza uygun APK paketini otomatik olarak seçer. Ancak bir dosyadan yükleme yapıyorsanız aşağıdaki gibi bir uygulamaya ihtiyacınız olacaktır:
SAI
bu tür paketleri açıp yükleyebilir.

Sonuç

Özetlemek gerekirse APK dosyası, bir Android uygulamasının çalışması için gerekli tüm bileşenleri içeren dijital bir paket gibidir. Birçok kullanıcıya kara kutu gibi görünse de, temel bileşenlerini anlamak, favori mobil uygulamalarınızı oluşturma ve dağıtmadaki karmaşıklığın anlaşılmasını teşvik edebilir. Doğrulanmamış veya resmi olmayan kaynaklardan uygulama yüklemek cihazınızı olası kötü amaçlı yazılımlar, veri ihlalleri ve cihazın güvenliğinin ihlali gibi ciddi güvenlik risklerine maruz bırakabileceğinden, uygulamaları yalnızca Play Store gibi güvenilir kaynaklardan yüklemek kesinlikle kritik öneme sahiptir.

Görüntüleme: 47

Yazar Hakkında

Salih Kunduz

2013 yılından beri Android kullanmaktadır. Sosyal medyayı ve küresel çaptaki erişilebilirlik gelişmelerini yakından takip etmekle birlikte; birçok Android geliştirici ile birlikte çalışarak, uygulama ve hizmetlerinin erişilebilir olması konusunda katkıda bulunmuştur.

Kategori: Kılavuzlar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir