Ana içeriğe atla →

Android 14 Yenilikleri, Android 14 Neler Getiriyor?

Android 14 Yenilikleri, Android 14 Neler Getiriyor?

Çeviren: Ömer Yeşiltaş

 

4 Ekim 2023 tarihinde Google, Android 14’ün kararlı sürümünü piyasaya sürdü. Güncelleme ilk önce Google Pixel telefonlara verilecek, ardından diğer Android cihaz üreticilerinin uyumlu cihazları güncellemeleri almaya başlayacak. Şimdi Android 14’te nelerin yeni olduğuna bir göz atalım ve bilinmesi gereken en iyi Android 14 özelliklerini inceleyelim.

 

Android 10 öncesinde, Google Android sürümlerini tatlı atıştırmalıkların adıyla adlandırırdı. Bu Android 7 Nougat, Android 8 Oreo ve Android 9 Pie gibi sürümleri içeriyordu. Günümüzde ise Google sadece sürüm numarasını kullanıyor, bu nedenle Android 14 basitçe Android 14 olarak biliniyor.

 

Google, kararlı Android 14 sürümünü Pixel 8 serisi lansmanıyla birlikte duyurdu. Güncelleme aynı anda Pixel 4a 5G ve üstü cihazlara, Pixel Tablet dahil olmak üzere ulaşacak.

 

Üretici firmaların yeni Android sürümlerini yayınlamaları genellikle biraz daha fazla zaman alır, Samsung ve Xiaomi gibi şirketler önce kendi yazılım arayüzlerini özelleştirmek zorundadır. Google, Samsung, iQOO, Nothing, OnePlus, OPPO, Realme, Sharp, Sony, Tecno, vivo ve Xiaomi gibi markaların bu yılın sonuna kadar belirli modelleri Android 14’e güncelleyebileceklerini belirtiyor.

 

Android 14 Erişilebilirlik Özellikleri

Google, erişilebilirlik özelliklerini uygulama konusunda yıllardır iyi bir iş çıkarıyor. Android 13, görme engelli kullanıcılar için yeni bir okuma modu, yerel Braille ekran desteği ve sesli betimlemeler gibi işlevler ile birlikte gelirken, Android 12, ekran büyütme konusunda iyileştirmeler ve ekranı yüz hareketleriyle kontrol etme özelliği sunmuştu.

 

Yazı Boyutu Daha da Büyüyor

Android uzun süredir büyük yazı karakterlerini destekliyor, ancak en büyük seçenek sizin için yeterince büyük değilse ne yapmalısınız? İşte bu noktada, Android 14’ün en önemli özelliklerinden biri (kelimenin tam anlamıyla) daha büyük yazı karakterleri sunmasıdır. Google özellikle kullanıcıların Android 14’te Android 13’e göre yazı karakteri boyutlarını %200’e kadar ölçeklendirebileceklerini belirtiyor. İlginç bir şekilde, şirket zaten büyük olan metinlerin daha fazla büyük görünmemesi için doğrusal olmayan bir yazı karakteri ölçeklendirmesi kullanacağını söylüyor. Örneğin, bir başlık fazla büyütülmeyebilir, ancak başlığın altındaki daha küçük metin daha büyük hale gelebilir.

 

Bildirim Flaşları

İşitme sorunu yaşayan biriyseniz, Android 14 size bildirimleri kamera flaşı ve ekranı aydınlatarak gösterebilecek. Bu ayarları Erişilebilirlik bölümünden açıp kapatabilirsiniz. Seçiminiz kamera flaşı, ekran flaşı veya ikisi birden olabilir. Ekran flaşı ile flaşın rengini de seçebilmeniz mümkün, bu güzel bir özellik, ancak flaşların nasıl olacağını (yanıp sönerek, flaş, dalga vb.) değiştiremez ve uygulama bazlı özelleştirmeler oluşturamazsınız. Bu özellik ya “açık” ya da “kapalı” durumdadır.

 

Dil İle İlgili İyileştirmeler

Android 14 ayrıca dil ile ilgili iyileştirmeleri de getiriyor ve bu, cinsiyete bağlı kullanımın önemli olduğu diller (örneğin, Fransızca ve Almanca) için Gramatik Eğilim API aracılığıyla daha iyi desteklenmeye başlıyor. Dil ile ilgili diğer bir düzeltme ise geliştiricilerin artık uygulama bazlı dil kontrollerinden daha ayrıntılı yararlanabilmesidir. Bu kontroller, uygulama geliştiricilerine bölgeye özgü dil listesini özelleştirme, bir dilden diğerine geçişler gibi deneyleri çalıştırma ve uygulama sunucu tarafından yerelleştirme güncellemeleri kullanıyorsa güncellenmiş yerel ayarları sağlama imkanı sunmaktadır.

 

Bölgesel Tercihler

ABD’de yaşayan bir Avrupalı iseniz, Avrupa tarzı ölçüleri, takvimleri ve diğer sistemleri kullanmak isteyebilirsiniz. Android 14 ile bu mümkün olacak. Örneğin sıcaklık birimlerini santigrada çevirebilir ve haftanın ilk gününü pazartesi yapabilirsiniz.

 

Android 14 Pil Özellikleri ve Düzenlemeleri

Android 14, pil ömrünü artırmak için çeşitli değişiklikler getiriyor. Android Marshmallow’un Uyku Modu veya önemli oranda pil tasarrufu gibi büyük bir şey beklememelisiniz, ancak arka planda yapılan bu değişiklikler yine de büyük tasarruflar sağlayabilir.

 

Google, Android’in İç İşleyişini Değiştiriyor

İlk olarak, Google, ön planda çalışan hizmetler ve görev zamanlayıcısı gibi iki Android API’sini verimliliği artırmayı amaçlayarak ayarlıyor. “Kullanıcı tarafından başlatılan veri transferi görevi, özellikle Wi-Fi üzerinden indirme gibi kısıtlamalar gerektiren kullanıcı tarafından başlatılan indirme ve yüklemeleri yönetmeyi kolaylaştıracak,” diyor Google, dosya indirme/yükleme ile ilgili düzenlemeleri açıklarken.

 

Pil ömrüne yönelik iyileştirmelere odaklanma burada sona ermiyor, çünkü Android 14 aynı zamanda platformun iç işleyiş sistemini daha iyi verimlilik için iyileştiriyor.

 

Alarmlar İçin Yeni Bir İzin:

Google, saat ve takvim uygulaması olmasalar da, tüm yeni yüklenen uygulamaların talep edebilmelerini gerektiren “Tam Zamanlı Alarm Ayarlama” iznini geliştiriyor. Şirket, bu özelliği tanıtırken, kesin alarm işlevinin pil ömrü ve diğer kaynaklar üzerinde etkisi olabileceğini belirtti.

 

Tanıdık Bir Özellik Geri Dönüyor

Görmekten mutlu olduğumuz geri dönen özelliklerden biri “Son Tam Şarjdan Sonraki Ekran Süresi” özelliğidir. Bu seçenek, Android 12’de 24 saatlik pil kullanımının gösterilmesi için gizlenen pil ayarları menüsünde geri döndü. Bu seçenek, telefonun pilinin aslında ne kadar süre dayandığına daha kesin bir fikir istiyorsanız kullanışlıdır.

 

Yeni Pil Bilgileri

Android 14, üretim tarihini ve döngü sayısını içeren yeni pil bilgilerinin görüntülenmesine de olanak sağlar. Bu bilgilere Ayarlar > Telefon Hakkında > Pil Bilgileri yolundan erişilebilir. Ancak, bu bilgilerin tüm telefonlarda görüntülenmeyebileceğini unutmayın.

 

Android 14 Gizlilik ve Güvenlik Özellikleri

Android 14, gizlilik ve güvenlikle ilgili birçok özelliğe sahiptir. Burada tüm önemli değişikliklere değinmeye çalışacağız, bazıları büyük tartışmalara yol açabilir.

 

Çok Eski Uygulamaları Yüklemeye Veda Edin

Android 14 ile Android 13 arasındaki en büyük farklardan biri, sistemin artık daha eski Android uygulamalarının yüklenmesini engellemesi diyebiliriz. Google, bu değişikliğin özellikle Android 5.1 Lollipop API’leri ve daha eski sürümleri için tasarlanan uygulamaları hedeflediğini belirtiyor. Bu oldukça büyük bir değişiklik, çünkü Google, kötü amaçlı yazılımların genellikle daha modern güvenlik ve gizlilik korumalarını kullanmayan eski API seviyelerini hedeflediğini iddia ediyor. Bu ayar, birçok terk edilmiş uygulamanın (örneğin, eski oyunlar ve uygulamalar) Android 14 telefonlara yüklenemeyeceği anlamına gelir. Eğer bu iyi haber sayılabilirse, Google, eski uygulamaların Android 14’e yükseltme yaptığınızda cihazınızda kalacağını söylüyor. Ancak bu, açılışta Android 14 ile gelen cihazlar için geçerli olmayacaktır.

 

Yalnızca Belirli Fotoğrafları ve Videoları Paylaşın

Android 13 ve önceki sürümlerde, bir uygulama fotoğraflarınıza ve videolarınıza erişim izni istediğinde “evet” veya “hayır” diyebilirdiniz. Android 14 ile biraz daha fazla kontrolünüz olacak. Şimdi, uygulamaların bazı fotoğraflara ve videolara erişim iznine sahip olmasına izin vermek için “Android 14 Seçilen Fotoğraflara Erişim” izin bildirimini kullanabileceksiniz.

Bu, gizlilik açısından harika bir özellik, çünkü uygulamalar sadece görmelerini istediğiniz resimleri ve videoları görebilir.

 

Geliştirilmiş PIN Gizliliği ve “Tamam” Düğmesinin İsteğe Bağlı Olarak Kaldırılması

Android Ayarlarında PIN’inizi girerken animasyonları kapatabileceksiniz. Bu, “omuz üzerinden izleyenlerin” PIN’inizi görmesini ve ezberlemesini zorlaştırır. Bu küçük değişiklik, birinin telefonunuza erişmesini engelleyebilecek kadar önemli bile olabilir. Şu an için bu özellik varsayılan olarak “kapalı” durumdadır. Aynı şekilde, Android 14, PIN’inizi girdikten sonra “Tamam” düğmesine basma gerekliliğini de ortadan kaldırmaktadır. Artık sadece pini girdikten sonra telefonunuzun kilidi açılacaktır. Bu özellik sadece PIN’iniz altı basamaklı veya daha fazlaysa çalışır. Eğer PIN’iniz altı basamaklı veya daha fazlaysa bu özellik otomatik olarak etkinleştirilir. Ancak “Tamam” düğmesini kullanmayı tercih ederseniz, bunu manuel olarak ayarlayabilirsiniz.

 

Veri Paylaşımı Güncellemeleri

Android 14 Beta 2 Konum Verisi paylaşım güncellemeleri

Diyelim ki bir uygulamayı Pazartesi günü yüklediniz. Bu uygulamanın izinlerini ve gizlilik politikalarını kabul ettiniz. Ardından Salı günü, uygulama bu politikaların şartlarını değiştirsin. Şimdiye kadar, şirket veya geliştirici size doğrudan ulaşmadıkça bunun farkında olmazdınız. Android 14 ile bu değişecek, çünkü artık herhangi bir uygulama ile ilgili herhangi bir değişikliği size bildiren bir pencere (yukarıdaki görüntü) ile karşılaşacaksınız.

 

Güvenlikle İlgili Diğer Değişiklikler

Google, uygulamaların amaç ve eylemlerini anlama sistemi ve dinamik kod yükleme konularında düzenlemeler yaparak kötü amaçlı yazılımlar ve zafiyetlerle savaşıyor. Bu özelliklerden hiçbiri kullanıcıya yönelik değil, ancak kötü amaçlı yazılım ve zafiyetler konusunda derin savunma geliştirilmesi gerekiyor. Android 14 ile Passkey desteği de geliştirilmiş olup, bizi parolasız bir geleceğe biraz daha yaklaştırıyor.

 

Geliştiriciler İçin Cihazlar Arası İyileştirmeler

Samsung Galaxy Z Fold 4 ana ekran

Ryan Haines / Android Authority

Android yıllardır cihazlar arası oyun oynama özelliğini içeriyor ve bu konudaki çalışmalar destekleniyor; Google, Android 14 ile bu çalışmalara devam ediyor. Bu sefer geliştirici odaklı eklemeler gibi pencere boyutu sınıfları ve kaydırma bölme düzeni gibi özellikler karşımıza çıkıyor, böylece uygulamalar farklı ekranlara daha etkili bir şekilde uyum sağlayabilirler.

 

Son olarak, Google, geliştiricilerin farklı cihazlar ve form faktörlerinde çalışan uygulamaları daha kolay oluşturabilmeleri için cihazlar arası SDK’nın bir önizlemesini sunuyor.

 

Görünüşe göre burada Android 12L döneminde gördüğümüz gibi kullanıcıya yönelik önemli cihazlar arası iyileştirmeler yok gibi, ancak Google’ın sıradan telefonlar üzerinde çalışan uygulamalardan daha fazlasını yapmak için geliştirilmiş araçlar sunmasını görmekten memnunuz.

 

Entegre Health Connect Uygulaması

Android 14 Beta 2 Health Connect Uygulaması

Health Connect (Sağlık) uygulaması, çeşitli fitness ve sağlık uygulamalarınızdan sağlık verilerini toplamak için etkili bir araçtır ve gerçekten de Samsung, Fitbit ve Peloton gibi bu alandaki büyük oyuncuların sağlık/fitness verilerini destekler.

 

Şu anda bu indirilebilir bir uygulama. Ancak, Android 14’ün piyasaya sürülmesiyle birlikte Sağlık uygulaması artık Android ile birlikte gelecek. Bu, onu manuel olarak kurmanıza gerek olmadığı anlamına gelir ve güncellemeler otomatik olarak gelecektir.

 

Android 14 Kişiselleştirme Özellikleri

Google I/O 2023’te şirket, özel duvar kağıtları oluşturmanın üç yeni yolunu sunmuştu. İlk olarak, kendi resimlerinizden yapay bir paralaks etkisi oluşturabilirsiniz. David Burke sahnede, bunun bir çocuk resmiyle nasıl çalıştığını gösterdi. Ardından, yeni bir Emoji duvar kağıdı oluşturucusunu (yukarıda görüldüğü gibi) tanıttı. Beğendiğiniz Emoji’yi seçersiniz, bazı renkleri seçersiniz ve ardından eğlenceli, renkli çizgi film düzenini elde edebilirsiniz. Son olarak, Burke, duvar kağıtları oluşturmak için bir üretken yapay zeka sistemi gösterdi. İlk iki sistem, Android 14’ün kararlı sürümüne sahip tüm cihazlara gelecek, ancak üretken AI sistemi şu an için yalnızca Pixel 8 ve Pixel 8 Pro için kullanılabilir durumdadır. Android 14, ayrıca minimal renklere sahip monokromatik bir tema içerir.

 

Özel Ekran Kilidi

Şu anda widget’lar, duvar kağıtları, simge paketleri vb. ile ana ekranınızı özelleştirmeniz mümkün. Ancak ekran kilidi, şimdiye kadar çok az özelleştirilebilir olan alanlardandı. Bu Android 14 ile değişiyor, çünkü ekran kilidinin birçok yönünü özelleştirebileceksiniz. Android 14 ekran kilidinizde yazı tiplerini, widget’ları, renkleri ve formatları özelleştirebileceksiniz. Ayrıca ekran kilidinizin alt köşelerine kısayollar ekleyebilirsiniz.

 

Daha Küçük Onaylanmış Güncellemeler

Android 14, kablolu kulaklık kullanırken kayıpsız sesi destekleyecek.

10 bit HDR (Ultra HDR) desteği, fotoğraflar çekerken kameranın daha fazla bilgiyi sensörden almasına olanak tanır ve daha canlı renkler ve daha büyük kontrast sağlar.

Kamera2 ve CameraX uzantıları güncellemeler alacak, bunları kullanan uygulamaların daha uzun işleme sürelerini yönetebilmelerine ve desteklemelerine yardımcı olacaktır. Bu, yoğun hesaplama algoritmaları kullanan düşük ışık fotoğrafçılığı gibi kullanım durumlarını iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Android 14, kurumsal ve hükümet kullanıcılarının bir cihazın güvensiz 2G standardına geri dönme yeteneğini sınırlamasına olanak tanır.

Google ayrıca kullanıcıların Android’de “Açık veya şifresiz ” hücresel bağlantıların kullanımını devre dışı bırakmasına izin veriyor. Başka bir deyişle, kullanıcılar yalnızca şifrelenmiş hücresel bağlantıları kullanmayı seçebilirler.

Android 14 QPR1’deki yeni bir ayar, Pixel Fold’u katladığınızda Pixel Fold’un davranışını değiştirmenize olanak tanır. Şimdi telefonu kapatsanız bile uygulamaların açık kalmasına izin verebilirsiniz.

Android 14, uygulamaların katlanabilirler cihazlarda ve tabletlerde tam ekranda gösterilmeleri için uygulamaların en-boy oranlarını değiştirmenize izin verir.

Bir Bluetooth cihazını bir Android 14 cihaza bağladığınızda, “ses cihazı türünü” seçebilirsiniz. Hoparlör, Kulaklık, Araç Kiti, İşitme Cihazı veya Diğerleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Görüntüleme: 136

Yazar Hakkında

Erişilebilir Android Ekibi

Erişilebilir Android ekibi olarak, erişilebilir uygulamalar, ipuçları ve püf noktaları, cihaz incelemeleri ve Android ve erişilebilirlik hakkında haberler yayınlıyoruz.

Kategori: İncelemeler

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir