Ana içeriğe atla →

Erişilebilirlik İşlemleri: Kullanışlı fakat Gözardı Edilen bir ekran okuyucu özelliği

Telefonunuzdaki bir öğeyle (sohbet mesajı, simge, e-posta veya dosya) etkileşimde bulunurken, o öğeyle ilgili belirli seçeneklere kolayca erişmek çok önemlidir. Bu seçeneklere genellikle öğeye uzun basılarak (ekran okuyucu kullanıcıları için iki kez dokunup basılı tutarak) veya her öğeyle ilgili mevcut seçenekleri açan bir düğme kullanılarak erişilir. Bazı uygulamalar ayrıca, yanıtlamak için bir mesajı kaydırmak gibi eylemleri gerçekleştirmek üzere belirli bir öğeyi kaydırma olanağı da sunar.
Bu standart yöntemlere ek olarak Google, odaklanılan bir öğeye özgü seçeneklere erişmenin kısayolları olan ‘işlemleri’ de kullanıma sunmuştur. Bu seçenekler, ekran okuyucu kullanılarak erişilebilir bir menüde görüntülenir.

İşlemler Nedir ve Ekran Okuyucu Kullanıcıları için Ne Anlama Gelir?

İşlemler, kullanıcıların uygulama içi öğelerle etkileşimini kolaylaştırmak için uygulama geliştiricileri tarafından belirlenen ve eklenen mevcut seçeneklerin bir listesidir. Hem sistemde, hem sistem uygulamalarında hem de uygulamalarda ve ayrıca üçüncü taraf uygulamalarda bulunabilirler. İşlemleri, kullanıcıların bağlamsal olarak alakalı seçenekleri keşfetmesine yardımcı olmak için tasarlanmış alternatif bir yöntem olarak veya mevcut odağa ilişkin işlemleri gerçekleştirmek için kısayollar içeren bir içerik menüsü olarak düşünün.

İşlemler birkaç yıldır mevcut olmasına rağmen çoğu uygulamada hala yeterince kullanılmıyor. İşlemleri kullanmanın göze çarpan bir örneği başlatıcılarda bulunabilir. Yerleşik olanlar da dahil olmak üzere pek çok başlatıcı, uygulamaları kaldırma, simgeleri kaldırma, ana ekrana simge ekleme ve simgeleri taşıma gibi çeşitli görevlere yönelik işlemleri destekler.

Ana ekranınızdaki bir simgenin yerini değiştirmek için, simgeye uzun süre basmak ve ardından uygulamayı yerleştirmek için iki kez dokunabileceğiniz mevcut alanların bir listesini görüntülemek üzere “taşıma” işlemini kullanabilirsiniz. İstediğiniz konumu seçmek için parmağınızı kaydırın. Ek olarak, birçok kullanıcı, widget’larla uğraşırken, widget’a uzun basıp yerleşimini manuel olarak belirlemek yerine “ana ekrana ekle”yi seçmeye yönelik işlemleri kullanmayı daha uygun buluyor.

Başlatıcıların yanı sıra, bildirimleri genişletmek veya kapatmak ya da hızlı ayar öğelerini yeniden sıralamak için genellikle işlemler bulunur.

Şu anda uygulamaların işlemleri desteklememesinin norm olduğunu belirtmekte fayda var. İşlemlerin yaratıcısı Google bile bunları çoğu uygulamasında uygulamadı. Birkaç örnek vermek gerekirse Keep, Chrome ve Mesajlar gibi uygulamalarda sıklıkla bulunmayan işlemler bulacaksınız.

İşlemler Nasıl Kullanılır?

İşlemleri kullanma konusunda bilgi sahibi olmak ve yüklediğiniz herhangi bir uygulamayı, bunları destekleyip desteklemediğini test etmek faydalıdır. Genellikle birçok uygulamanın eylemleri desteklemediğini görebilirsiniz ancak Telegram ve Gmail gibi istisnalar da vardır. X (eski adıyla Twitter) hâlâ eylemleri kullanıyor ancak geçmişteki iyi erişilebilirlik uygulamalarını tersine çeviren önemli erişilebilirlik sorunları yaşıyor.

Talkback ile İşlemleri Kullanma:

TalkBack kullanıcısıysanız, işlemlere “TalkBack menüsünden” ulaşabilirsiniz.” Aşağıya ve ardından sağa kaydırarak veya üç parmağınızla dokunarak ulaşılabilir. İşlemler için varsayılan bir hareket olmasa da TalkBack ayarları aracılığıyla bir hareket atayabilirsiniz.

Google’ın TalkBack’i, aşağı, sonra yukarı ve yukarı, sonra aşağı kaydırma hareketlerini kullanarak geçiş yapabileceğiniz ayrıntı düzeyi veya gezinme türleri olan okuma kontrollerinin bir parçası olan işlemleri içerir. Alternatif olarak, bir sonraki okuma kontrolü için üç parmağınızla aşağı veya sağa, önceki okuma kontrolü için ise üç parmağınızla sola veya yukarı kaydırmayı kullanabilirsiniz. Belirtilen okuma kontrolü içinde gezinmek için tek parmakla yukarı/aşağı kaydırma hareketlerini kullanırsınız.
Odaktaki bir öğenin ilişkili işlemleri olduğunda, okuma kontrolü otomatik olarak işlem moduna geçer. Aşağı ve yukarı kaydırmak mevcut işlemler arasında geçiş yapacaktır ve çift dokunmak istenen eylemi etkinleştirecektir.
Bazı kullanıcılar için rahatsız edici olabilecek bu otomatik geçişten kaçınmak için, şu anda TalkBack ayarlarındaki okuma kontrollerindeki işlemleri kaldırmaktan başka seçenek bulunmamaktadır.
Samsung Talkback, işlemlerin okuma kontrollerine dahil edildiği sürüme henüz güncellenmedi; dolayısıyla kullanıcılar, TalkBack menüsü aracılığıyla veya bir hareket atayarak işlemlere erişebilir.

Jieshuo:

Talkback’e benzer şekilde Jieshuo ekran okuyucusu da eylemleri destekler. Eylemleri olan bir öğeye odaklandığınızda, “Eylemler” seçeneğinin mevcut olduğunu göreceksiniz.
Ana menü içerisinde İptal düğmesinden sola kaydırıldığında dinamik olarak oluşturulmuş odakla ilgili bir seçenek olarak Eylemleri bulabilirsiniz. Ayrıca eylemlere ana menüdeki tüm işlevler listesinden erişilebilir.
Jieshuo ayarlarınızda yapılandırılan hareket şeması aracılığıyla eylemlere bir hareket atayabilirsiniz.

İşlemlere erişmenin başka bir yöntemi de, bunları genellikle varsayılan olarak yukarıya ve ardından sağa kaydırarak erişilen eylem menüsüne eklemektir. Bu özelliği etkinleştirmek için “Gelişmiş Ayarlar”a ve ardından “Menü Özelleştirme Ayarları”na gidin. “Eylem menüsünde Eylemleri Göster” yazan seçeneği işaretleyin. Etkinleştirildiğinde, mevcut işlemlere eylem menüsünden doğrudan erişilebilecek.

Bitirmeden Önce

İçerik menüsü seçeneklerine erişmek için uygulamalarda veya sistem içinde kullanılan standart yöntemlere aşina olmanız önemlidir. Ancak işlemler gibi alternatif yöntemlere sahip olmak değerli olabilir ve bazen bu seçeneklere erişmenin daha erişilebilir bir yolunu sağlayabilir. İşlemler, doğru bir şekilde uygulandığında, belirli işlevlere alternatif ve erişilebilir yollar sunar. Geliştiriciler, işlemleri uygulamalarına dahil ederek görme engelli kullanıcıların deneyimini geliştirme fırsatına sahiptirler.
İlgilenen geliştiriciler işlem ekleme hakkında daha fazla bilgi edinebilir
ilgili yönergeler

Daha fazla kullanıcı ister işlemleri tercih etsin ve bunları kullanan uygulamaları takdir etsin, ister içerik menüsü seçeneklerine erişmeye yönelik standart yöntemlere bağlı kalmayı ve bunları öğrenmeyi tercih etsin, işlemler geçerli bir seçim olarak kalmalıdır. Geliştiriciler bunları nasıl uygulayacakları konusunda bilgili olmalı ve potansiyellerini kullanmaya teşvik edilmelidir. Google’ın, diğer geliştiricilere güçlü bir örnek oluşturarak ve sıklıkla gözden kaçan bu özelliğin daha geniş çapta benimsenmesini teşvik ederek, geliştirme ekiplerinin tüm Google uygulamaları paketindeki işlemleri dikkate almasını sağlamak için önemli adımlar atması gerekiyor.

Görüntüleme: 65

Yazar Hakkında

Erişilebilir Android Ekibi

Erişilebilir Android ekibi olarak, erişilebilir uygulamalar, ipuçları ve püf noktaları, cihaz incelemeleri ve Android ve erişilebilirlik hakkında haberler yayınlıyoruz.

Kategori: Kılavuzlar Uncategorized @tr

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir