Ana içeriğe atla →

JİESHUO EKRAN OKUYUCU MENÜ VE MESAJLARINI ÇEVİRMEK İÇİN YERELLEŞTİRME AYARLARINI KULLANMA

Son Güncelleme 25 Temmuz 2023

Bu yazı, Ömer Yeşiltaş tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir.

 

Bir uygulamada duyduğunuz bir mesajın farklı bir şekilde ifade edilmiş olmasını istemişsinizdir veya belirli bir seçeneğin veya özelliğin adının farklı olması gerektiğini mutlaka düşünmüşsünüzdür. Neyse ki, Jieshuo ekran okuyucusu ile bu mümkün.

Birkaç ay önce, Jieshuo, uygulamanın çeviri dizelerini kullanıcıların isteklerine göre değiştirebilmelerini sağlayan bir özellik tanıttı. Ve son zamanlarda, bu değişiklikleri Jieshuo sunucularıyla paylaşma ve diğer kullanıcıların bulup indirmesine olanak tanıyan bir özelliği ekledi.

Özel Yerelleştirme Kullanma

Çeviri düzenlemelerini kullanabilmek için aşağıdaki adımları izleyin:

Jieshuo ayarlarına gidin> gelişmiş ayarlar> Yerelleştirme ayarları, ardından “özel dil yerelleştirmesi kullan” seçeneğini işaretleyin.

Çeviri Dizelerini Düzenleme

Yerelleştirme ayarlarında, mevcut tüm çeviri dizelerinin bir listesini bulacaksınız. Her dize, çeviri anahtarını veya orijinal metni içerir, henüz varsayılan çeviriye eklenmediyse, yanında öğenin varsayılan çevirisi veya Çince adı bulunur. Çeviri anahtarı, dizeyle ilişkilendirilen açıklama metnini temsil ederken, varsayılan çeviri metni metnin çevrilmiş versiyonunu sağlar.

Bir dizeyi düzenlemek için üzerine çift dokunun. Bu, çeviri metnini silmenize ve istediğiniz metni girmenize veya tercihinize göre değişiklikler yapmanıza olanak sağlar. İşiniz bittiğinde, değişiklikleri kaydetmek için “Tamam”ı veya herhangi bir değişiklik yapmadan geri dönmek için “İptal”i dokunun. Çeviri metnini boş bırakmak, varsayılan çeviri metninin kullanılacağı anlamına gelir. Tüm değişiklikleri bitirdiğinizde “Kaydet”i dokunmayı unutmayın; aksi takdirde, kaydetmeden geri dönerseniz değişikliklerinizi kaybedersiniz.

Geliştirici tarafından yeni bir dize eklenirse, bu listenin sonunda görünür. Geliştirici, yakın zamanda birçok yeni Çince seçeneği çeviri dizelerine ekledi ve bunlar henüz İngilizce veya diğer dillere çevrilmemiş durumdadır.

Orijinal dize içeriğinde, özelliğin veya seçeneğin işleviyle ilgili ipuçları bulunabilir. Orijinal dize ve çeviri dizesi, kullanıcının üzerinde çalıştığı dize türü hakkında ipuçları sağlar. İşte bazı örnekler:

 • Title (Başlık): Genellikle seçenek adları, ayar bölümleri, özellik başlıkları ve modlar için kullanılır.
 • Summary (Özet): Seçenekler ve özellikler için kısa açıklamalar sağlar.
 • Message (Mesaj): Jieshuo’nun ekran okuyucu mesajlarını ve bildirimlerini ifade eder, örneğin özelliklerin askıya alındığını ve devam ettiğini bildiren mesajlar.
 • Command (Komut): Ana menüde bulunan fonksiyonlar listesinde bulunan bir işlevi ifade eder. Bu işlevlere hareketler atanabilir ve işlevler için otomatik tıklamalar oluşturulabilir, “%” işaretiyle başlar. (Bazı komutlar bu listede olmayabilir, ancak hala otomatik tıklamalarla çalışabilir.)
 • (Voice CMD (Sesli komut): Jieshuo’nun sesli Yardımcı ayarları ve sesli komutlarıyla ilgilidir.
 • Sound (Ses): Ses şemalarında yer alan olayların adlarıdır.
 • Default (Varsayılan): Bazı hareketler ve ses düğmelerine basılarak gerçekleştirilen işlevlere atanan varsayılan eylemleri ifade eder.
 • Çeviri metnindeki “%d” veya “%s” (veya ikisi birlikte), belirli bilgileri ve nasıl seslendirilmesi gerektiğini temsil eder. Örneğin, pil seviyesi, şarj durumu, satır veya karakter sayısı, büyük harf sıralaması ve diğerleri.

Arama

Çeviri dizelerinde belirli bir metni aramak için aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Dizeler listesindeyken, liste gezinme işlevini etkinleştirin. Varsayılan liste gezinme hareketi, önce sağa ardından aşağı kaydırmadır. Ayrıca bu işlevi ana menüde bulabilir ve tercihinize göre bir harekete atayabilirsiniz.
 2. Liste gezinme modunda, aramaya başlamak için “Anahtar kelime girin” kısmına dokunun. Yazmaya başladığınızda, eşleşen sonuçlar klavyenin üzerinde görünecektir.
 3. Arama görünür ekranda gerçekleştirilir. İleri gitmek için “Aşağı kaydır”a, geri gitmek için “Yukarı kaydır”a dokunun. Jieshuo, eşleşen bir sonuç buluncaya, listenin sonuna veya başına ulaşıncaya kadar kaydırır.
 4. İstenilen sonucu bulduğunuzda, sadece üzerine dokunarak dizeye girin ve tercihinize göre düzenleyin.

Dizeleri İçe veya Dışa Aktarma

Özel Çeviri Dosyalarını İçe Aktarma

Başka bir kişi tarafından oluşturulan bir çeviri düzenlemesi dosyasını içe aktarmak için aşağıdaki adımları izleyin:

Yerelleştirme ayarlarında “Daha fazla seçenek”e dokunun, ardından “İçe aktar”ı seçin. Jieshuo dosyaları tarayarak mevcut tüm dosyaları bulacaktır. Dosyayı Jieshuo’nun çeviri dizelerini aktardığı “kaynaklar” klasörüne yerleştirebilirsiniz.

Jieshuo, mevcut dosyaların yolunu ve adını size sağlayacaktır. İçe aktarma işlemine başlamak için bir dosyaya çift dokunun. Yaptığınız değişiklikleri mevcut bilgilerin üzerine yazmayı veya birleştirmeyi seçebileceğinizi belirten, değişikliklerinizi kaybetmemek için dışa aktarmanızı öneren bir Çince mesaj göreceksiniz. Bunun yanında, dosyada yer alan düzenlemelerin bir listesini de göreceksiniz.

“Üzerine yaz” ve “Birleştir” için Çince isimler şunlardır:

 • Üzerine yaz: 覆盖
 • Birleştir: 合并

“Üzerine Yaz” öğesini seçtiğinizde, önceki düzenlemeler yeni içe aktarılan dosya ile değiştirilecek ve yaptığınız önceki değişiklikler kaybedilecektir. “Birleştir”i seçerseniz, yeni içe aktarılan dosya, eski düzenlemelerle birleştirilecektir. Yeni dosyada değişmeyen eski düzenlemeler korunacak ve yeni düzenlemeler eklenmiş olacaktır. Önceki değişiklikler ve yeni değişiklikler arasında çakışmalar olması durumunda, yeni olan değişiklikler geçerli olacaktır. İçe aktarma yapmadan geri gitmek için “İptal”e dokunabilirsiniz.

Dışa Aktarma

“Daha fazla seçenek” bölümünde ayrıca, düzenlemelerinizi dışa aktarma seçeneğiniz de bulunur. Bu düzenlemeler Jieshuo’nun ana klasöründeki kaynaklar klasörüne kaydedilecektir.

Çevirileri yükleme ve indirme:

Sunucuya yükleme:

Artık düzenlemelerinizi Jieshuo sunucularına yükleyebilirsiniz. “Daha fazla seçenek” öğesini tıklayın ve “Paylaş”e dokunun. Paylaşılan dizeler hakkında bir açıklama veya yorum yazabileceğiniz bir metin kutusu görünecektir. Paylaşmak için “Tamam”a dokunun.

Paylaşılan Çevirileri İndirme

“Daha fazla seçenek” kısmında, indirme seçeneğini de bulacaksınız. Bunu tıkladığınızda çevirileri içeren yeni bir bölüme açılacaktır. Liste içinde arama yapabilir ve gezinebilirsiniz. Bir çeviriye çift dokunduğunuzda, çeviri hakkındaki yorumları görebilirsiniz. Kendi yorumunuzu eklemek için “Yorum”a dokunun. Dosyayı indirmek için “İndir”e dokunun. İndirilen dosya, Jieshuo’nun ana klasöründeki kaynaklar klasörüne kaydedilecektir.

Notlar

 1. Bazı düzenlemeler, Jieshuo’yu yeniden başlatmanız veya hatta zorla durdurarak yeniden başlatmanız durumunda etkin hale gelebilir.
 2. Bir komutu değiştirdiğinizde, ona bir hareket atadıysanız veya dize içinde bir harekete varsayılan metin atanmışsa, işleve verilen yeni isme bağlı olarak hareketleri yeniden atamanız gerekmektedir.
 3. Başkalarına ait çeviriler indirirken, güvenilir kaynaklardan indirmeniz veya çeviri kalitesini sağlamak için değişiklikleri gözden geçirmeniz tavsiye edilir.
 4. Yeni Çince seçeneklerin varsayılan çevirilere ne zaman ekleneceği şu anda bilinmemektedir. Bu nedenle, bunları kendiniz çevirmeniz veya eğer resmi çeviri indirilebilir ise paylaşılmış çeviri dosyaları arasından indirmeniz gerekebilir.
 5. Varsayılan dizeye dönmek ve düzenlemeleri silmek için, yerelleştirme ayarlarında “Daha fazla seçenekler”e gidin, “Varsayılan”ı seçin ve ardından “Tamam”a dokunun.

  Sesli Anlatım

  Jieshuo Ekran Okuyucu Çeviri ayarları ile ilgili videoyu Blind Android Users Youtube kanalında izleyin.

Görüntüleme: 22

Yazar Hakkında

Kareen Kiwan

Kareen Kiwan 2013'ten beri Android kullanıyor. Teknolojiyi takip etmeyi ve yeni şeyleri test etmeyi seviyor.
Android ile ilk günlerinden beri Kareen, görme engelli insanlar arasında Android kullanılabilirliği hakkında önyargıların yanlış olduğunu her yerde söylüyor.

Kategori: Makaleler

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir