Ana içeriğe atla →

Jieshuo ekran okuyucuda ayrıntı düzeyi nasıl özelleştirilir

Giriş

Gezinme türleri veya ayrıntı düzeyi, kullanıcının metin üzerinde karakter karakter, sözcük sözcük, paragraf paragraf veya farklı ayrıntılar şeklinde gezinmesine olanak tanır. Ayrıca, ekranda bağlantılar ve başlıklar gibi öğelere hızlıca erişerek gezinmesini ve TTS konuşma hızı ve ortam sesi gibi çeşitli işlevleri değiştirmesini de içine alır. Jieshuo ekran okuyucu, seçilen dolaşım türleri arasında ve bunların alt öğelerinde dolaşmak için farklı hareket kontrolleriyle kullanıcının özelleştirebileceği ve geçiş yapabileceği çeşitli gezinme türlerine sahiptir.

Web Öğe Türlerine Göre Dolaşım

Ayrıntılı dolaşımı veya gezinme türlerini özelleştirmek için Jieshuo ayarlarını açın, “Hareket Ayarları”na dokunun ve ardından “Ekran ve Öğe Dolaşım Ayarları”nı seçerek “Web Öğe Türlerine Göre Gözat Kullan” seçim kutusunu etkinleştirin.

Kullanıcı “Web Öğe Türlerine Göre Gözat Kullan” onay kutusunu seçtiğinde, tarayıcılarda ve diğer Web Görünümlerinde gezinme türleri arasında geçiş yapabilir. Eğer “Soldan sağa kaydırarak gezin” seçeneği işaretliyse, dolaşım türleri arasında geçiş aşağı ve yukarı kaydırmalarla yapılır. Belirtilen gezinme türü içinde dolaşmak, sonraki öğe veya değiştirilebilir değere sahip öğelerin değerlerini artırmak için sağa kaydırma ve önceki öğe ve değeri azaltmak için sola kaydırma kullanılarak yapılır. “Soldan sağa kaydırarak gezin” etkin değilse, aşağı/yukarı kaydırmalar yerine sağa ve sola kaydırmalar kullanılır ve bunun tersi de geçerlidir.

Web Görünümlerinde gezinme türleri olarak hangi öğelerin ve denetimlerin kullanılabileceğini özelleştirmek için, kullanıcının “Web Dolaşım Öğe Türlerini Yönet”e dokunması gerekir. Ardından, dolaşım menüsünde bulunmasını istediği tüm türleri seçebilir ve Tamam’a dokunabilir. Gezinme türlerine “varsayılan öğesinin dahil edilmesi, kullanıcının gezinme türünü seçtikten sonra kaydırarak ekrandaki öğeler arasında gezinebileceği anlamına gelir.

Standart Görünümlerde Öğe Türüne Göre Gezinme

Web Görünümü dışındaki arayüzlerde gezinme türlerine göre dolaşmak için kullanıcının “Öğe Türlerine Göre Dolaşımı Etkinleştir” seçeneğini işaretlemesi gerekir. Bu seçeneği işaretledikten sonra, yukarıda belirtilen şekilde gezinme türlerini seçebilir ve belirtilen tür içinde hareket edebilirler.

Standart Görünümlerde hangi gezinme türlerinin ve kontrollerinin kullanılabileceğini belirlemek için, kullanıcının “Genel Dolaşım Öğe Türlerini Yönet” seçeneğine dokunması ve istediği öğeleri seçtikten sonra kaydetmek için Tamam’a tıklaması gerekir.

Yeni Öğe Dolaşım Modu

TalkBack ekran okuyucusunda olduğu gibi gezinme türleri arasında gezinmeyi tercih ederseniz, yeni öğe dolaşım modunu kullanabilirsiniz. Bu fonksiyonu kullanmak için “Yeni öğe Dolaşım modunu kullan” seçeneğini işaretleyin. Bu seçenek işaretlendikten sonra, istediğiniz gezinme türünü seçmek için önce yukarı, sonra parmağı kaldırmadan aşağı veya önce aşağı, sonra parmağı kaldırmadan yukarı kaydırabileceksiniz ve seçili türde bir sonraki öğeye (bir sonraki karakter gibi) geçmek için aşağı kaydırabilir, önceki öğeler için yukarı kaydırabilirsiniz.

“Soldan Sağa Kaydırarak Gezin” seçeneğini etkinleştirdiyseniz durum böyle olacaktır. Değilse, sonraki için sağa kaydırmayı ve önceki için sola kaydırmayı kullanmalısınız.

“Genel Dolaşım” listesine varsayılanı eklediyseniz, bunu gezinme türü olarak seçmek, aşağı ve yukarı kaydırma hareketlerinin sağ ve sol kısayol hareketleri olarak çalışmasına izin verir.

Notlar

  1. “Android Standart Arayüzünde Öğe Türlerine Göre Dolaşım” veya “Yeni Öğe Gezinme modunu kullan” seçeneğini işaretlemek, “Web Öğe Türlerine Göre Gözat Kullan” seçeneği işaretlenmemiş olsa bile Web Görünümlerini etkiler.
  2. Hem “Yeni Öğe Gezinme Modunu Kullan” hem de “Android Standart Arayüzünde Öğe Türlerine Göre Dolaşım” işaretliyse, alternatif yani “Yeni Öğe Dolaşım” modu hem Web’de hem de Web Görünümü olmayan arayüzlerde kullanılan mod olacaktır.
  3. Öğe türlerine veya ayrıntı düzeylerine göre dolaşabilmek için yukarıda değinilen modlardan herhangi birini seçmek gerekli değildir. Hareketleri aşağıdaki işlevlerden herhangi birine atayabilirsiniz:
  • “Sonraki dolaşım türü”
  • “Önceki dolaşım türü”
  • “Belirtilen türün bir sonraki öğesi”
  • “Belirtilen türün önceki öğesi.”

bu durumda mevcut gezinme türleri, yalnızca “web Dolaşım Öğe Türlerini Yönet” ve “Genel Dolaşım Öğe Türlerini Yönet” içerisinden seçilenler olacaktır. >

Ek olarak, aynı işlevleri ana menüde ve kullanıcının bunlardan birini seçmesi için tüm gezinme türlerinin bir listesini açacak olan bir gezinme türü seçme işlevini bulabilirsiniz.

  1. Konuşma hızını ayarlarken olduğu gibi değeri artırmak için “Sonraki” hareketi de kullanılırken, “Önceki” hareketi değeri azaltmak için kullanılır.

Ek olarak, “Kopyalama modunda”, “Sonraki” hareketi odaklanılan metni kopyalamak ve “Metin Tanıma ve çeviri” modunda odaktaki metni çevirmek için kullanılırken “Önceki” hareketi “Kopyalama modu”nda ek kopyalama işlevi için ve “Metin Tanıma ve çeviri” modunda metin tanıma işlevi için kullanılır.

  1. Örneğin yeni bir uygulamaya girerken olduğu gibi pencereleri değiştirdikten sonra bile dolaşım modu odağının seçilen gezinme türünde kalmasını istiyorsanız, “Ekran ve Öğe Dolaşım ayarlarında” da bulunan “Pencere Değiştiğinde Seçilen Dolaşım Türünü hatırla” seçeneğini işaretleyin.
Görüntüleme: 59

Yazar Hakkında

Ömer Yeşiltaş

2019'da Android dünyasına geçiş yaparak bugün birçok görme engelli tarafından beğeniyle kullanılan Jieshuo ekran okuyucu ve Advanced Braille Keyboard klavye uygulamalarını Türkçe'ye çevirmiştir.

Kategori: Makaleler

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir