Ana içeriğe atla →

Rehbere eklemek zorunda kalmadan bir numaraya WhatsApp üzerinden nasıl mesaj gönderilir?

Son Güncelleme 9 Nisan 2023

Bir telefon numarasına WhatsApp üzerinden mesaj göndermeniz gerekiyor ve bunu yapmak için her seferinde telefon rehberinize yeni kişi eklemek istemiyorsanız bunun birkaç çözümü var. Aşağıdaki adımlardan herhangi birini uygulayarak bir telefon numarasını, çoğunlukla yapıldığı üzere alelacele rastgele karakterler yazıp rehberinize kaydetmek zorunda kalmadan bir mesaj gönderebilirsiniz.

Biri size bir numara söyledi ve bu numaraya WhatsApp üzerinden bir mesaj göndermenizi istedi. Normal olarak ne yaparsınız? Telefon tuş takımını açıp numarayı yazarsınız, sonra o numarayı kişilere eklersiniz, kişilerinizde o numarayı bulursunuz ve mesajınızı gönderirsiniz. Daha sonra bir ara oturup rehberinizi düzenlerken, bu şekilde bir sürü numara kaydettiğinizi fark edersiniz. Bunların hiçbirine gerek yok. Gelin bir kişiye nasıl WhatsApp üzerinden kolaylıkla mesaj gönderebileceğinize bir bakalım:

Yöntem bir: numarayı WhatsApp linkine dönüştürmek

WhatsApp’ta her telefon numarasının, aslında bir adet de doğrudan iletişime geçilebilmek üzere bir web adresi versiyonu vardır. Eğer telefon numaranız 0599 123 45 67 ise bu numaranın doğrudan iletişim kurulabilecek web bağlantısı wa.me/+905991234567’dur.

Peki bu bilgiyi nasıl aklımızda tutacağız? Yöntem basit. Link, wa.me/ ile başlıyor ve sonra türkiyenin kodu olan +90 ile devam ediyor. Daha sonra ise size bir şekilde ulaşmış olan telefon numarası ekleniyor. Bu numaraya mesaj atabilmek için

 • İnternet tarayıcınızı açın
 • Adres çubuğuna odaklanın
 • wa.me/ yazın
 • daha sonra eğer numara Türkiyeye ait bir numara ise +90 yazın
 • Hiç boşluk vermeden 10 haneli telefon numarasını yazın
 • Açılan sayfada, WhatsApp’a devam edilsin mi? sorusuna karşılık, devam et butonuna basın
 • Anında ilgili telefon numarası ile yazışma penceresi WhatsApp uygulamasında açılacaktır

Yöntem 2: Biraz tuhaf ama neden olmasın. Kendinize mesaj göndermek

Bilindiği üzere whatsapp’taN kendinize mesaj gönderebiliyorsunuz. Bu özellik kağıt üzerinde belki saçma gelebilir fakat birçok noktada hayatımızı kolaylaştırıcı bir noktası var.
Rehberinize kaydetmek istemediğiniz bir kimsenin numarasına dsorğrudan mesaj gönderebilirsiniz. Bunun için:

 • 1. Whatsapp uygulamasını açın.
 • 2. “yeni mesaj” bölümüne tıklayın.
 • 3. Profilinizde yazılı olan isminize tıklayın.
 • 4. Rehberinize kaydetmek istemediğiniz numarayı kendinize numaranın başında 0 (sıfır) olacak şekilde gönderin.
 • 5. Size gelen mesajdaki numaraya tıklayın.
 • 6. Açılan seçeneklerden “ara” “rehbere ekle” veya “+901234567 numarasına mesaj yaz” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Not: Mesaj göndermek istediğiniz kişi whatsapp kullanmıyorsa “whatsapp’a davet et” seçeneği ile karşılaşabilirsiniz.

Yöntem 3: Direct Message for WhatsApp uygulaması

Bu uygulamayı Google Play‘den indirdikten sonra, numara alanı kısmına kişinin telefonunu, mesaj kısmına da göndermek istediğiniz mesajı yazabilirsiniz. Bu uygulama içine numara yazmak istemiyorsanız da yukarıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

Benim tercih ettiğim yöntem, ikinci yöntemde yazdığım gibi kendime mesaj göndermek. Bu şekilde, bir telefon numarasını kişilere eklemeden WhatsApp üzerinden mesaj gönderebilirsiniz.

Görüntüleme: 594

Yazar Hakkında

Salih Kunduz

2013 yılından beri Android kullanmaktadır. Sosyal medyayı ve küresel çaptaki erişilebilirlik gelişmelerini yakından takip etmekle birlikte; birçok Android geliştirici ile birlikte çalışarak, uygulama ve hizmetlerinin erişilebilir olması konusunda katkıda bulunmuştur.

Kategori: Benim Yöntemim İpuçları

Tek Yorum

 1. Mert Karagüzel Mert Karagüzel

  Merhaba, numaranın başına wa.mi/numara şeklindeki ibareyi kullanmak için bilgisayarımızda illaki WhatsApp masa üstü uygulaması olmalı mı? Bu işlemi WhatsApp Web için denedim ama açılmıyor maalesef.
  Teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir