Ana içeriğe atla →

Telefon Bağlantısı uygulaması ve kullanımı

Son Güncelleme 25 Temmuz 2023

Artık neredeyse herkesin bir akıllı telefonu var. Ancak her akıllı telefon sahibinin bir bilgisayarı yok. Birçok iş bilgisayara ihtiyaç duyulmadan telefon üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Yine de benim gibi, telefonlar ne kadar gelişirse gelişsin bir bilgisayarı telefondan daha çok önde tutacak, sevecekler olacak.

Bizim en çok sevdiğimiz şeylerden biri de sahip olduğumuz cihazları birbiriyle iletişim hâlinde tutmak. Bir önceki yazıda incelediğim, telefon ve bilgisayar arasında dosya paylaşımını kolaylaştıran uygulama da bu tip uygulamalardan biriydi.

Bu yazının konusu olan uygulama ise telefon ve bilgisayarı çok daha kapsamlı biçimde birbirine bağlıyor. Uygulamanın şu anki adı Telefon Bağlantısı ve Microsoft tarafından geliştiriliyor. Şu anlık diyorum çünkü uygulamanın önceki adı Telefonunuz idi. Telefonda bağlantıyı sağlayan uygulamanın adı ise Windows bağlantısı. Onun da eski adı Telefon Eşlikçiniz idi.

Telefon Bağlantısı Nedir?

Telefon Bağlantısı, Windows üzerinde Android ve iOS işletim sistemli telefonları kontrol etmek için kullanılan bir uygulamadır. İşletim sistemine, donanıma, markaya ve modele göre sunduğu özellikler değişebilir.

Yakın zamanda iPhone desteği kazanan uygulamanın çalıştığı en uyumlu cihazlar Microsoft’un Surface Duo cihazları ve belirli Samsung veya Honor modelleri, bu cihazlara Windows Bağlantısı uygulaması yüklü gelir. Kullanılan işletim sistemi sürümlerine bağlı olarak diğer cihaz sahipleri Play Store veya App Store’dan Windows bağlantısı uygulamasını yükleyebilir.

Özellikler

Uygulamada şu özellikler bulunuyor:

  • Telefona gelen bildirimleri Windows bildirimi gibi görebilme ve uygulama üzerinden yönetme.
  • Uygulama üzerinden SMS ve MMS gönderme ve alma.
  • Windows’tan arama yapma ve gelen aramaları görüntüleyip cevaplayabilme.
  • Son aramaları görme ve bu listeden, tuş takımından ya da arama kutusundan kişileri bulup arama veya mesajlaşma başlatma.
  • Telefondaki son iki bin fotoğrafı görme ve bilgisayara aktarabilme.
  • Telefonun ekranını bilgisayardan görme ve TalkBack desteğiyle yönetme.
  • Telefon ekranı açıkken sürükle ve bırak yoluyla iki yönlü dosya aktarımı.
  • İki yönlü pano (kopyala ve yapıştır) paylaşımı.
  • Uygulama üzerinden telefonun mobil erişim noktasını açma ve bağlama.
  • Görev çubuğundan telefondaki son kullanılan uygulamaları görme ve buradan başlatabilme.

Kurulum ve Kullanım

Uygulama Windows’ta ve bazı Android telefonlarda yüklü geliyor. Yüklü olmayan cihazlar için aşağıdaki bağlantılardan yüklenebilir.

Buradan bağlantı kurulacak her iki cihaza uygulamaları yükledikten sonra önce Windows üzerindeki Telefon Bağlantısı’nı açıyoruz ve cihaz tipini seçerek başlıyoruz. Kurulum epey kolay ve yönergeler anlaşılır.

Tüm kurulumları tamamladıktan ve izinleri verdikten sonra karşımıza uygulamanın ana ekranı geliyor. Ana ekranın sol tarafında, üstte telefon ile ilgili bağlantı, pil düzeyi gibi bilgiler ve ses modu, rahatsız etmeyin ve ses çalar düğmeleri bulunuyor.

Bunların altında bildirimlerin listelendiği ve bildirimlere ait işlemlerin bulunduğu alan yer alıyor.

Bu iki bölüm pencerede daima sabit durumda.

Sağ tarafta, ekranın büyük bir kısmını kaplayan bölümde sekmeli bir yapı bulunuyor. Bu sekmeler; mesajlar, aramalar, fotoğraflar ve uygulamalar sekmeleri. Devamında ise ayarlar ve diğer işlemler düğmeleri var.

Sol taraftaki sabit bölümleri göz ardı edecek olursak:

Mesajlar sekmesindeyken; solda görüşme listesi, sağda listeden seçilen görüşmenin içeriği,

Aramalar sekmesindeyken; solda son aramaların listesi, sağda tuş takımı ve hemen üstünde kişileri arayabileceğimiz arama kutucuğu,

Fotoğraflar sekmesindeyken; ızgara görünümündeki, bağlam menüsüyle ilgili işlemlerine ulaşılabilen fotoğrafların listesi

Uygulamalar sekmesindeyken; uygulamaların yine ızgara görünümündeki simge ve etiketleri yer alıyor.

Sekmelerin devamındaki diğer işlemlerden mobil erişim noktasına “Anlık etkin nokta” seçeneğiyle ulaşılabilirken “Yenilikler” kısmından hangi özelliklerin eklendiği veya uygulamanın ne özellikleri olduğu görülebilir. Ayarlardan da uygulamanın özelleştirmelerine ulaşılabilir.

Telefon Bağlantısı ve Erişilebilirlik

Buraya kadar uygulamanın genel bir incelemesini yaptık ancak buradan sonrası oldukça önemli.

Microsoft son birkaç yıldır uygulamalarında ve Windows’ta erişilebilirliğe daha çok önem veriyor. Geliştirdiği uygulamalarda erişilebilirliği bir başlık olarak dikkate alıyor. Bunun bir örneğini de Telefon bağlantısı uygulamasında görebiliyoruz.

Windows Bağlantısı’nın Android sürümünde bir erişilebilirlik hizmeti olarak sisteme eklendiğini görüyoruz ve bu hizmetin açıklamasında, bu hizmetin erişilebilirliği geliştirme amaçlı olduğu belirtiliyor.

Telefon bağlantısı’nda Android cihazın ekranı görüntülendiğinde TalkBack’in açık olduğu tespit ediliyor ve bu hizmet sayesinde TalkBack ile bağlantı kuruluyor. Bu sayede TalkBack’in klavye kısayollarını kullanarak, bilgisayar klavyesiyle telefon ekranında gezinmek mümkün oluyor. Ayrıca ayarlardan ayarlanabilecek şekilde, TalkBack’in sesi bilgisayar hoparlörlerinden duyulabiliyor.

Bu hizmet TalkBack ile çalışacak şekilde geliştirilmiş olsa da Jieshuo ile yaptığım denemelerde kısmen kullanılabildiğini gördüm. Yine de en verimli kullanım için TalkBack kullanmak gerekiyor.

 

Şunu da eklemeliyim ki ben Windows Insider kullanıcısıyım ve bazı özellikleri daha önce kullanıyor olabilirim. Bildiğim kadarıyla yukarıda bahsettiğim özelliklerin hepsi kararlı Windows sürümünde de var ama yine de bir özellik sizde yoksa bu, henüz kararlı sürüme gelmediği anlamına gelebileceği gibi cihazlarınız tarafından desteklenmediği anlamına da gelebilir.

Epey uzayan bu yazıda dilim döndüğünce size Telefon Bağlantısı’nı anlatmaya çalıştım. Dilerim faydalı olmuştur.

Sürçülisan ettiysem affola.

Görüntüleme: 96

Yazar Hakkında

Ferhat Bakıroğlu

Kategori: Kılavuzlar

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir